İngiliz Sterlini (GBP) – Türk lirası (TL) Döviz Kuru Çevirici

İngiliz Sterlini (GBP) Birleşik Krallık, Türk lirası (TL) ise Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın resmi para birimidir.

TL/GBP kuru arasında çevirici aracı arıyorsanız bu sayfa ile istediğiniz miktarda TL/GBP veya GBP/TL kurları arasında dönüştürme işlemi yapabilirsiniz.

Paund, Birleşik Krallık’ın resmi para birimidir. İngiliz Sterlini (GBP) olarak da adlandırılır ve ülkede banknot ve madeni para olarak kullanılır. Paund, dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bir para birimidir ve çeşitli ülkelerde değişik döviz kurları ile işlem görür. Paund, Birleşik Krallık dışında da birçok yerde kullanılmaktadır ve özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde yaygın olarak kullanılır.

paund tl

Paund (GBP), Türk Lirası (TL) karşısında değerini ifade eder. Paund ve Türk Lirası arasındaki döviz kuru, piyasalardaki değişikliklere göre değişebilir. Eğer paund ile ilgili bir bilgiye ihtiyacınız varsa, örneğin bir ülkede paund ile ödeme yapacaksınız ve ne kadar TL’ye ihtiyacınız olduğunu bilmek istiyorsanız, internetten döviz kurlarını takip edebilir ya da bir döviz bürosuna giderek kur bilgisi alabilirsiniz.

sterlin banknot çeşitleri

Sterlin, İngiltere’nin para birimi olarak kullanılmaktadır. Sterlin banknotları, İngiltere Bank of England tarafından basılmaktadır ve çeşitli tutarlarda mevcuttur. Mevcut sterlin banknot çeşitleri şunlardır:

  • £5 banknotu: Beyaz ve mavi renklerde basılmaktadır ve Elizabeth Fry adında bir sosyal aktivistin resmi bulunmaktadır.
  • £10 banknotu: Sarı ve mavi renklerde basılmaktadır ve Charles Darwin adında bir bilim adamının resmi bulunmaktadır.
  • £20 banknotu: Yeşil ve mavi renklerde basılmaktadır ve Adam Smith adında bir ekonomistin resmi bulunmaktadır.
  • £50 banknotu: Kırmızı ve mavi renklerde basılmaktadır ve Matthew Boulton ve James Watt adında iki iş adamının resmi bulunmaktadır.
  • £100 banknotu: Mavi ve beyaz renklerde basılmaktadır ve Benjamin Franklin adında bir bilim adamının resmi bulunmaktadır.

Bu banknotların yanı sıra, İngiltere’de £5, £10 ve £20 tutarlarında polymer malzemeden üretilen banknotlar da mevcuttur. Bu banknotlar daha dayanıklı ve kolay temizlenebilir özelliklere sahiptir.

Sterlin banknotlarının yanı sıra, İngiltere’de 1 pence, 2 pence, 5 pence, 10 pence, 20 pence ve 50 pence değerinde madeni paralar da kullanılmaktadır.

5/5 - 5