Irak Dinarı (IQD) – Türk lirası (TL) Döviz Kuru Çevirici

Irak Dinarı (IQD) Irak’ın, Türk lirası (TL) ise Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın resmi para birimidir.

TL/IQD kuru arasında çevirici aracı arıyorsanız bu sayfa ile istediğiniz miktarda TL/ IQD veya IQD /TL kurları arasında dönüştürme işlemi yapabilirsiniz.

Irak Dinarı, Irak’ta geçerli olan resmi para birimidir. Irak Dinarı, İngiliz Paundu’na (GBP) çok benzer şekilde düzenlenmiştir ve 1 Dinar, 100 dirhem olarak ayrılmıştır. Irak Dinarı, banknotlar ve madeni paralar olarak basılmıştır. Irak Dinarı banknotları, 1, 5, 10, 25, 50 ve 100 dinar olmak üzere altı farklı miktarda basılmıştır ve her bir banknot, farklı renklerde ve farklı boyutlarda basılmıştır. Irak Dinarı madeni paraları ise, 1, 5, 10, 25 ve 50 dirhem olmak üzere beş farklı miktarda basılmıştır.

Irak Dinarı, Irak’ta petrolün yüksek üretimi nedeniyle yüksek değerli bir para birimidir. Ancak, Irak’ta yaşanan siyasi istikrarsızlık ve savaşlar nedeniyle, Irak Dinarı’nın değeri zaman zaman düşmüştür. Bu nedenle, Irak Dinarı’nın değeri zaman zaman volatil (değişken) olmuştur.

Irak Dinarı tarihi

Irak Dinarı, 1932 yılında kurulmuş bir para birimidir. Irak Dinarı, İngiliz Paundu’na (GBP) çok benzer şekilde düzenlenmiştir ve 1 Dinar, 100 dirhem olarak ayrılmıştır. Irak Dinarı, ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu döneminde kullanılmaya başlamıştır ancak Osmanlı İmparatorluğu yıkılınca, Irak Dinarı resmi olarak kullanıma geçmiştir.

Irak Dinarı, Irak’ta petrolün yüksek üretimi nedeniyle yüksek değerli bir para birimidir. Ancak, Irak’ta yaşanan siyasi istikrarsızlık ve savaşlar nedeniyle, Irak Dinarı’nın değeri zaman zaman düşmüştür. Bu nedenle, Irak Dinarı’nın değeri zaman zaman volatil (değişken) olmuştur.

Irak Dinarı, 2002 yılında yeniden düzenlenmiştir ve “Yeni Irak Dinarı” olarak adlandırılmıştır. Bu düzenleme ile birlikte, Irak Dinarı’nın değeri düşürülmüş ve Irak Dinarı’nın değeri daha düşük seviyelerde tutulmaya çalışılmıştır.

Irak Dinarı banknot özellikleri

Irak Dinarı banknotları, 1, 5, 10, 25, 50 ve 100 dinar olmak üzere altı farklı miktarda basılmıştır. Her bir banknot, farklı renklerde ve farklı boyutlarda basılmıştır. Aşağıda, Irak Dinarı banknotlarının özellikleri hakkında daha fazla bilgi verilmiştir:

  1. 1 Dinar Banknotu: Mavi renktedir ve Irak’ta bulunan eski yapıların resimleri olarak kullanılmıştır.
  2. 5 Dinar Banknotu: Yeşil renktedir ve Irak’ta bulunan eski yapıların resimleri olarak kullanılmıştır.
  3. 10 Dinar Banknotu: Kırmızı renktedir ve Irak’ta bulunan eski yapıların resimleri olarak kullanılmıştır.
  4. 25 Dinar Banknotu: Mavi renktedir ve Irak’ta bulunan eski yapıların resimleri olarak kullanılmıştır.
  5. 50 Dinar Banknotu: Turuncu renktedir ve Irak’ta bulunan eski yapıların resimleri olarak kullanılmıştır.
  6. 100 Dinar Banknotu: Yeşil renktedir ve Irak’ta bulunan eski yapıların resimleri olarak kullanılmıştır.

Irak Dinarı banknotları, anti-sahtekarlık özelliklerine sahiptir ve kolayca tanınabilirler. Bu özellikler, banknotların parlaklığı, renk değiştirme özelliği ve güvenlik çizgileri gibi özelliklerdir. Banknotların üzerinde, banknotların üreticisi olan Central Bank of Iraq’ın sembolü olarak kullanılan bir deve resmi bulunur.

5/5 - 3