Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası, Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olup, çeşitli bankacılık hizmetleri sunmaktadır. Özellikle Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Yatırma işleminin birçok yolu vardır.

  • Ziraat Bankası şubelerine giderek nakit olarak ödeme yapabilirsiniz.
  • Ziraat Bankası internet bankacılığı hizmetini kullanarak ödeme yapabilirsiniz.
  • Ziraat Bankası ATM’lerine giderek nakit olarak ödeme yapabilirsiniz.
  • Ziraat Bankası mobil uygulamasını kullanarak ödeme yapabilirsiniz.
  • PTT şubelerinden de ödeme yapabilirsiniz.
ziraat bank
ziraat bank

Ziraat Bankası ehliyet harcı yatırma işlemini nasıl gerçekleştireceğiniz, kullandığınız bankacılık kanalına bağlıdır. Şimdiye kadar sürücü belgesi alma ve yenileme gibi işlemlerden polis karakolu sorumluydu. Ancak son düzenlemelerde bu işlemlerde yetkili makam olarak İl ve İlçe Nüfus Müdürlüğü belirtilmektedir. Kurumda ehliyet başvurusu yapmadan önce rezervasyon yaptırmanız ve gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Bu sırada ayrıca ehliyetinizi de ödemeniz gerekecektir. Ziraat Bankası birçok kanal üzerinden ehliyet ödeme imkanı sunmaktadır.

Bunları sizler için listeledik;

Ziraat Bankası Şubelerinden Ehliyet Harcı Yatırma

Ziraat Bankası şubelerine giderek nakit olarak ödeme yapma:

Bu yöntem, Ziraat Bankası’nın fiziksel şubelerine giderek, yapacağınız ödemenin tutarını nakit olarak ödeyerek gerçekleştirilir. Ödeme için, banka şubesine gittiğinizde, gerekli evrakları (örneğin, ehliyetiniz) ve ödeme tutarını gösteren bir fatura/talimatı getirin. Müşteri temsilcisiyle görüştükten sonra, ödemenizi yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Online Ödeme

Ziraat Bankası, internet bankacılığı hizmeti sunmaktadır. Bu hizmet sayesinde, banka şubesine gitmek zorunda kalmadan, ödemelerinizi online olarak yapabilirsiniz. Ödeme yapmak için, öncelikle Ziraat Bankası internet bankacılığına giriş yapmanız gerekir. Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı’na girdikten sonra Ödeme seçeneğine tıklayınız.  Buradan “Yeni Ehliyet ve Kimlik kısmına tıklayın, ardından “Ehliyet”e tıklayın. Açılan ekranda ödemek istediğiniz kartın bilgilerini girin ve ardından ehliyetinizin ödemesini tamamlayın. Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı’ndan elektronik dekont talep etmeniz gerekmektedir. Bu elektronik makbuz e-posta adresinize gönderilecektir.

Ziraat Bankası ATM’sinden Ehliyet Harcı Yatırma

Ziraat Bankası ATM’lerine giderek nakit olarak ödeme yapma:

Ziraat Bankası, Türkiye genelinde çok sayıda ATM’ye sahiptir. Bu ATM’lerden birine giderek, ödeme yapmak için nakit para çekebilir ve daha sonra, ödeme tutarını ATM’ye yatırarak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

ATM’ye gittikten sonra mutlaka “Makbuz almak istiyorum” butonunu seçin. Aksi halde ehliyetiniz için para ödediğinize dair bir kanıt olmayacak ve ehliyet almanız zorlaşacaktır.

İşleme başlamak için ATM giriş seçeneğini tıklayın. Görüntülenen menüde Ödemeler’i tıklayın. Bundan sonra, “Vergi Ödemesi” olarak işaretlenmiş yeri seçin. Önünüze çıkan seçenekler arasında “Ehliyetinizi ve kimliğinizi yenileyin” yazan yeri bulup tıklayın. Bundan sonra, “Lisans Talimatları” seçeneğine tıklayın. işlemi kendi adınıza yapıyorsanız kendi T.C numaranızı, başka biri adına ise onun T.C. kimlik numarasını girin. Bu işlemleri onayladıktan sonra parayı kasaya koyun. Son işlemi tamamladıktan sonra bir makbuz alacaksınız ve işlemi tamamlayacaksınız.

Ziraat Bankası Ehliyet Harcı
Ziraat Bankası Ehliyet Harcı

Ziraat Bankası Ehliyet Harcı ATM Üzerinden Kartsız Ödeme

Ziraat Bankası ehliyet harcı ödeme ATM üzerinden kartsız bir şekilde de gerçekleştirilebiliyor.

Ziraat Bankası kayıtlı herhangi bir banka kartınız ya da bir kredi kartınız yoksa veya banka kartınız varken kartınız yoksa ehliyet harcı ücretlerinizi yatırabilirsiniz. Ehliyet ücretinizi ATM’ye yatırmak için kartınızı kullanamıyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

İlk olarak ATM’lerde, doğrudan Giriş sekmesine tıklamanız gerekir. Ardından işlem menüsü açılır. Bu menüde “Ödeme işlemleri” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Ardından “Vergi Ödemeleri” sekmesine tıklamanız gerekir. Bu sekmede “Ehliyet ve kimliği yenile” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Açılan yeni menüden “Ehliyet İşlemleri” menüsünü seçmeniz gerekmektedir. Sistem, ödemeyi kaydetmek için bir kimlik numarası isteyecektir. Ardından istediğiniz işlemi seçip para yatırarak işlemi kolayca tamamlayabilirsiniz. Bu noktada da dekont almaya özen göstermelisiniz.

Ziraat Bankası mobil uygulamasını kullanarak ödeme yapma

Ziraat Bankası, mobil uygulaması olan “Ziraat Mobil”u sunmaktadır. Bu uygulama sayesinde, ödemelerinizi cep telefonunuzdan yapabilirsiniz. Ödeme yapmak için, öncelikle Ziraat Mobil uygulamasını indirin ve giriş yapın. Daha sonra, ödeme sayfasına giderek, gerekli bilgiler (ödeme tutarı, fatura numarası gibi) girdikten sonra, ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT şubelerinden ödeme yapma

PTT (Posta Telgraf Telefon) şubelerine de, ehliyet harçlarınızı yatırabilirsiniz. Ödeme yapmak için, PTT şubesine giderek, gerekli bilgileri ve gerekli evrakları (örneğin, ehliyetiniz) getirin. Müşteri temsilcisiyle görüştükten sonra, ödemenizi yapabilirsiniz.

Lütfen dikkat: Bu ödeme yöntemlerinden hangisinin sizin için uygun olacağı, Ziraat Bankası’nın geçerli olan koşullarına ve mevcut hizmetlerine göre değişebilir. Ödeme yapmadan önce, Ziraat Bankası’nın en yakın şubesine veya internet sitesine giderek geçerli olan koşulları ve ücretleri kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Ödeme yapıldıktan sonra bir makbuz almalısınız. Çünkü nüfus müdürlüğüne gittiğinizde gerekli belgelerden biri ehliyet harcı ödemenizin makbuzudur. Bu yüzden ödeme yaptığınızı gösteren belgeleri almayı unutmayınız.

5/5 - 9