Banka Hesapları ve Varlıkları Nasıl Daha Korunaklı Hale Getirilebilir?

Bilindiği üzere son dönemlerde casus yazılımlar, dolandırıcılık yöntemleri ve daha birçok faktör, banka hesaplarımızı ya da varlıklarımızı tehlike altına almaya devam ediyor. Bu durum nedeniyle savcılıklar birçok suç dosyasıyla doluyken, ne yazık ki tüketicilerin bu durumun önüne geçebilmeleri ya da bankalar tarafından tam anlamıyla bu konulara dair önlem alınması gibi durumlar mümkün olamayabiliyor. Bu yüzden tüketicilerin alacakları ek tedbirler veya birçok önlem, banka hesaplarının ya da varlıklarının çok daha korunaklı hal almalarına neden oluyor.

Üstelik son dönemlerde https://bettilt-resmi.com/ sitesi tarafından yapılan araştırmalarda, tüketicilerin %30’u, hesaplarının tehlike altında olduğunu dahi bilmiyorlar. Tüm bunların yanı sıra her ne kadar telefonlarımızda yüklü olan ve hayatımızı ciddi anlamda kolaylaştıran mobil bankacılık uygulamaları, yeterli önlemler alınmdığından ötürü mal varlıklarımızı ciddi anlamda tehlikeye atıyor. Peki, tüketicilerin bu gibi konularda ne yapmaları gerekiyor? Hangi seçenekler veya önlemler, banka hesaplarının çok daha korunaklı olmalarına neden oluyor?

Cep Telefonlarına Bilinmeyen, Güvenilmeyen Uygulamaların Yüklenmemesi

Son dönemlerde tüketicilerin banka hesapları konusunda yaşadıkları mağduriyetlerin en temelinde cep telefonlarına yüklenen bilinmeyen, güvenilmeyen uygulamalar yer alıyor. Genel manada uygulama marketleri dışında indirilen bu uygulamalar, diğer birçok premium ya da sıradan uygulamayı taklit ederek, kullanıcıların güvenilir sanarak cihazlarına yüklemelerine neden oluyor. Haliyle bu durum uygulama üreticilerin her türlü cihaz bilgilerine anlık olarak ulaşmalarına yol açıyor. Özellikle de banka hesaplarında yüksek miktarda varlıkları bulunan tüketiciler ise bu durum nedeniyle en çok mağdur olan kişiler olarak öne çıkıyorlar.

Cep Telefonlarının İşletim Sistemlerinin Yazılımlarının Kırılamaması

Cep telefonlarına çok daha fazla özelleştirmek ve çok daha özgür hale getirmek isteyen kullanıcıların, ROM adı verilen sistem sınırlarını kaldıran yazılımları cep telefonlarına yüklemeleri de birçok açıdan güvenlik tehditi oluşturuyor. Cep telefonları yüklenen ROM vb. işletim sistemi yazılımlarının ardından ciddi manada güvenlik açıklarıyla karşı karşıya kalıyorlar. Bu yüzden de teknoloji korsanlarının cihazlara olan erişimleri çok daha kolay bir hal alıyor. Haliyle duruma önlem alamayan kullanıcıları, cep telefonlarında bulunan bankacılık uygulamaları sayesinde de çok ciddi vurgunların kurbanı oluyorlar. Bu yüzden cep telefonlarınızın orijinal ve sürekli olarak güncelleme alan yazılımlarının kırılmaması ya da bir başka deyişle ROM’a tabi tutulmaması, son derece büyük önem taşıyor.

Cep Telefonlarında Bilinmeyen Kaynaklardan Dosya Kabul Edilmemesi

Cep telefonlarında güvenlik açıklarına neden olan en önemli unsurlardan biri ise bilinmeyen kaynaklardan kabul edilen dosyalar… Cep telefonu kullanıcıları gerek Whatsapp gerek Telegram gerek Discord gerekse diğer birçok platform üzerinden ne yazık ki cep telefonlarına ya da cihazlarına dosyalar kabul ediyorlar. Kabul edilen bu dosyaların herhangi bir amaca ya da hedefe hitap ettiği düşünülse de ne yazık ki kullanıcıların ciddi anlamda veri ihlali ile karşı karşıya olmalarına yol açıyor. Bu durum da özellikle mobil bankacılık üzerinden yapılan vurgunların boyutlarını çok daha ciddi seviyelere göre çıkarıyor.

OKU  Zaman Yönetimi Nedir?

Çeşitli Kaynaklardan Tarafınıza Ulaşan Linklerin Kontrolsüz Bir Şekilde Açılmaması

Son dönemlerin en çok şikayetçi olunan ve dolandırıcılar tarafından en çok kullanılan fishing yöntemlerinden biri olan link yöntemi, birçok teknoloji kullanıcısının her açıdan sorun yaşamasına yol açıyor. Kimi bireyler direkt olarak cihazlarının değil, sosyal medya hesaplarının bu linklerle ele geçirildiği görüyor. Kimi kullanıcılar da en önemlisi banka hesaplarına bu linkler vasıtasıyla erişim sağlandığı gibi acı bir durumla karşı karşıya kalıyorlar. Bu yüzden sosyal medyadan, sohbet uygulamalarından, SMS üzerinden ve daha birçok kaynak üzerinden tarafınıza yönlendirilen linkleri bilinçsizce açmamanız ve hatta bilmiyorsanız, hiçbir şekilde açmamanız büyük önem taşıyor.