Ziraat Bank Ehliyet Harcı Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası, Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olup, çeşitli bankacılık hizmetleri sunmaktadır. Özellikle Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Yatırma işleminin birçok yolu vardır.

  1. Ziraat Bankası şubelerine giderek nakit olarak ödeme yapabilirsiniz.
  2. Ziraat Bankası internet bankacılığı hizmetini kullanarak ödeme yapabilirsiniz.
  3. Ziraat Bankası ATM’lerine giderek nakit olarak ödeme yapabilirsiniz.
  4. Ziraat Bankası mobil uygulamasını kullanarak ödeme yapabilirsiniz.
  5. PTT şubelerinden de ödeme yapabilirsiniz.
ziraat bank
ziraat bank

Ziraat Bankası ehliyet harcı yatırma işlemini nasıl gerçekleştireceğiniz, kullandığınız bankacılık kanalına bağlıdır. Şimdiye kadar sürücü belgesi alma ve yenileme gibi işlemlerden polis karakolu sorumluydu. Ancak son düzenlemelerde bu işlemlerde yetkili makam olarak İl ve İlçe Nüfus Müdürlüğü belirtilmektedir. Kurumda ehliyet başvurusu yapmadan önce rezervasyon yaptırmanız ve gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Bu sırada ayrıca ehliyetinizi de ödemeniz gerekecektir. Ziraat Bankası birçok kanal üzerinden ehliyet ödeme imkanı sunmaktadır.

Bunları sizler için listeledik;

Ziraat Bankası Şubelerinden Ehliyet Harcı Yatırma

Ziraat Bankası şubelerine giderek nakit olarak ödeme yapma: Bu yöntem, Ziraat Bankası’nın fiziksel şubelerine giderek, yapacağınız ödemenin tutarını nakit olarak ödeyerek gerçekleştirilir. Ödeme için, banka şubesine gittiğinizde, gerekli evrakları (örneğin, ehliyetiniz) ve ödeme tutarını gösteren bir fatura/talimatı getirin. Müşteri temsilcisiyle görüştükten sonra, ödemenizi yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Online Ödeme

Ziraat Bankası, internet bankacılığı hizmeti sunmaktadır. Bu hizmet sayesinde, banka şubesine gitmek zorunda kalmadan, ödemelerinizi online olarak yapabilirsiniz. Ödeme yapmak için, öncelikle Ziraat Bankası internet bankacılığına giriş yapmanız gerekir. Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı’na girdikten sonra menüden “Ödemeler” seçeneğine tıklayınız.

ziraatbank ehliyet harci online odeme 1

 Daha sonra ise “vergiler ve resmi kurumlar” seçeneğine tıklayın.

ziraatbank ehliyet harci online odeme 2

Sonraki adımda ise ” Sürücü Belgesi Tahsilatları” kısmını seçin.

ziraatbank ehliyet harci online odeme 3

Bu menüde ise sizden TCKN numaranızı ve sorgu tipinizi seçmenizi isteyecektir. sorgu tipinden işleminiz için uygun olan adımı seçerek devam edebilirsiniz.

ziraatbank ehliyet harci online odeme 4

Biz buradan “sınıf Güncelleme – Yeni Başvuru kısmı seçtik. siz de yapacağınız işleme uygun adıma tıklayın.

Burda ise bizden ehliyetimizin sınıfını ve tipini seçmemizi istemekte. Bu adımda size uygun sınıf ve tipi seçip devam ediniz.

ziraatbank ehliyet harci online odeme 5

Açılan yeni ekranda ödeme aracı seçiminde uygun hesap seçiminden sonra ehliyetinizin ödemesini tamamlayın. Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı’ndan elektronik dekont talep etmeniz gerekmektedir. Bu elektronik makbuz e-posta adresinize gönderilecektir.

Ziraat Bankası ATM’sinden Ehliyet Harcı Yatırma

Ziraat Bankası, Türkiye genelinde çok sayıda ATM’ye sahiptir. Bu ATM’lerden birine giderek, ödeme yapmak için nakit para çekebilir ve daha sonra, ödeme tutarını ATM’ye yatırarak ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

ATM’ye gittikten sonra mutlaka “Makbuz almak istiyorum” butonunu seçin. Aksi halde ehliyetiniz için para ödediğinize dair bir kanıt olmayacak ve ehliyet almanız zorlaşacaktır.

OKU  Gümüş Fiyatı Nasıl Hesaplanır? Gümüş Ons Hesaplama

İşleme başlamak için ATM giriş seçeneğini tıklayın. Daha sonrasında ise “kartsız işlemler” seçeneğine tıklayın.

ziraatbank ehliyet harci atm odeme 1

Görüntülenen menüde “Ödeme işlemleri” seçeneğine tıklayın.

ziraatbank ehliyet harci atm odeme 2

Bundan sonra, “VERGİLER VE RESMİ KURUMLAR” olarak işaretlenmiş yeri seçin.

ziraatbank ehliyet harci atm odeme 3

Önünüze çıkan seçenekler arasında “SÜRÜCÜ BEL. VE KİMLİK YENİLEME” yazan yeri bulup tıklayın.

ziraatbank ehliyet harci atm odeme 4

Bundan sonra, “SÜRÜCÜ BELGESİ İŞLEMLERİ” seçeneğine tıklayın.

ziraatbank ehliyet harci atm odeme 5

Daha sonra çıkan iki seçenek bulunmakta biz “İLK BAŞVURU/SINIF EKLEME” adımını seçerek devam edeceğiz.

ziraatbank ehliyet harci atm odeme 6

Sonrasında eğer işlemi kendi adınıza yapıyorsanız kendi T.C numaranızı, başka biri adına ise onun T.C. kimlik numarasını girin. Ardından ise aşağıdaki resimde bulunan menü sizi karşılayacak. Bu menüden ehliyet almak istediğiniz sınıfı seçin.

ziraatbank ehliyet harci atm odeme 7

Bu işlemleri onayladıktan sonra parayı kasaya koyun. Son işlemi tamamladıktan sonra bir makbuz alacaksınız ve işlemi tamamlayacaksınız. İşleme ait makbuzunuzu almayı unutmayın.

Ziraat Bankası mobil uygulamasını kullanarak ödeme yapma

Ziraat Bankası, mobil uygulaması olan “Ziraat Mobil”i sunmaktadır. Bu uygulama sayesinde, ödemelerinizi cep telefonunuzdan yapabilirsiniz. Ödeme yapmak için, öncelikle Ziraat Mobil uygulamasını indirin ve giriş yapın. Daha sonra, ödeme sayfasına giderek, gerekli bilgiler (ödeme tutarı, fatura numarası gibi) girdikten sonra, ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT şubelerinden ödeme yapma

PTT (Posta Telgraf Telefon) şubelerine de, ehliyet harçlarınızı yatırabilirsiniz. Ödeme yapmak için, PTT şubesine giderek, gerekli bilgileri ve gerekli evrakları (örneğin, ehliyetiniz) getirin. Müşteri temsilcisiyle görüştükten sonra, ödemenizi yapabilirsiniz.

Lütfen dikkat: Bu ödeme yöntemlerinden hangisinin sizin için uygun olacağı, Ziraat Bankası’nın geçerli olan koşullarına ve mevcut hizmetlerine göre değişebilir. Ödeme yapmadan önce, Ziraat Bankası’nın en yakın şubesine veya internet sitesine giderek geçerli olan koşulları ve ücretleri kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Ödeme yapıldıktan sonra bir makbuz almalısınız. Çünkü nüfus müdürlüğüne gittiğinizde gerekli belgelerden biri ehliyet harcı ödemenizin makbuzudur. Bu yüzden ödeme yaptığınızı gösteren belgeleri almayı unutmayınız.

baskılı ıslak mendil