İcra Dosyası Nasıl Kapatılır? İcra Dosyası Kapatma

İcra dosyası nasıl kapatılır konusunu merak edenler için hazırladığımız bu makalede, icra dosyası kapatma işlemleri ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz. İlk olarak bilinmesi gereken önemli bir nokta vardır: Alacaklı taraf, alacaklarından vazgeçtiğinde icra dosyası doğrudan kapanır. Alacaklı kişi, icra dairesine gidip alacağından vazgeçtiğini bir dilekçe ile bildirdiğinde, bu dilekçenin işleme konulması birkaç gün sürer ve icra dosyası kapatılır.

İcra Dosyası Nedir?

İcra dosyası, bir alacaklının borçlarını tahsil edememesi durumunda, avukat aracılığı ile borçlu kişi hakkında resmi olarak yasal icra takibi başlatmasıyla oluşturulur. Alacaklı kişi veya kurum, avukat aracılığı ile veya bireysel olarak icra dairesine başvuruda bulunarak icra takibi başlatabilir.

Hakkımda İcra Dosyası Olduğunu Öğrenebilir Miyim?

Hakkınızda icra dosyası olup olmadığını öğrenmek için üç farklı yöntem bulunmaktadır:

  1. UYAP Vatandaş üzerinden TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak.
  2. Bizzat icra dairesine giderek.
  3. Alacaklı tarafından verilen kapak hesabına ulaşarak.

En güvenilir bilgiye icra dairesine giderek ulaşabilirsiniz. Eğer başka bir şehirde ikamet ediyorsanız ve icra dosyası bulunduğunuz şehirde değilse, UYAP Vatandaş sitesi en hızlı ve güvenli yöntemdir.

İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

Doğrudan Ödeme İle İcra Dosyası Kapatma İşlemi

İcra dairesine başvurarak icra dosyasının toplam tutarını hesaplatabilirsiniz. Borç, tebligatta yer alan hesap bilgileri üzerinden ödenir. İcra dairesi ek masrafları da borca ekleyecektir. Kapak tutarının tamamı ödendiğinde, icra dosyası kapatma harcı da ödenerek dosya kapatılır.

Harici Dışarıdan Ödeme İle İcra Dosyası Kapatma

Alacaklı ile anlaşarak borcu doğrudan ona ödeyebilirsiniz. Alacaklı, icra dairesine borcun tahsil edildiğine dair dilekçe vererek icra dosyasını kapatır. Bu yöntemle icra dairesi masraflarından kurtulabilirsiniz.

İcra Dosyası Taksitli Olarak Ödenebilir Mi?

İcra daireleri nakit ödeme kabul eder ve taksitlendirme uygulaması yoktur. Ancak, alacaklı avukatı ile görüşerek borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. İcra dosyası, borcun tamamı ödenene kadar askıda kalacaktır.

İcra Dosyasına İtiraz Etme

İcra dosyasına itiraz etmek için, icra dairesine itiraz dilekçesi yazılması gerekir. İtiraz süresi içerisinde dosya durdurulur ve incelenir. İtiraz haklı bulunursa icra dosyası kapatılır.

İcra Dosyası Kapatma Harcı Ne Kadar 2024?

2024 yılı için icra dosyası kapatma harcı takibe konu olan alacağa oranla ve yapılmış işlemlere göre değişmektedir. İcra dairesine başvurarak kapak tutarının hesaplanmasını istemeniz ve tam harç bedelini öğrenmeniz gerekmektedir.

Borcu Ödenmiş İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

Borcu ödenmiş icra dosyasını kapatmak için icra dairesine başvurmalı ve icra dosyası kapatma harcını ödemelisiniz. Alacaklı, borcun ödendiğini icra dairesine bildiren bir dilekçe vermelidir.

OKU  İzale-i Şuyu Davası Ne Demektir?

Kapanan İcra Dosyası Tekrar Açılabilir Mi?

İcra dosyası, teminat tutarı ödendiğinde veya alacaklı tarafından kapatıldığında tekrar açılamaz. Ancak, takipsizlik nedeniyle kapanan icra dosyaları tekrar açılabilir.

Sonuç

İcra dosyası kapatma süreci, borcun ödenmesi ve gerekli harçların ödenmesi ile tamamlanır. UYAP Vatandaş sitesi üzerinden veya doğrudan icra dairesinden bu süreci takip edebilirsiniz.