Sterlin (Pound) Kaç Tl? 1 Penny Kaç TL?

Sterlin’in TL karşısındaki değeri, Sterlin’in Birleşik Krallıkta kullanılmakta olan resmi para birimi olması sebebiyle popüler bir araştırma konusudur. Sterlin’in alt para birimi olarak ise penny kullanılmaktadır. İngiltere’nin resmi parası olan sterlin ve penny, İngiltere Bankası kontrolünde üretilmekte ve dağıtılmaktadır.

Sterlin (Pound) Kaç Tl

Ancak İskoçya ve Kuzey İrlanda’da bulunan İskoçya Bankası ve Clydesdale Bankası da, bu paranın basımını ve dağıtımını yapma iznine sahiptir. Bölgede bulunan birkaç farklı bankanın da, bu banknotları basmak için gerekli izne sahip oldukları bilinmektedir. Sterlin para biriminin uluslararası kodu GBP olarak bilinmektedir. Günümüzde sterlini resmi parası olarak kullanmakta olan pek çok farklı ülke bulunmaktadır. Sterlin’in, kullanılmakta olduğu bölgelerde pound olarak da anıldığını gözlemlemek mümkündür. Dolayısıyla sterlin ve pound arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Bu adlarla anılan para biriminin alt birimi ise penny adıyla üretilmektedir.

 

Sterlin (Pound) ve Penny Para Biriminin Tarihçesi

Sterlin tarihi yaklaşık olarak 1690’lı yıllara dayanmaktadır. Bu para birimi adına basılmış olan ilk banknotların, basım tarihinin 1694 olduğu bilinir. Bu tarihte İngiltere Merkez Bankası tarafından basımı gerçekleştirilmiş olan bu para birimi, günümüzde kullanılan versiyonuna dek farklı tasarımlardan geçmiştir. 1964 yılında basılan ilk versiyonlarının üzerinde el yazısı bulunduğu bilinen sterlin banknotları, bu versiyonları ile 1745 yılına dek kullanılmıştır.

 

1745 yılının sona ermesiyle birlikte, sterlin banknotlarının tasarımlarında çeşitlilik görülmeye başlanmıştır. Bu tarihin ardından bir ve iki pound değerine sahip banknotlar üretilmeye başlanarak, kullanım çeşitliliği sağlanmıştır. Ancak bu tarihte üretilen ve çeşitlere sahip bu banknotlar, Napolyon Savaşının ardından kullanımdan kaldırılmıştır. 1855 yılıyla birlikte sterlin için üretilen banknotlar, baskı sistemi ile üretilmeye başlanmıştır.

 

Sterlin oldukça güvenilir bir para birimi olmasıyla da ünlenmiştir. Bu güvenliğin sebebi ise üretilecek olan herhangi bir sahte sterlin adına alınmış büyük güvenlik önlemleridir. Farklı teknikler yardımıyla alınan bu önlemler, sahte para üretimiyle savaşarak, sterlininin güvenli bir para olmasını sağlamaktadır.

 

Sterlin (Pound) ve Penny Para Biriminin Kullanıldığı Ülkeler

Sterlin kaç TL araştırması en çok bu para biriminin kullanıldığı ülkelere gidecek kişiler tarafından yapılmaktadır. Dünyanın farklı ülkelerinde bu paranın resmi para olarak kullanılması, bu araştırmanın en büyük nedeni olarak bilinmektedir. Ancak bu ülkelerden herhangi biriyle dış ticaret içinde olmak veya sterlin üzerinden yatırım yapmayı düşünmek de, araştırma nedenleri arasında bulunmaktadır.

Günümüzde sterlini resmi parası olarak kullanan bir çok ülke bulunmaktadır. Sterlin kullanan bölgeler şu şekilde listelenebilir:

  • İngiliz Antartika Bölgesi
  • Güney Georgia Adaları,
  • Falkland Adaları,
  • Güney Sandwich Adaları,
  • Cebelitarık,
  • Ascension,
  • Saint Helena,
  • Birleşik Krallık.
OKU  Denizbank ATM Döviz Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Ayrıca Man Adası, Zimbabve, Guarnsey ve Pitcairn Adaları bölgeleri de sterlini resmi olarak kullanmayan ülkeler arasında bulunur. Dolayısıyla dünya üzerinde sterlin kullanımı oldukça yaygın şekilde bulunmaktadır.

 

Sterlin (Pound) ve Penny Para Biriminin Geçerliliği

Sterlin pek çok farklı ülke ve bölgede kullanılması sebebiyle, geçerliliği yüksek olan bir para birimidir. Genel ağırlığı göz önüne alındığında sterlin adı verilen bu para biriminin İngiltere Merkez Bankası’nın yönetimi altında olduğu söylenebilir. Ancak sterlin’in kullanıldığı farklı bölgelerde, bölgeye ait bankaların da bu para biriminden sorumlu olduğu görülmektedir. Kuzey İrlanda, İskoçya veya Man Adası gibi farklı ülkelerde ise resmi bir banknot sağlayıcı bulunmadığı bilinir.

 

Sterlin (Pound) Özellikleri

Sterlin (Pound) ve TL değeri hakkında yapılacak olan araştırma, sterlinin özellikleri hakkında da bilgi sahibi olmak adına fayda sağlamaktadır. İngiltere’nin para birimi olarak kullanılmakta olan sterlin, kullanıldığı bölgelerde farklı isimlerle de anılabilmektedir. Majör bir döviz olan sterlin, bölgenin en güçlü para birimi olması sebebiyle de büyük bir görünürlüğe sahiptir. Bir sterlin, yüz penny para birimine eşit olacak şekilde hesaplanmaktadır. Penny ise “p” harfi ile sembolize edilmiştir.

 

Sterlin Para Biriminin Diğer Para Birimleri ile Değerlendirilmesi

Sterlin farklı etkiler altında kalsa da, uzun yıllardır dünyanın en değerli dövizleri arasında bulunmaktadır. Ancak elbette her para biriminde olduğu gibi sterlinde de farklı etkenler dolayısıyla değerinde artış ya da düşüş yaşanabilir. Ancak sterlinin pek çok para birimine göre oldukça stabil olması, 1 sterlin kaç TL hakkında yapılan araştırmaların artmasına neden olur. Bu para birimi üzerinden yatırım yapmayı düşünen pek çok kişi, bu konuda araştırma yapmaktadır.

baskılı ıslak mendil