Borsa Alım Satım Saatleri, Hisse Senedi İşlem Saatleri

Borsanın çalışma saatleri vardır. Yatırımcılar borsada mesai saatleri dışında işlem yapamazlar. İşlem saatleri tatiller ve hafta sonları hariç hafta içi her gün sabah 10.00’da başlar ve 18.00’de sona erer. Gece değişiminde fiyatlandırılacak ve açılış anında satıcının konumuna bağlı olarak sipariş gerçek veya gerçek dışı olacaktır.

Borsa Tüm Gün İşlem Saatleri:

 • 09:40-09:55 Emir alma
 • 09:56 Değerleme
 • 10:00-18:00 Sürekli işlem
 • 18:00-18:01 Kapalı
 • 18:01-18 saat 05 Emir toplama
 • 18:05 Fiyat belirleme
 • 18:05-18:10 Kapalı

Borsa Yarım Gün İşlem Saatleri:

 • 09:40-09:55 Emir alma
 • 09:56 Fiyat belirleme
 • 10:00-12:30 İşlem devam ediyor
 • 12:30-12:31 Kapalı
 • 12:31-12:35 Sipariş al
 • 12:35 Değerleme
 • 12:35-12:40 Kapalı

Borsa açılış saatleri işlem haftanın her günü 10:00’da başlar. Borsa kapanış saati hafta içi 18:00’de sona ermektedir. Borsa çalışma saatleri bu formatı takip eder.

Gece Emir Girilir Mi?

Gecelik emir girilebilir ancak bu emir borsaya aktarılmaz. Siparişin ne zaman borsaya teslim edileceğini belirtirseniz, gece borsada verdiğiniz emirler sabahın ilk iş saatinde işlem için kuyruğa alınır. Ardından saat 9:55’te maliyet belirlendiğinde siparişiniz sözleşmeye ve tedarikçi durumuna bağlı olarak tamamlanacak veya beklemede olacaktır. Sabah 9:40’tan 9:55’e kadar genel sözleşme ve tedarikçinin boyutu belirlenir. Çok iyi olmasa da yoğun lisans satın alarak 09:40 ile 09:55 arasındaki siparişlere göre ters çeviricinin karşılık gelen teorik maliyetini görebilirsiniz. Bu süre zarfında siparişiniz, toplam müşteri ve tedarikçi sayısına bağlı olarak gerçek veya beklemede olacak ve yeterli sözleşme veya tedarikçi yoksa siparişiniz gerçek olacaktır.

Borsaya vermiş olduğunuz siparişlerinizi gecede iptal edebilirsiniz. Gece vermiş olduğunuz bir sipariş, yapıldıktan sonra saat 09:40’da sıraya giriyorsa, siparişinizi saat 9:55’e kadar tekrar iptal edebilirsiniz. Saat 09:55’te alım satım yoksa ya da kısmi alım satım varsa, verdiğiniz siparişe bağlı olarak kalan tutarı iptal edebilirsiniz. Eğer siparişiniz 4 gün içerisinde tamamlanmaz ise işlem seansı sonunda emriniz iptal edilecektir. Bu durumda tekrar emir vermek zorundasınız.

Hafta Sonu Borsa’da Verilen Emirler

Hafta sonları yani gece gibi işlerin kapalı olduğu günlerde emir verebilirsiniz. Piyasa hafta sonu kapalı olduğu için emriniz gerçekleşmez veya emir kuyruğunda yer almaz. Hafta sonunda borsada verdiğiniz emirler, emirlerin birleştirildiği ilk iş gününde kuyruğa alınır. Borsaya 4 ay sonu emri girilebilir ancak piyasa kapalı olduğu için emirler işleme alınmayacaktır. Pazartesi tatili değilse, gerçekleştirilen siparişe ve satıcının işlem sırasına göre fiyatına bağlı olarak siparişiniz pazartesi günü açık olan piyasadan alınacaktır.

OKU  Bollinger Bandı Nedir?

Hafta sonu güncellemesi için belirttiğiniz sipariş ilerleme durumu kontrol edildiğinde “Bekleyen Sipariş” uyarısı göreceksiniz. Piyasa kapandığında bekleyen bir yürütme emri görüntülenir. Ayrıca, tek harcama uygulamasında, öğle yemeği molalarında 1 saat, Breaker uygulamasında veya iş saatlerinde bir gecede verilen siparişler için bir “Bekleyen Siparişler” uyarısı görürsünüz. Bunun nedeni, piyasanın işlem için kapalı olmasından kaynaklanır.

Borsa İstanbul Gece Açık Mı?

Borsa İstanbul diğer adıyla BIST belirli saatler harici açık değildir. Tatiller ve özel günler işlem tarihine dahil değildir. Akşamları borsa emri verebilir veya gece borsa emri verebilirsiniz. Spesifik olarak, borsa kapalıyken herhangi bir zamanda bir ticaret yapabilirsiniz. Borsa İstanbul 18.00’de kapanıyor. 18.15’te verilen emirler ertesi günkü açılışa kadar hesabınızda bekleyecek. İptal etmezseniz, sabahın açılış saatiyle eşleşebilir veya eşleşmeyebilir. Bu şekilde siparişiniz tam olarak geçerli fiyattan gerçekleştirilecektir.

Açılış Seansı Özellikleri

Açılış seansı 2 adımda yapılabilir.  İlk adımda yalnızca komutlar toplanır. Yatırımcılar bu aşamaya sipariş toplama aşaması olarak adlandırmaktadır. İkinci adımda, en yüksek alış ve satış fiyatına sahip fiyat belirlenerek benzersiz açılış fiyatı hesaplanır. Ardından komutlar yürütülür. Son aşamada açılış fiyatı belirlenir ve işlemler gerçekleştirilir. Borsaya gecelik emir girişinin mümkün olduğunu ancak iletimin seans başında gerçekleşeceğini gösterdik. Bunu borsada bir gecede hisse senedi satın almaya benzetebiliriz. Hisse senedi satın almak için önce belirli bir fiyattan emir girilip borsaya gönderilmelidir.

Borsa Emir Toplama

Borsada bir gecede emir verirseniz, bu emirler tahtada listelenir. Bu aşamada siparişlerinizi iptal edebilir ve fiyatlarını değiştirebilir, yani onları iyileştirebilir veya kötüleştirebilirsiniz. Bu aşamada Borsa İstanbul fiyat açıklamaz ve emri yerine getirmez.

Fiyatlandırma

Bu aşamada gecelik verdiğiniz borsa emirleri artık iptal edilemez veya değiştirilemez. İşlem sayısı en yüksek olan fiyat açılış fiyatı olarak kabul edilir. Borsada gece emir verdikten sonra iptal ve gerçekleştirme gördünüz. Bu süre içerisinde siparişiniz yerine getirilmezse, süreç sona erdikten sonra siparişiniz iptal edilecektir. Yeniden sipariş vermeniz gerekebilir. Anında seviye derinliği elde ederseniz, komisyoncunuz tarafından hangi seviye emirlerinin uygulanacağını kolayca anlayabilirsiniz.

Borsa Kapanış Seansı

Hisse senedi piyasasında kapanış seansı, kapanış işlemi ve tek fiyat işlemi 2 Mart 2012 tarihinden itibaren geçerli olmuştur.  Seans sonu, normal seans sürecinden kalan tüm emirleri tek fiyat (Kapanış Seans Fiyatı) hesaplayarak transfer eder. Emirler, belirtilen süre içerisinde eşleşme olmadan sisteme kabul edilir ve garantili işlem, bu süre sonunda en fazla işlem sayısını gösterir.  Borsada işlem gören fonlar, varantlar, sertifikalar, temerrüt emirleri ve yeni hisse senedi hakları kapanış seansına dahil edilmemiştir.

Bir sermaye piyasası aracına kapanış seansında girilen emirlerin fiyatı, sermaye piyasası aracında gerçekleştirilen son normal emir işleminin fiyatından ± %3’ten fazla farklılık gösteremez; %3 marj uygulanarak bulunan en yüksek fiyat, son düşük fiyattır; En düşük fiyat, en yakın işarete yuvarlanarak belirlenir. Serbest teminatlı payların kapanış seansında son işlem gören fiyat üzerinden bir fiyat aralığı uygulanır.

OKU  Kadınlarda emeklilik yaşı hesaplama kadınlarda emeklilik yaşı tablosu

Kapanış Fiyatından İşlemler Aşaması

İlgili menkul kıymetlerin son işlem fiyatı ile sınırlı olarak sisteme yeni emir girilebildiğinden ve kapanış seansında sistemde işlem görmeyen yeni emirler beklemededir. Kapanış fiyatından bu aşamaya geçilir. Pasif emirlerle karşılaşılarak işlemlerin yapıldığı son aşamadır veya öncelik kurallarına göre bu aşamada komutlar girilir. 2 dakika süren bu aşamada sadece son işlem fiyatından yeni alış ve satış emirleri sisteme girilebilir.

En son işlem fiyatından işlemlerin gerçekleştirildiği seansın durumudur. Limit emirlerine izin verilir (Fill and Kill emirleri ve Açığa Satış dahil). Teklif emirleri girilebilir, değiştirilebilir veya iptal edilebilir. Son işlem fiyatına eşit olan emirlerde miktarı artırmak veya azaltmak mümkündür. Fiyatı bir önceki işlem fiyatından farklı olan bekleyen emirler için artma veya azalma yapılamaz.

Emir Toplama Aşaması (18:01- 18:05)

Kapanış fiyatının belirlenmesi için sisteme yeni alım satım emirlerinin gönderildiği ancak emirlerin karşılanmadığı aşamadır. 4 dakikalık süre içerisinde kapanış seansı için emirler toplanır, yürürlükteki kurallara göre emirler değiştirilebilir veya iptal edilebilir.  Emir toplama aşamasında açığa satış emirleri, limit emirleri, piyasa emirleri, limit piyasa emirleri, KIE, bakiye emirleri girilebilir. Teklif emirleri girilebilir, değiştirilebilir veya iptal edilebilir. Siparişe göre miktar ve fiyat değiştirilebilir, siparişin geçerlilik süresi değiştirilebilir. Siparişler iptal edilebilir. Özel işlem mesajı yapılamaz. Yayımlanan denge fiyatında denge fiyatı (teorik yazışma), miktar ve sipariş miktarına ulaşılamadı.