Short ne demek? Short pozisyon açmak nedir?

Kripto para piyasası bilindiği üzere son dönemlerde en çok merak edilen ve kar elde edilmesi mümkün olan enflasyona karşı ortaya çıkmış bir yatırım biçimdir. Yatırım piyasalarına hakim olmayıp yeni girenlerin de merak ettiği bazı terimler bulunmaktadır. Kısa pozisyon ya da bilinen diğer adıyla short pozisyonlar bir varlığın ilerleyen zaman dilimi içerisinde daha düşük bir fiyata geri satın alma niyetiyle yapılan satma işlemlerine denmektedir.

Short ve Long pozisyonları iki taraf arasında sözleşme yapmak üzere gerçekleştirilen bir ticaret biçimidir. Burada amaç mutlaka kar beklentisinin artması için yapılmaktadır. Kripto para piyasalarının da  kısa ve uzun pozisyon yatırımcının hangi kripto para değerinin yükselme ve düşme eğiliminde olduğunu anlamasına yardımcı olmak için ortaya çıkmıştır.

Eğer yatırımcılar fiyatın azalacağını hedefliyorlarsa kısa pozisyon short pozisyon ya da shortlamak olarak kullanılmaktadır. Kripto para yatırımcıları kendi aralarında sektöre yeni girenlerin anlaşamayacağı dilde bir terimler kullanmaktadır. En basit tabirle ortaya çıkan bu kısa pozisyonlar takip edilen bir varlığın gidebileceği iki muhtemel yönü temsil etmektedir.

Short Pozisyon
Short Pozisyon

Yatırımcılar varlığın fiyatının gidebileceği yöne göre kısa veya uzun pozisyonları kullanırlar. Kısa pozisyondaki kripto para yatırımcısı fiyatın düşmesini bekler. Yatırımcı short pozisyonuna geçtikten sonra kripto para birimini satar. Kripto para piyasasında almak ve satmak tipik bir hareket olarak kabul edilmiş olsa da genel anlamda kar beklentisi en üst seviyeye çıkmaktadır.

Ancak burada vadeli işlemler de dikkat çekti. Short ya da verilen diğer adıyla kısa pozisyon bir finansal varlığın fiyatının düşeceği amacı ile satılması anlamına gelmektedir. Kısacası elinizdeki varlığın değeri yüksekken satıp yeniden düştüğü zaman daha fazlasını alabilmek için kullanılan bir terimdir. Short terimlerini anlamak ve bunları takip etmek bir hayli zordur. Yatırımcıların genelinde bir alım mantığı olmuş olsa da varlığı satmak daha büyük karlara neden olabilir.

Kısaca short işlem bir varlığa sahip olmadan da satabilmek anlamına gelmektedir.  Short pozisyon ya da shortlamak terimi yatırım dünyasını en sık duyulan terimlerden birisi olmaktadır. Kullanılan bu terimler özellikle kripto para piyasasında düşüş içerisinde olması beklenen varlıklar için uygulanan stratejiyi ifade etmektedir. Short pozisyon ya da kısa pozisyon bir varlığın düşme beklentisi meydana gelmesi sebebiyle satılmasını ifade etmektedir.

Short Pozisyon Açmak Ne Demek?

Piyasalarda ortaya çıkan short pozisyonu açmak terimi son dönemlerde oldukça fazla kullanılmaktadır. Short pozisyon açmak terimi satılan varlığın tekrar satın alınması için fiyatın düşmesini beklenmek anlamına gelmektedir. Satılan yüksek fiyat ile alınan düşük fiyat arasındaki fark short pozisyon karı olarak görülmektedir. Short pozisyonlar spot işlemlerde yapılabildiği gibi vadeli işlemlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle kripto para borsalarında vadeli işlemlerde sıklıkla short pozisyonlar açılmakta ve short pozisyon karları elde edilmektedir.

OKU  Bir Payın Nominal Değeri Nedir?

Vadeli işlemlerde short pozisyonu açmak fiyatın düşeceği beklentisi ile yapılan sözleşmeleri de kapsamaktadır. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi short pozisyon açma yalnızca elinizdeki varlık ile değil elinizde olmayan varlık bile de yapılabilmektedir. Vadeli işlemlerde açılan short pozisyonlar borçlanmak anlamına gelmektedir. Ancak bilindiği üzere bu çok riskli bir stratejidir. Vadeli işlemde short pozisyonu açmak isteyen kişi bir teminat karşılığında yatırım varlığını satmak üzere sözleşme ile bu varlığı satın alır.

Ardından satılan varlığın fiyatının düşmesi beklenilir. Düşük fiyattan tekrar alınan varlık yüksek iken yeniden satılmaya başlanılır. Bu döngü uzun bir süre bu şekilde devam eder. Bu şekilde kar elde edilmiş olur. Vadeli işlemdeki sözleşme süresi dolduğu zaman ise short pozisyon kapatılır. Ancak yatırımcı borç almış olduğu varlığın tamamını geri verdikten sonra elde etmiş olduğu kar kendisine kalır.

Shortlamak risk barındıran bir strateji olmaktadır. Eğer satılması planlanan varlık düşüş beklentisini karşılamaz ve yeniden yükselmeye başlarsa zarar kaçınılmaz bir hale gelir. Bu nedenle kesinlikle bu konu hakkında bilgi ve deneyim sahibi olan teknik analiz detaylarını iyi bilen kişilerin bu tarz risk barındıran işlemleri yapması gerekmektedir. Yatırımcılar herhangi bir kripto para birimi fiyatının düşüşünü bekledikleri anda short pozisyonda beklemektedirler.

Ne zaman Kısa pozisyon açılmalı?

Güvenilir bir piyasa analiz desteği ile yapıldığı zaman çok güzel karlar elde edildiği görülmüştür. Uzmanlar özellikle short pozisyonları bir varlığın gereğinden fazla yükseldikten sonra yapıldığını açıklamışlardır. Eğer bu varlık direnç seviyesi dediğimiz kısmı geçmeyi başaramaz ise piyasa ayıların hakimiyetine gireceği için düşüş başlar. Tam da bu anda yatırımcılar short pozisyon dediğimiz mantığı kullanarak fiyat yüksekken satıp düşükken satın alarak aradaki fiyat farkını ile kar elde ederler. Kripto para piyasası halen gelişmekte olan bir piyasa biçimidir. Uzun veya kısa pozisyon almadan önce mutlaka dikkatli bir şekilde teknik göstergeleri takip etmek gerekir.

Bir yatırımcı eğer belirlemiş olduğu varlığın değerinin düşeceğini düşünüyorsa kısa pozisyon açar. En tipik çeşidi açığa satış olarak da bilinmektedir. Açığa satış olarak belirtilen bu olay sahip olunmadığı halde hedef varlığı bir ücret karşılığında ödünç alınması anlamına gelmektedir. Yatırımcı ilk önce bu varlığı ödünç alır daha sonrasında satar. Fiyatın düşmesi beklendikten sonra düşük fiyattan yeniden bu varlığı satın alır ve orijinal sahibine ana varlığı iade ettikten sonra kalan kısım kendisine kar olmaktadır.

Kısa pozisyon
Kısa pozisyon

Bir yatırımcı menkul bir kıymeti ya da kripto para piyasasındaki bir varlığı daha fazla kar elde etmek için hem short hem long pozisyonda tutabilir. Hem short hem long pozisyonları aynı anda kurulur. Short pozisyonlar long pozisyona göre daha riskli ancak kısa vadede kar getirme potansiyeli daha yüksek bir yapı olarak görülmektedir.

OKU  Avustralya Doları Kaç TL? 1 Avustralya Doları Kaç TL?

 

Yatırım yapılırken yatırımcılar en çok fiyat dalgalanmalarından yararlanır. Özellikle aşağı ve yukarı yönlü beklentilere göre farklı stratejiler izlendiği gibi genelde short pozisyon daha fazla kar getirmektedir. Lan yüksek fiyat ile satın alınan düşük fiyat arasında meydana gelen kar ise yatırımcının short pozisyon karı olarak görülmektedir. Spot ve vadeli işlemlerde yapılan short pozisyon açma olayı vadeli sözleşmeleri de kapsamaktadır.

 

Riskli bir strateji ile büyük kar elde etmenin karşılığı olarak görülen short pozisyon açmakta vadeli işlem yapılırken yatırım varlığı üzerine sözleşme imzalanır. Açığa satış denilen bu olay yüksek riskli bir alım stratejisi olarak görülmektedir. Yalnızca fiyatın yükselmesine bağlı değil kısa pozisyon sıkıştırmalarına bağlı olarak da fiyatta ani yükselişler başlayabilir. Bu yüzden kısa pozisyon yatırımcıları yükseliş yaşanmaya başladığı andan itibaren açığa satış yapanlar da dahil olmak üzere pozisyonları kapatmak için hızlı bir şekilde borsadan çıkış gösterirler.