Visa Kart ve Mastercard Farkı Nedir?

Milyonlarca kart kullanıcısının merak ettiği sorulardan bir tanesi de Mastercard ve visa kartlarının arasındaki farktır. Visa ve Mastercard kart kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapmanıza olanak sağlayan birbirinden farklı finansal kuruluşlardır. Birbirlerinden farklı kuruluşlar olan bu iki kart dünyada mevcut pazarın yaklaşık %70’ini ellerinde bulundurmaktadır.

 

Hem Mastercard geçmediği ATM veya iş yeri yok denecek kadar azdır. Bu kuruluşlara ait banka veya kredi kartını dünya genelinde 2 milyondan fazla ATM’de 200 milyondan fazla iş yerinde kullanmak mümkündür. Bu iki kartın arasında neredeyse hiçbir fark bulunmamaktadır. Her iki kartın da sahip olduğu sistem dünya genelinde bulunduğu için kullanım olanakları oldukça fazladır. Ancak bazı kampanyalarda değişiklik bulunmaktadır.

İki kartın arasındaki en belirgin özellik Visa kartın 4 Mastercard’ın  ise 5 kart numarası ile başlamasıdır. Ayrıca ödeme konusunda yaşanan farklılıklardan bir tanesi ise Mastercard’a herhangi bir ödeme yapmaksızın alışveriş yapılabilirken visa’da ön ödeme yapmak gerekebilir. Visa ve Mastercard müşterilerine özel bazı çeşitli kampanyaları bulunmaktadır. Bu kampanyalardan yararlanmak için Master kart logolu karta veya visa kampanyalarından yararlanmak için visa logolu bir karta ihtiyacınız bulunmaktadır. Her iki kartta belirli aralıklarda farklı kampanyalar güncellemeye devam etmektedir.

İki şirketle direkt olarak kredi kartı vermemektedir. Fakat banka kartlarını herkesin kullanması mümkündür. İki kart arasında kararsız kalıyorsanız ve tercih yapmakta zorlanıyorsanız avantajlarını ve programlarını detaylıca inceleyebilirsiniz ve bu sayede kendinize en uygun kartı seçebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza göre kart seçimi yapmak sizler için daha doğru olacaktır. Kartlar arasında çok büyük bir fark görünmüyor olsa bile bu iki şirket birbirlerinin rakibi olmaktadır.

ATM’leri kullanmak iş yerlerinde ödeme yapmak gibi bir işleminiz varsa 2 kuruluşa ait kartlardan herhangi birini tercih edebilirsiniz. Fakat Mastercard, Visa’ya göre daha fazla sponsorluk anlaşması vardır bu yüzden Mastercard bir tık daha önde görülmektedir. İki kartta 16 haneli kart numaralarına sahiptir. Ayrıca bu iki kart Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da birçok noktada geçerlidir.

Visa ve Mastercard dışında bu sistemlere rakip birçok finansal kuruluş bulunmaktadır fakat en çok tercih edilen bu iki kuruluştur. Bu iki kartın da aralarındaki farkın birinin 4 birinin ise 5 ile başlamasının dışında üzerlerinde bulunan logo olduğu söylenebilir. Visa genelde Avrupa pazarına hakim durumdadır. Mastercard ise Amerika pazarının büyük bir bölümünde kullanılmaktadır. Dünyanın birçok noktasında 200 milyondan fazla iş yerinde bu kartlar kullanılmaktadır. Bizim ülkemizde ise bu kartları hemen hemen tüm POS cihazları ve ATM’lerde kullanabilmektedir. İki kart arasında işlevsel hiçbir fark bulunmamaktadır yani Visa bankamatik kartı Mastercard kredi kartı gibi bir durum söz konusu değildir.

İki kartın da hem banka hem kredi kartı olarak kullanılma özelliği bulunmaktadır. Ayrıca Mastercard kartınızda para yüklemeden alışveriş yapma imkanınız varken visa kartı ön ödemeli kullanılan kartları size sunmaktadır. Bir Visa veya Mastercard sahibi olmak isteyen müşterilerin internet üzerinden başvuru yapması mümkündür.

OKU  hisse senedi bloke tutarı nedir?

İnternet üzerinden başvuru yapamayan müşterilerin ise telefon ile veya bankaya giderek bu işlemi gerçekleştirebilmesi ihtimali de bulunmaktadır. İki kartında hemen hemen bütün bankalarla anlaşması bulunduğundan dolayı Akbank, Ziraat Bankası, VakıfBank gibi birçok bankadan bu kartlardan herhangi birini temin edebilmeniz mümkündür.

Visa kart nedir?

Visa Avrupa kökenli bir şirkettir. Ağırlıklı olarak Avrupa olmak üzere 36 ülkede kredi kartları ön ödemeli kartların sistemini sağlamaktadır. Genel merkezi ise İngilterededir. Kredi kartı numaraları 4 ile başlamaktadır Avrupa Kıtası’nda daha etkilidir. Visa kart 2004 yılında İngiltere’de kurulmuştur. Kısa sürede büyük bir başarı kazanmıştır. Visa kart, Mastercard ile beraber dünyanın önde gelen işlem ağlarından bir tanesidir.

Ayrıca dünya genelinde 200’den fazla ülke ve bölgede bulunan işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Visa platinum kartın kullanıcılarına sunduğu ekstra özellikler bulunmaktadır. Visa platinyum ayrıcalıklı müşterilere verilen ve bu müşteriler için seyahat tercihleri veyahut mekanlarda indirimler ve beklenmedik sürprizler sunan özelliği bulunmaktadır.

Visa
Visa

Visa kartlar günümüzde yalnızca kredi kartı olarak bilinmektedir. Fakat bu başlı başına yanlış bir düşüncedir. Visa kartlar kredi kartı haricinde banka kartı olarak da kullanılabilmektedir. Aynı zamanda bu kartlar ile EFT havale gibi gönderim işlemlerinize ve temassız ödeme işlemlerinizi de gerçekleştirmeniz mümkündür.

Visa Kart Nerelerde Kullanılır?

Visa kart banka kartının geçerli olduğu her yerde geçerlidir. Ayrıca kart ile ödeme yapabileceğiniz her noktada Visa kartı kullanabilirsiniz. Şifreli kullanabileceğinizin yanı sıra aynı zamanda temassız olarak da kullanılabilmektedir. Visa kart ile para transferi ödemeler ve birçok farklı alanda işlem yapabilmektesiniz. Kredi kartı olarak kullandığınız zaman ödeme kolaylığı sağlamakta olan bu kartlarda birçok taksit imkanı mevcuttur. Aynı zamanda bu kuruluşun anlaşmalı olduğu birçok farklı markada ise indirimli ve kampanyalı bir şekilde alışveriş yapmanız mümkündür.

Mastercard Nedir?

Mastercard, Visa gibi dünya genelinde kabul görülen bir sistemdir. Birçok perakende satış noktalarında ve ATM’lerde kullanabilmeniz mümkündür. Mastercard kendi bünyesi altında çeşitli ürünler sunmaktadır. Banka kartı, kredi kartı ön ödemeli kart ticari kart ve temassız kart olmak üzere birçok seçeneği mevcuttur. Mastercard 1996 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur.

Mastercard Word Elite, Mastercard ve Platinum Mastercard gibi birçok hizmeti bulunmaktadır. Bu kartlar kişilere özel ayrıcalıklar tanımaktadır ve birçok avantaj ve kolaylık sağlamaktadır. Mastercard, Türkiye İş Bankası, Vakıf katılım Bankası Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası gibi bankalarla çalışmaktadır. Ayrıca Mastercard birçok futbol organizasyonuna sponsor olmasıyla da bilinmektedir.

Mastercard
Mastercard

Mastercard Nerelerde Kullanılır?

Mastercard dünyanın her yerinde rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda Mastercard sayesinde nakit taşımak zorunda da kalmazsınız. Mastercard dünya genelinde kabul gören sistemlerden birisi olmaktadır. Perakende satış noktalarında kullanılmasının yanı sıra rahatlıkla tüm ATM’lerde de kabul görülmektedir. Mastercard kişiye özel ayrıcalıkları ile de avantajlı görülmektedir. Mastercard dünya genelinde 32 milyondan fazla ödeme noktası bulunmaktadır. Mastercard yurtdışında kullanılması ile de en çok tercih edilen kartlardan birisi olmuştur.

OKU  İleri Düzey Yatırımcılar için En İyi Kısa Vadeli Yatırım İpuçları

Mastercard tarzı birçok yerde banka kartı olarak kullanabilmenizin dışında kredi kartı olarak da kullanabilirsiniz. Kredi kartı olarak kullandığınız takdirde birçok firmada ödemelerinizi taksitli bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Aynı zamanda Mastercard sponsorluğunda birçok marka ile de yapacağınız alışverişlerde birçok kampanyadan faydalanabilirsiniz. Ayrıca Mastercard ile yapacağınız EFT ve havale işlemleri mobil uygulamacılık ve ATM’ler sayesinde daha hızlı bir şekilde karşı tarafa ulaşmaktadır.