Long ne demek? Long pozisyon açmak nedir?

Yatırımcıların uzun vadede fiyatını artacağını düşünerek yapmış oldukları işlemlere long denmektedir. Long işlemler, özellikle vadeli yatırımlarda daha fazla kullanılmaktadır. Fiyat artışı beklentisi ile yapılan bir strateji olarak da görülen longlamak terimi, gelecekte değer kazanacağı düşüncesi ile yapılmaktadır.

Borsa’ya ve kripto para sektörüne yeni adım atacak olanların mutlaka bilmesi gereken terimlerden birisi olan long, kar elde etmenin bir yoludur. Kripto para ve borsa dünyasında farklı terimler kullanılmaktadır. Sektör hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin uzman isimleri ve analizleri dinlemesinde dahil terimleri bilmedikleri için zorlandıkları görülmüştür.

Özellikle kripto para sektöründe sıklıkla kullanılmaya başlayan long terimi, uzun yatırım anlamına gelmektedir. Bir yatırımcının elinde tutmuş olduğu varlığı satmaması ve fiyatın artacağını düşüncesiyle beklemesi anlamına gelmektedir. Yatırım yapmak istediği ürünün fiyatı eğer ilerleyen dönemde bir artış göstereceksin yatırımcı uzun pozisyon içerisinde yer alır.

Yatırımcı bu durumdan kar elde eder. Bunun tam tersi şekilde eğer yatırımcı fiyatın azalacağını düşünüyorsa ve buna uygun bir yatırım yapıyorsa meydana gelen fiyattaki düşüklük de kişinin yararına olmaktadır. Borsalarda alım satım yapma işlemi çok normal bir hareket olarak görülmektedir. Long işlemi yapabilmek için öncelikle hangi varlığı, ne kadar süre ile hangi işlem hacminde elinizde tutacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.

Ardından kaldıraç oranında hangisini daha karlı olacağına karar vermelisiniz. Sonuç olarak long işlemi yapan yatırımcı eğer beklentinin üzerinde varlıkta bir artış yaşanırsa kar elde ederken azalış yaşanması durumunda zarar elde etmektedir. Yatırımcılar uzun pozisyon açmak için genellikle fiyatın yükselmesini beklerler. Aynı zamanda yatırımcı yalnızca elindeki varlık ile değil opsiyon ürün, vadeli işlem ya da başka bir türev çeşidi ile de uzun pozisyon aracılığı ile kar elde edebilmektedir.

Buna en kolay örnek verebileceğimiz bir durum ise 2019 ve 2021 yıllarında bilindiği üzere kripto para piyasası büyük bir değer artışı ile karşımıza çıktı. Özellikle 2021 yılının Kasım ayında Bitcoin’de dahil olmak üzere bütün kripto varlıklarda büyük bir yükseliş yaşandı. Bitcoin tarihin en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara kadar çıktı.

Yatırımcılar ise bu süreç içerisinde long ve short pozisyonlarında yer alarak bu varlıklardan büyük oranlarda kar elde ettiler. 2022 yılında bu durum tersine döndü. 2022 yılının Nisan ayından bu yana piyasalar değişken bir şekilde hareket etmeye başladı. Bitcoin’in 17.750 dolara düşüşüyle birlikte yatırımcılar ilk başta piyasadan çekildi. Uzmanlar bunu büyük bir dipten alıp fırsatı olarak gördü. Long pozisyon sahipleri yerlerini aldı ve dipten alım fırsatını gerçekleştirdi. Bitcoin 24.000 dolar seviyesine kadar yaklaştı. 17.750 dolar seviyesinden alım yapan yatırımcılar ise şu an bile büyük bir kar içerisindeler.

OKU  Halk Bankası Bireysel Emeklilik İptali, Halkbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Ancak bilindiği üzere piyasa çok dengesiz bir şekilde hareket ettiği için teknik göstergeleri ve terimleri iyi bir şekilde takip etmek ve uzmanların görüşlerini değerlendirmek gerekmektedir. long işlemleri, spot işlemlerde ve vadeli işlemlerde de kullanılmaktadır. Yatırımcı yükselmesini beklediği varlığı satın almak aldıktan sonra fiyatını yükselmesini bekler. Fiyat istenilen seviyeye geldikten sonra satış yapar böylece pozisyon kapatılmış olur. Vadeli işlem dediğimiz olay borsadan borç alma olarak da değerlendirilebilir.

Long Pozisyon Almak Ne Demek?

Her yatırım büyük bir risk içermektedir. Özellikle borsa ve kripto para piyasası söz konusu olduğunda bu risk ikiye katlanmaktadır. Menkul kıymetler ve hisse senetleri genel anlamda yükseliş göstermiş olsa da piyasalar geçmiş dönemleri tekrar ettiği için yükseliş olduğu kadar düşüşte yaşanabilmektedir. Özellikle kripto dünyasında işler bir anda değişebilmektedir.

Her yatırımda olduğu gibi long pozisyonu açmak da risk içermektedir. Örneğin stop alım satımlarda, long pozisyon yatırımcıları belli bir fiyattan varlığı satın aldıktan sonra pozisyonu açarak gelecekte almış olduğu fiyattan daha yüksek değerde olacağı beklentisi ile bu işlemi yapmaktadır. Bazı yatırımcılar istenilen seviyeye ulaşabilmesi için uzun bir süre boyunca bekler.

Long
Long

Özellikle kurumsal şirketler herhangi bir mali sıkıntı çekmediklerinden dolayı long pozisyonlarını daha fazla tercih eden taraf olmaktadırlar. Bazı yatırımcılar cüzdanlarındaki long pozisyon için ayırmış oldukları varlıkları uzun yıllar boyunca satmadan bekletirler. Long işlemleri tehdit eden şüphesiz en büyük sorun ise düşme riskidir. Özellikle long pozisyon açanlar eğer kaldıraçlı bir işlemde, long pozisyon açtılar ise zarar daha büyük olmaktadır.

Spot işlemlerde long pozisyon kaldırıcı kıyasla daha az zarar vermektedir. Kaldıraç dediğimiz oran ise yatırımcının varlığı aldıktan sonra değişim oranını katlaması anlamına gelmektedir. Örneğin eğer yatırımcı kaldıraç oranı ile birlikte bir varlığa long pozisyon açtı ise varlık %5 değerlendiğinde yatırımcı, yüzde 50 kazanır. Ancak eğer beklenilen varlıkta düşüş meydana gelirse örneğin %2’lik bir düşüş yatırımcıya %20 zarar şeklinde yansır. Bu nedenle spot işlemler kaldıraçlı işlemlerden daha az risk teşkil etmektedir.

Vadeli İşlemden Long Pozisyon Nasıl Açılır?

Yatırımcılar borsadan ya da kripto para piyasasından fiyatın yükselmesini bekledikleri varlıkları cüzdanlarını ekleyerek uzun pozisyon açarlar. İlerleyen zaman dilimi içerisinde yükselmesini bekledikleri varlığı fiyatı istenilen seviyeye ulaştığı takdirde satım işlemini gerçekleştirerek uzun pozisyonu kapatırlar.

Kripto para piyasasında özellikle yaşanılan son düşüş ve yükseliş trendlerinden beri açık pozisyon satışları artmaya başladı. Vadeli işlemler açık pozisyon olarak değerlendirilmektedir. Long pozisyonlarına girecek olan yatırımcı seçmiş olduğu varlığın öncelikle sağlam olduğunu daha sonrasında ise yeni bir ortaklık ya da güncelleme olup olmadığına bakmalıdır. Örneğin 19 Eylül tarihinde büyük bir güncellemeye gidecek.

Ağ geçişi ve birleştirme işlemleri ile birlikte yükseltme işlemini başlatacak olan Ethereum tarihi açıkladığı andan itibaren yükselişe başladı. Haziran ayı da dahil olmak üzere büyük bir düşüş içerisinde 2022 yılının ilk çeyreğini tamamlayan piyasa bu haberle birlikte yükselmeye başladı. Long pozisyon sahipleri fiyat düşük iken almış oldukları bu varlıkta yükselme haberi ile birlikte kar elde etmeye başladılar. Yatırımcı vadeli işlem aracılığıyla alım satım yapmak ve long pozisyonda kalmak istiyorsa, borsalar aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirebilir.

OKU  Starbucks Bayilik Şartları Ücreti ve Başvuru Koşulları
long-pozisyon
long-pozisyon

Kripto para borsaları vadeli işlemler platformunda riski azaltmak ya da kar elde etmek amacıyla kaldıraç dahil olmak üzere long ve short pozisyon işlemleri için yatırımcıları fırsat sunmaktadır. Borsada işlem yapabilmek için USDT yatırıp, kaldıraç seviyesini seçmeli ve uygun emir türünü belirlemelisiniz. Daha sonrasında ise belirlemiş olduğumuz zaman dilimi içerisinde seçmiş olduğunuz varlığın fiyatının artmasını beklemek kalmaktadır.

Kripto para piyasası da dahil olmak üzere borsalarda da uzun vadede kar sağlanabilir. Long pozisyon açtığınızda birikiminizi seçmiş olduğunuz varlığa yatırdığınız için uzun bir süre boyunca bu birikimi kullanamaz hale gelirsiniz.  Bu duruma parayı bağlamak tabiri daha çok kullanılmaktadır. Uzun pozisyona girdikten sonra yatırımcılar daha fazla kar elde etmesi mümkün olan yatırım fırsatlarını da kaçırmış olur.

baskılı ıslak mendil