Death Cross Nedir?

Piyasalarda teknik analizler büyük önem arz etmektedir. Death Cross denilen teknik analiz piyasada ölüm kesişimi olarak da bilinmektedir. Özellikle kripto para piyasasında kullanılmakta olan Death Cross terimi boğa piyasası üzerinden ayı piyasasına geçişi anlatmak için kullanılan grafiklerdir.

Death Cross grafikleri genel olarak 50 ile 200 günlük hareketli ortalamaları ele alınması ile oluşmaktadır. Death Cross, kripto para sektöründe kullanıldığı gibi emtia, hisse senedi ve Forex gibi piyasalar içinde kullanılmaktadır. Kısa vadeli hareketli ortalama ve uzun vadeli hareketli ortalama oranlarının belli bir oranın altına düştüğünde oluşturulan grafik verilerine Death Cross denmektedir.

Türkçede Death Cross terimi ölümcül kesişim ya da ölüm kesişimi şeklinde tabir edilmektedir. Death Cross terimi hareketli ortalamalar ile ölçülmektedir. Death Cross terimini temel olarak algılanabilmesi için öncelikle hareketli ortalama tabirinin kavraması gerekmektedir.

Death Cross
Death Cross

Death Cross Piyasada Nasıl Yorumlanır?

Death Cross ya da bilinen diğer adı ile ölüm kesişimi piyasalarda ayı hareketlerinin yakın vadede hakim olacağı şeklinde yorumlanmaktadır. Piyasa da yer alan ayı ve boğalar, piyasa içerisinde düşüş ve yükselişi temsil etmektedir. Ayılar piyasayı aşağı yöne çekerek dipten alım fırsatı yaratırken, boğalar ise fiyatı yukarı yönlü çekmektedirler.

Boğalar varlığın fiyatının en yüksek seviyeye ulaşması için çabalarlar. Bu noktada piyasada ki teknik göstergeler büyük önem arz etmektedirler. Hareketli ortalama terimi belli zaman dilimlerinde seçilen varlıkların ortalama fiyat hareketliliklerinin ölçülmesinde kullanılan bir terimdir.

Hareketli ortalama daha çok fiyat tablolarında yer alan eğrilere verilmektedir. Death Cross teriminde kullanılan 50 günlük ve 200 günlük hareketli ortalamalar kendi içerisinde kısa ve uzun vade olarak ayrılmaktadır. Death Cross terimi 50 günlük hareketli ortalamaların hesaplaması yapıldığında kısa vadeli bir grafik ortaya çıkarken 200 günlük hareketli ortalamalar uzun vadeli olarak görülmektedir.

Kısa vadeli ortalama ile uzun vadeli ortalama yukarıdan aşağıya doğru kesildiğinde oluşan grafik modeline Death Cross denmektedir. Ölüm kesişimi olarak da bilinen Death Cross terimi piyasada düşüş sinyali olarak değerlendirilmektedir.

Belirtilen bu hareketli ortalama terimi bir varlığın seçilen zaman dilimi içerisinde ortalama fiyatını belirlemek için fiyat tablosu üzerinde oluşturulmuş olan çizgilere verilen addır.

Düşüş sinyali olarak kabul edilmiş olan Death Cross terimi yakın bir zaman dilimi içerisinde ayı piyasasının geleceğini işaret etmektedir. Kripto para piyasasında sıklıkla kullanılan ayıp yasası terimi ekonomistler tarafından düzeltme olarak da kullanılmaktadır. Ayı piyasası borsada işlem görmekte olan herhangi bir varlığın maksimum değerinin %20’den fazla değer kaybetmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Golden Cross Nedir?

Piyasalarda sıklıkla kullanılan terimlerden birisi de Golden Cross’dur. Golden Cross ile Death Cross terimleri birbirinin tamamen zıttı iki grafik formasyonunu oluşturmaktadır. Golden Cross denilen grafikler altın kesişim olarak da bilinmektedir. Golden Cross denilen altın kesişim grafikleri yatırımcılara ilerleyen dönemlerde meydana gelebilecek uzun vadeli bir boğa piyasasını işaret etmektedir.

OKU  Taksitli Nakit Avans Nedir?

Golden Cruise ve Death Cross kesişimlerinde uzun vadeli hareketli ortalamalar ile kısa vadeli hareketli ortalamaların geçişleri değerlendirilmektedir. Golden Cross ya da bilinen diğer adı ile altın kesişim kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamayı kesmesi sonucu ortaya çıkan bir sinyaldir.

Golden Cross altın kesişim sinyali uzmanlar tarafından yükseliş sinyali olarak değerlendirilmektedir. Golden Cross ufukta bir boğa piyasası olduğunu ve işlem hacminin yükseleceğini işaret etmektedir. Golden Cross’ta satışlar bittiğinde düşüş trendi sonunda fiyatların dipte olması gerekmektedir. Fiyatlar dip seviye indikten sonra kısa hareketli ortalama ile uzun hareketli ortalama bir geçiş oluşturarak düşüş trendinin tersine bir yükseliş trendi başlatır.

Death Cross Nasıl Yorumlanır?

Yatırımdan ilk kural yakın takip yapabilmektir. Piyasalar hakkında bilgi sahibi olabilmek ve bu yatırımdan kar elde edebilmek için Death Cross gibi terimlerin yakından takip edilmesi gerekmektedir. Death Cross ya da bilinen diğer adı ile ölüm kesişimi kripto ve hisse senedi gibi piyasaların hareketli ortalamalarına bakılması sonucu oluşmaktadır.

Piyasaların ele alındığı ve hareketli ortalamaların dikkat edildiği Death Cross terimi nasıl yorumlanır? Kısa vadeli hareketli ortalamalar uzun vadeli hareketli ortalamanın altına geçtiği dönem içerisinde piyasada bir düşüş trendi meydana gelir.

Yükseliş trendi ile birlikte kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerine çıktığında trend değişmeye başlamaktadır. Trendin başladığı andan itibaren kısa vadeli hareketli ortalama uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düştüğünde Death Cross dediğimiz terim ortaya çıkmaktadır.

Death Cross Ne Kadar Sürer?

Yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan birisi de Death Cross gibi teknik analizlerin piyasayı nasıl ve ne kadar etkilediği oldu. Death Cross yatırım hedefi ve stratejiye dayalı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Death Cross terimi 50 ila 100 günlük hareketli ortalamaların grafiklerinin kesişmesi sonucu oluşmaktadır.

Kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düştüğü zaman dilimi içerisinde Death Cross oluşmaktadır. Yatırım hedefi ve stratejiye dayalı olarak ortaya çıkan diyet konusunu ne kadar süreceği yine varlığın durumuna ve ekonomik haberlere bağlı olarak değişebilmektedir.

Death Cross Nasıl Oluşur?

Death Cross ya da bilinen diğer adı ile ölüm kesişimi yatırım hedeflerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Death Cross strateji ve varlığın fiyat hareketlerine bağlı olarak gelişebilmektedir. Özellikle Death Cross 50 ila 100 günlük hareketli ortalamalara bakıldığında ortaya çıkılmaktadır.

Death Cross bu iki hareketli ortalamanın grafiklerinin kesişmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Ancak Death Cross yalnızca 50 ile 100 günlük grafiklerin kesişmesi sonucu değil farklı zaman dilimlerinde de ortaya çıkabilmektedir. Kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamayı kestiği her durumda ayı piyasasını işaret etmekte olan Death Cross teknik göstergesi meydana gelebilir.

Golden Cross ile Death Cross Farklılıkları Nelerdir?

Golden Cross terimi altın kesişim olarak boğa sinyalini işaret ederken Death Cross terimi ise ölüm kesişimi olarak tabir edilmektedir. Death Cross yakın ve uzun vadede ayı piyasasının başlayacağını işaret etmektedir.

OKU  Maximum Temassız Ödeme Özelliğini Kapatma

 

  • Golden Cross 2 hareketli ortalamanın kesişmesinde ortaya çıkan ancak anlaşılması zor bir göstergedir.
  • Golden Cross kısa hareketli ortalamanın uzun hareketli ortalamanın üzerine çıktığı durumlarda görünmektedir.
  • Golden Cross formasyonu uzun vadede karı ve yükselişi işareti eder.
  • Death Cross ise uzun vadede kaybı ve varlığın fiyatının düşüşünü işaret etmektedir.