Etkili Konuşma Yöntemleri

Etkili konuşma başarı iletişimde en önemli anahtarlardan biridir. Güzel konuşma insanın yetenekleri ile sınırlı olsa da çalışarak ve belli hususlara dikkat ederek bu yeteneği geliştirmek mümkündür. İşte size etkili konuşma yöntemleri ile ilgili ipuçları…

– Bakışlarınızı Dinleyiciden Ayırmayın.
Eğer karşınızda dinleyici olarak tek bir kişi varsa mümkün olduğu kadar konuştuğunuz kişinin gözlerine bakmaya çalışın.

Eğer aynı anda birden fazla kişiye hitap ediyorsanız bu ilişkiyi tüm dinleyicilerle kurmaya çalışın.

Notlarınıza gömülmeyin veya tek bir kişiyi hedef alarak konuşmamaya gayret edin.

– Ses Tonunuz Tek Düze Olmasın.
Monoton bir ses tonundan kaçının. Önemli noktalan vurgulamak için ses tonunuzu yükseltin, gerektiğinde alçaltın.

Etkili Konuşma Yöntemleri

– Gerektiğinde Notlarınıza Bakmaktan Kaçınmayın.
Herhangi bir konuşmayı tamamen ezberlemek veya bütünüyle okumak etkili bir yöntem değildir. Devamlı olarak yazılı belgeleri okumak sizi dinleyiciden koparır. Bunun tersi, konuşmayı ezberlemeniz halinde ise bir bölümü unutmanız sizi zor durumda bırakır. Bu nedenle kısa notlar alın ve gerektiğinde bu notlara bakmaktan çekinmeyin.

– Nüktelerinizi Dikkatle Seçin.
Konuşma sırasında anlatacağınız fıkralar veya küçük espriler konuşmanıza renk katacaktır. Yalnız bunların zamanlamasını ve konu seçimini dikkatle yapmanız gerekmektedir.

– Çok Uzun Konuşmayın.
Yapılan araştırmalar dinleyicilerin dikkatlerini 45 dakikadan daha fazla konuşmacıya veremediklerini ortaya koymuştur. Bu sının aşmamaya özen gösterin.

– Sinirlerinize Hakim Olun.
Grup karşısında konuşmak genelde kişileri tedirgin eden bir durumdur. Bu sorun yöneticiler için de geçerlidir. Heyecan nefes almayı hızlandırır, ağzı kurutur, kişide baş dönmesi dahi yapabilir. Bunun üstesinden gelebilmek için :

  • Heyecan ve sinirliliği doğal bir durum olarak kabul edin. En usta konuşmacılar bile topluluk karşısında heyecan duyarlar, bunu kabullenin.
  • Sinirli olmak her zaman bir dezavantaj değildir.
  • Heyecanınızı paniğe kapılmadan lehinize kullanın. Heyecan kişileri daha duyarlı ve enerjik yapabilir. Derin nefes alın.

Kısa ve kesik nefes almak beyne giden oksijeni azaltır ve konsantrasyonunuzu olumsuz etkiler. Konsantrasyonunuzu anlatacağınız konu üzerinde yoğunlaştırın. Kendinizi dinlemeyin.

OKU  Global ve Türk Ön Muhasebe Programı Firmaları