Garanti Bankası EFT İptal Etme

Bankalarda en sık yapılan işlemlerden biri de EFT’dir. Basit tanımıyla EFT; Bankalar arası para transferi hizmetine verilen isimdir. Garanti Bankası müşterileri EFT işlemlerini elektronik ortamda da gerçekleştirebilmektedir. Dileyen müşteriler, bağlı oldukları Garanti Bankası şubesine giderek de EFT işlemlerini gerçekleştirebilirler. Yine de çoğu insan bir banka şubesine girip bir numara almak için saatlerce beklemekten hoşlanmaz. Bu nedenle elektronik işlemlerin daha avantajlı, çok daha uygun olduğu düşünülmektedir.

Elektronik ortamda yapılan EFT işlemlerinde zaman zaman hata ve hatalar yapılabilmektedir. Para transferleri başka bir alıcının hesabına yapılabilir. Bu gibi durumlarda EFT banka teminatının nasıl iptal edileceği sorusu önem kazanmaktadır. Elbette bir EFT işlemini geri almak için birçok noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun için EFT’de dikkatli olmanız ve doğru bilgileri girmeniz gerekmektedir.

Garanti Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası, müşterilerinin farklı platformlarda işlem yapmalarını sağlayan bir bankadır. İnternet üzerinden hem ürün hem de hizmetler için birçok işlem yapılabilmektedir. Online işlemlerde birçok hata oluşabilmektedir. Anlık müşteri dikkati dağılması veya unutkanlığı bu hatalara neden olur. Örneğin, fark edilmeden yanlış bilgi girildiğinde ve işlem onaylandığında önemsiz bir işlem gerçekleşir. Bu gibi durumlarda Garanti Bankası EFT işlemi iptal etme imkânı sunar. Bir EFT işlemini geri almanın birkaç farklı yöntemi vardır.

Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerinden EFT İptali

Garanti Bankası etkin müşteri hizmetleri sunar. 7/24 müşteri hizmetleri ekibi, EFT işlemleriyle ilgili tüm sorunları ve diğer tüm sorunları ele alır. Garanti Bankası Alo Garanti müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Müşteri hizmetleri ile görüştükten sonra size EFT işleminin iptali talebi gelecektir. Müşteri hizmetleri temsilcisi müşteriden gerekli bilgileri aldıktan sonra bazı ekran kontrollerini yapacaktır. Daha sonra işlem talebini değerlendirir ve geri alma işlemini gerçekleştirir.

Garanti Bankası Mobil Uygulama EFT İptali

Garanti Bankası’nın ikinci EFT iptal yöntemi mobil başvuru yöntemidir. Oldukça uygun bir yöntem olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Müşteri ilk olarak müşteri numarası ve T.C Kimlik numarasını girerek mobil uygulamaya ulaşır. Uygulamaya girdikten sonra EFT geri alma bölümüne gider ve buradan EFT işlemini geri yükler. EFT iptali, şubelerde yapılan EFT iptalinden çok daha hızlıdır.

Garanti Bankası İnternet Bankacılığı Üzerinden EFT İptali

Müşteriler, EFT iptalini internet üzerinden de yapabilmektedir. Bunun için https://sube.garanti.com.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu adres üzerinden internet bankacılığınıza giriş yapmalısınız. Sayfaya girdikten sonra müşteri yaptığı işlemi sayfada görebilir. EFT’yi sayfadaki işlemleri devre dışı bırak bölümünden devre dışı bırakabilirsiniz.

OKU  Tevdiat Nedir? Döviz Tevdiat Hesabı Nedir?

Garanti Bankası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

EFT iptal müşterilerin en sık sorduğu sorulardan biri EFT iptallerinde ücretli olup olmadığıdır. Garanti Bankası, EFT işlem iptali için müşterilerinden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Müşteriler istedikleri yöntemi kullanarak EFT işlemini iptal edebilirler.

EFT işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bir nokta olduğunu da belirtmekte fayda var. EFT banka teminatı nasıl iptal edilir sorusunun en önemli cevaplarından biri de bu; hızdır. EFT hızlı bir işlemdir. Müşteri EFT işlemini tamamladığı anda tutar alıcının hesabına aktarılacaktır. EFT iptali yapılırsa, alıcı bankadan parayı çekmeden hemen önce iptal işlemi gerçekleştirilmelidir. Alıcı, iptal işlemi yapılmadan tutarı bankadan çekmiş ise bankacı alıcı ile iletişime geçerek onay talep edecektir. Alıcının kabul etmesi halinde tutar tekrar EFT işlemi yapan müşterinin hesabına yatırılacaktır. Yine de bu kadar uzun işlemlerden ve alıcının aynı fikirde olmama veya memnun kalmama riskinden kaçınmak için hızlı hareket etmelisiniz. Çünkü alıcı onaylamayabilir. Bu gibi durumlarda, talihsizlikler meydana gelebilir.

İleri Tarihler İçin EFT İptali ve İleri Tarihler İçin EFT Talimatı

Garanti Bankası kanallarından ileri tarihli EFT iptali ve talimatı verilebilir. Bu talimatlar, geri alınması en kolay olanlardan bazılarıdır. Garanti veya mobil bankacılık giriş yaptıktan sonra EFT menüsüne giderek birkaç işlem ile vermiş olduğunuz talimatı iptal edebilirsiniz.

EFT İptal Sorgulama

Halihazırda tüm bankaların müşterilerine sağladığı kolaylıklar sayesinde hesap sahipleri, ağırlıklı olarak havale-EFT-hızlı havaleyi, mobil uygulamalar veya internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirmektedir. Hızlı ve acil para transferlerinde bazen yanlış hesap numarası, yanlış alıcı adı olabilir, IBAN yanlış hesaba aktarılabilir veya yanlış tutar gönderilebilir. Böyle bir durumda, EFT talimatınızı iptal etmenin en kolay yollarını deneyebilirsiniz.