Garanti Temassız Kapatma Özelliğini Kapatma

Bireylerin günlük alışverişlerinde zaman tasarrufu sağlaması, hızlı ve sorunsuz ödeme avantajı sağlaması amacı ile kartlara temassız özelliği eklenmiştir. Özellikle pandemi sürecinde de hijyen açısından son derece faydalı bir özellik olarak karşımız çıkmıştır. Öde ve geç mantığı üzerine kurulu olan temassız ödeme ile kartı pos makinesine sokmadan, şifre tuşlamaya gerek kalmadan bir ya da iki saniyede ödeme yapılmaktadır.

Kredi kartı günümüzde oldukça fazla bir şekilde kullanılmaktadır. Bireylerin her zaman yanında bulundurduğu bu kartlar ve sistemleri her geçen gün kendini yenilemektedir. Kartlara eklenen öde ve geç özelliği de alış veriş sonrası kasada geçirilen süreyi kısaltmakta ve hijyen açısından da son derece büyük avantajlar sağlamaktadır. Kartın, sadece pos cihazı ekranına temas ettirilmesi ödeme için yeterli olmaktadır.

Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Temassız ödeme özelliğine sahip olan kredi kartlarının; POS cihazına takılmasına ve şifre girilmesine gerek kalmadan, kartın POS cihazı ekranına yaklaştırılması ile ödeme gerçekleştirilmektedir.

Oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan temassız ödeme yöntemi ile ilgili olarak en çok merak edilen konu; güvenli olup olmadığıdır. Şu bilinmelidir ki temassız ödeme yönteminde çoklu güvenlik prosedürleri uygulanmaktadır. Temassız ödeme limiti dolması halinde kullanıcı artık bu limiti kullanamamaktadır. Ödeme yapılana kadar bu limit açılmaz ya da banka tarafından gönderilen mesaja onay verilerek işlem gerçekleştirilir. Bu şekilde koruma önlemleri de artırılmış olunur.

Temassız Ödeme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Temassız ödeme işlemi; temassız ödeme özelliğine sahip olan kredi kartının, temassız ödeme alma özelliğine sahip olan POS cihazına yaklaştırılması sayesinde gerçekleştirilir. Son yıllarda pek çok işletmede bu yöntem kullanılmaktadır.

Temassız Ödeme Limiti Ne Kadardır?

Temassız ödeme özelliğine sahip olan kredi kartları ile günlük belli bir limite kadar temassız ödeme yapılabilmektedir. Bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de genel olarak belirlenen temassız limiti 750 TL’dir. Böyle bir limit olması kart sahibi güvenliği için son derece önemlidir.

Mobil Temassız Ödeme Yöntemi Nasıldır?

Mobil temassız ödeme işlemi, android yazılımlı cep telefonunun kredi kartı gibi kullanılmasıdır. Bu sistemde cep telefonu aracılığı ile temassız ödeme yapabilmek için kredi kartının cep telefonuna tanıtılması gerekmektedir. Yapılan tanımlama işlemi neticesinde de kartın mobil ödemeye açılması işlemi gerçekleştirilmelidir. Alışveriş işlemi sonrasında kredi kartı ve şifre gibi hiçbir şeye gerek kalmadan sadece cep telefonunu POS cihazına yaklaştırarak ödeme yapılmaktadır. Mobil temassız ödeme yönteminde de yine günlük limit bulunmaktadır.

Pos Cihazında Temassız İşlem Nasıl Yapılmaktadır?

POS cihazına kartı takmadan, şifre kullanmadan ya da imza atmadan temassız ödeme işlemi gerçekleştirebilmek için American Expres, MasterCard, ya da Visa logolu kredi kartı ya da banka kartına sahip olmak gerekmektedir. Ayrıca kart üzerinde de temassız ödeme uygun olduğunu gösteren işaretinde yer alması gerekmektedir. Temassız özelliğe sahip olan kredi kartı ve Poz cihazı ile kart cihaza yaklaştırılarak ödeme gerçekleştirilir.

OKU  2023 Yılında Alınabilecek En İyi 10 Yurtdışı Hisse Senedi

Garanti Temassız Ödeme Özelliği Kapatma İşlemi

Temassız ödeme yöntemi oldukça büyük bir avantaj gibi görünse de bazı bireyler kartından haberi olmadan çekim yapılabileceği endişesi ile hareket ederek, kartında yer alan temassız ödeme özelliğinin kapatılmasını istemektedir. Her türlü farklı bakış açısına rağmen temassız ödeme sistemi kullanıcılarının sayısı her geçen gün artmaktadır.

Bankaya ait olan temassız özellikli kredi kartı ya da banka kartının, temassız özelliğinin kapatılması için atılması gereken adımlar şu şekildedir;

  • Bankanın müşteri hizmetleri birimi aranarak bu istek sözlü bir şekilde dile getirilmelidir. Telefonda bilgi veren müşteri temsilcisinin birkaç teyit sorusu sorması ve onayınızı alması halinde kartın temassız ödeme özelliği kapatılmış olacaktır.
  • Banka şubesine giderek sahip olunan kartın temassız özelliğinin kapatılması talep edilebilmektedir. Burada alınacak olan sözlü ve yazılı talep ile işlem gerçekleştirilecektir.
  • İnternet bankacılığı kullanılarak da kartlarda yer alan temassız ödeme özelliği kapatılabilmektedir.
  •  Mobil bankacılık kullanılarak da kartlarda yer alan temassız ödeme özelliği kapatılabilmektedir.

Temassız olarak gerçekleştirilecek olan her işlem bir limit dahlinde gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca bankalarda oldukça yüksek güvenlik önlemleri ile bu sistemi kontrol etmektedir. Temassız ödeme yöntemi algoritmaları sayesinde, kazara iki kere ödeme yapılması dahi bu sistemde imkânsızdır. Ayrıca bu yöntemde ödeme yapılabilmesi için kartın POS cihazına yaklaştırılması gerekir ki bu da kart sahibinin haberi olmadan yapılması mümkün değildir.

baskılı ıslak mendil