BİST 100 Nedir?

Yatırımcılar hisse senetlerini Borsa İstanbul aracılığı ile takip etmektedirler. Borsa İstanbul, piyasada oluşan hareketliliklerin takip edilmesi için teknik göstergeler kullanmaktadır. BIST 100 endeksleri yatırım yapmak isteyen yatırımcıların en çok takip ettiği endekslerden birisidir. BIST 100 endeksi, borsa İstanbul’da işlem gören en yüksek 100 hisse senedinin, performansını ölçmek için kullanılmaktadır.

Hisse senedi endekslerinde en temel göstergelerden birisi olan BİST 100 endeksi piyasa ve işlem hacmi açısından en yüksek 100 hisse senedinin performansını ölçmektedir. BIST 100 endeksi tüm yatırımcılar tarafından dikkatlice takip edilmektedir. Piyasada yaşanılabilecek herhangi bir düşme de yükselme olayı BİST 100 endeksi ile yapılmaktadır.

Aynı zamanda Borsa İstanbul’da yer alan BİST 100 endeksi şirketlerin hisse senetlerinin genel performansını ve değerlerini ortaya göstermektedir. Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri, yılda 4 defa değerlendirilerek hangi hisse senetlerinin BİST 100 endeksinde yer alacağı bazı hususlar dikkate alınarak belirlenir. Burada belirtilmesi gereken bir diğer öncelik ise BİST 100 hisse senedinin satın alınabilecek bir varlık olmadığıdır.

Bahsetmiş olduğumuz BİST 100 endeksi, hisse senetleri içerisinde en çok piyasa iş ve işlem hacmine sahip olan hisse senetlerini yatırımcılara sıralamak amacıyla kullanılan temel bir göstergedir. BIST 100 endeksi her 3 ayda belirli kriterlere göre belirlenerek 100 şirketin anlık fiyat değişimlerinin hesaplaması ile ortaya çıkmaktadır. Diğer ülkelerin borsaları ile karşılaştırıldığı da BIST 100 endeksi en temel göstergelerden birisi olmaktadır.

Yurtiçi ya da yurt dışı şirketlerin endekslerine bakarken mutlaka dolar bazında bakılması gerekir diye unutulmamalıdır. BIST 100 endeksi içerisinde yer alan şirketlerin endeksteki ağırlıkları değişmektedir. Büyük ölçekte yer alan firma ve şirketler BIST 100 endeksinde ilk sıralarda doğru yer alırken aynı zamanda halka açık piyasa değerleri ile de orantılı bir artış göstermektedirler. Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan BİST 100 endeksi piyasa değeri ve işlem hacmi yüksek olan 100 şirketin hisse senetlerinin performans ve fiyatlarını ölçmeye yarayan temel bir göstergedir.

BİST 100
BİST 100

BİST  Endeksleri Nedir?

Borsada birkaç basit alım satım, işlemi ile kazanç elde etmek isteyen yatırımcıların sıklıkla kullanmakta olduğu borsa İstanbul, BIST endeksleri sayesinde yatırımcılara ekonomiyi yakından takip etme olasılığı vermektedir. Borsa İstanbul’da yer alan BİST 100 endeksinin takip edilmesinin bir diğer nedeni ise düşüş ve yükseliş durumlarının bizsiz endeksi içerisindeki analizlerde yer almasıdır.

BIST 100 endeksi Borsa İstanbul’da yer alan en değerli 100 hisse senedinin performanslarını göstermek amacıyla kullanılmaktadır. Endeksler fiyat, maliyet, satış, üretim gibi verileri toplamaktadır. Borsada işlem gören yatırım araçlarının zaman içerisindeki oransal değişimlerini ölçmek amacıyla endeksler kullanılmaktadır. Borsada kullanılan endeksler ise işlem görmekte olan hisse senetleri fiyat analizlerinde teknik gösterge amacıyla kullanılmaktadır.

OKU  Saudi Riyal Kaç TL? 100 Riyal Kaç TL?

Borsada işlem gören hisse senetlerinin fiyat ve getiri performansları ölçülmektedir. Yapılan bu ölçümler hem bütünsel hem de sektörel baz kapsamı içerisinde yapılabilmektedir. Borsa İstanbul’da önemli gören BIST100, BİST 50, BİST 30 ve BİST Bankacılık Endeksleri bulunmaktadır. Borsa İstanbul’da yer alan BIST bankacılık endeksi ulusal pazar içerisinde yer alan bankalar arasında işlem ve fiyat hacmi açısından en iyi olan 10 hisse senedini toplamaktadır.

BIST 30 endeksi ise piyasa ve işlem hacmi içerisinde en yüksek değere sahip olan 30 şirketin hisse senetlerinin ölçülmesi ile oluşturulmaktadır. BIST 50 endeksinde en iyi 50 şirketin hisse senedi ölçülürken BIST 100 endeksinde ise Borsa İstanbul’da işlem görmekte olan piyasa değeri ve işlem hacmi yüksek olan 100 hisse senedi sıralanmaktadır. BİST 100 endeksinin içerisinde BIST 50 ve BIST 30 endekslerin içerisinde yer alan şirketlerin hisse senetleri de bulunmaktadır.

BİST  100 hisse senetleri nasıl seçilir?

Borsa İstanbul’da yer alan ve piyasa işlem hacmi bakımından değerli görülen şirketlerin hisse senetleri, BIST 100 endeksi içerisinde yer almaktadır. BIST 100 endeksi içerisinde yer alan hisse senetleri, halka arz oranları ile doğru oranda artış göstermektedir. BIST 100 hisse senetleri, Borsa İstanbul piyasasında işlem görmekte olan hisse senetleri için kullanılmaktadır.

Borsa İstanbul içerisinde yer alan hisse senetleri A B C ve D isimleri ile konumlandırılmaktadır. Bahsetmiş olduğumuz bu harflerin endeksler içerisinde yer alabilmesi için hisse senetlerinin a ya da B listesinde olması gerekmektedir. Şirketin mevcut durumdaki konumu piyasa değeri listelere girmeyi etkilemektedir. Bu hisse senetlerinin C ya da D listesinde olanlar ne yazık ki BIST 100 endeksine dahil edilmemektedir.

İşlem gören bütün hisse senetleri borsa İstanbul’da yer alan bütün hisse senetleri SPK tarafından belirlenen kriterler ile BİST 100 hisse senetleri arasında yer  almaktadır. Listelerin arasında yer alan seçim krateri ise hisse senedinin işlem hacminden oluşmaktadır.

BİST  100 endeks dönemleri ne zaman açılır?

Borsa İstanbul içerisinde yer alan BİST 100 endeksi belli dönemlerde açılıp ve kapanış saatleri bulunmaktadır. Biz 100 endeksleri Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık olmak üzere 4 endeks döneminden geçmektedir. Borsa İstanbul içerisinde yer alan BİST 100 endeksindeki şirketlerin hisse senetleri belli aylar içerisinde yeniden değerlendirilerek kriterlerin aynı olup olmadığına bakılmaktadır.

Eğer şirket bu dönem içerisinde zarar etmişse ve işlem hacminde piyasa değerinde düşüklük meydana gelmişse sıralamadaki yerini kaybetmektedir. Endekslerde yapılabilecek bu 4 dönem içerisindeki değişiklikler ise 10 gün önceden ilan edilmektedir. Borsa İstanbul içerisinde yer alan BİST 100 endekslerinin açılış ve kapanış saatleri ise borsa İstanbul’un çalışma saatleri ile aynıdır.

BİST  100 Hissesi Nasıl Alınır?

Borsa İstanbul içerisinde yer almış olan ve hisse senetlerinin güvenli bir şekilde yatırımcılar ile değerlenmesine sebep olan BİST 100 endeksi aynı zamanda şirketlerin bir bütün olarak ülke borsası ve ekonomisini doğru bir oranda göstermek için de karşımıza çıkmaktadır. BİST 100 endeksi, ekonomistler ve analistler tarafından en çok tercih edilen ve kontrol altında tutulan endekslerden birisi olmaktadır.

OKU  İleri Düzey Yatırımcılar için En İyi Kısa Vadeli Yatırım İpuçları

Borsa İstanbul’un kullanıma sunmuş oldu BİST 100 endeksi, borsanın genel durumunu yansıttığı gibi ülke ekonomisi hakkında da fikir sahibi olmanızı sağlamaktadır. İşlem hacmi bakımından en değerli olan yüz şirketin performansları ölçülerek oluşturulan BİST 100 endeksi hem borsanın genel performansını hem de ülke ekonomisini genel durumunu göstermektedir. BIST 100 endeksi içerisinde yer alan hisse senetlerine yatırım yapmanın birkaç farklı yolu bulmaktadır.

Yatırımcılar endeks kapsamında yer alan hisseleri doğrudan satın alabilirler. Aynı zamanda yatırımcılar BİST 100 endeks formlarından pay satın alabilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise doğrudan BIST 100 endeksi performansından yararlanmak mümkün değildir. Yatırım aracı olarak hisse senedine sahip olmak isteyen yatırımcılar aracı kurumdan yatırım hesabı açtıktan sonra açılan yatırım hesabına belli bir miktarda para yatırmaları gerekmektedir. Borsa İstanbul içerisinde yer alan BİST 100 endekslerinden hisse senedi satın almak isteyenler ilk hisse senedi alamayan biri ve ilk istesene de satışı emrini verdikten sonra geriye yalnızca piyasanın durumunu izlemek kalmaktadır.

baskılı ıslak mendil