İstanbul Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

İstanbul Kart bakiye sorgulama işlemini, karta ilişkin internet sitesinden ya da mobil uygulamadan yapabilirsiniz. İstanbul Kart, 2007 yılından beri kullanımda olan bir şehir kartı olma özelliği taşır.

Ulaşımın yanı sıra alışveriş, yakıt harcamaları gibi farklı alanlarda da kullanılır. Bu kart sayesinde belediyenin tesislerinde de harcama yapılabilir. İstanbul Kart bakiye sorgulama işlemi neticesinde ne kadar harcama yapacağınızı belirleyebilirsiniz.

İstanbul Kart’ın farklı çeşitleri vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Anonim İstanbul Kart
 • Mavi Kart(Abonman)
 • İndirimli İstanbul Kart
 • Ücretsiz İstanbul Kart
 • Sınırlı Kullanımlı Kartlar
 • Dijital İstanbul Kart

Yukarıdaki kart türlerinden size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Her kart, farklı kullanıcı grubuna özel olarak sunulur. Sınırlı kullanımlı kartlar ise tek kullanımlık ya da birkaç kullanımlık olabilir. Bakiye sorgulama ve yükleme işlemlerini yaparak hem ulaşımda hem de farklı alanlarda kullanabilirsiniz.

İstanbul Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Kart başvurusu yapmak için gerekli işlemleri belbim.istanbul adresinden yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra mobil uygulama üzerinden de işlem yapma şansınız vardır. Başvuru için belirtilen adrese girdikten sonra cep telefonu numaranızı girmelisiniz. Ardından verilen yönergeleri takip ederek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Belbim internet sitesine giriş yaptıktan sonra karşınıza yukarıda yer alan ekran çıkar. Bu ekranda yer alan “Bireysel” seçeneğine tıklamalısınız. Buraya tıkladıktan sonra sizden telefon numaranız istenir.

Telefon numaranızı belirtilen kısma girerek işlemlerinize devam edebilirsiniz. Böylece telefonunuza bir kod gönderilir. Kodu girerek işlemlerinizi sürdürmelisiniz.

Belirtilen süre içerisinde kodu girdikten sonra size doğum tarihi ve kimlik numarası bilgileri sorulur.

Yukarıdaki kısımdan kimlik numaranızı ve doğum tarihi bilginizi girmelisiniz.

Ad, soyad ve e-posta alanlarını da doldurarak şifrenizi belirledikten sonra kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. 

İSTANBUL KART BAKİYE NASIL SORGULANIR?

İstanbul Kart bakiye sorgulama işlemini üyelik başvurunuzu tamamladıktan sonra yapma şansınız vardır. Bu işlem sayesinde harcamalarınızı kolayca yönetebilir ve gerektiği zaman yükleme yapabilirsiniz. Özellikle ulaşım sırasında bakiye yüklemesini zamanında yapmalısınız. Böylece bakiyenizin olmamasından kaynaklı problemlerle karşılaşmazsınız.

İstanbul Kart sistemine giriş yaptıktan sonra “Kartlarım” seçeneğine tıklamalısınız. Bu sayede mevcut kartlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Kartınızın olduğu bölümde bakiye bilginiz de yer alır.

Sistem üzerinden farklı işlemler de yapabilirsiniz. Yapabileceğiniz diğer işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yeni İstanbul Kart ekleme
 • TL yükleme
 • Dolu dolu TL yükleme
 • Abonman yükleme
 • Bakiye aktarımı yap

Yukarıdaki işlemleri sistem üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Yeni kart başvurularını da buradan yapma şansınız vardır. İstanbul Kart’ı birçok alanda kullanabildiğiniz için ödeme süreçlerini kolay hale getirebilirsiniz.

OKU  Kan Grubu Kartı E-Devlet’ten Nasıl Alınır?

<h3>İstanbul Kart Online Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?</h3>

İstanbul Kart online bakiye sorgulama işlemi internet sitesinden ya da mobil uygulamadan yapılır. Bunun yanı sıra SMS, QR kod gibi yöntemlerle de sorgulama yapma olanağınız vardır. Sorgulama işlemi sayesinde yaptığınız harcamaları ve kalan kullanımları öğrenebilirsiniz.

·       İnternetten Bakiye Sorgulama

İnternetten bakiye sorgulama işlemi için belbim.istanbul adresine giriş yapmalısınız. Bu adrese giriş yaparak önce üyelik işlemini gerçekleştirmelisiniz. Üyelik sırasında sizden kimlik numarası, doğum tarihi gibi bilgiler istenir.

Tüm bilgilerinizi girdikten sonra kartınızı sisteme ekleyerek bakiyesini öğrenebilirsiniz. Bakiyeniz yeterli seviyede olmadığı takdirde yükleme işlemini de aynı sayfadan yapabilirsiniz. Böylece kartınızı daha kolay bir şekilde kullanırsınız.

·       ATM İle Bakiye Sorgulama

ATM ile bakiye sorgulama işlemi yapabilirsiniz. İstanbul Kart’ınızı fiziki olarak teslim aldıktan sonra banka ATM’lerinde kullanabilirsiniz. Bunun için kartınızı uygun bir ATM’ye takmanız gerekir. Ardından ekrandaki yönlendirmeleri takip ederek bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

·       QR Kod İle Bakiye Sorgulama

QR kod ile bakiye sorgulama işlemini tercih ederek bakiyenizi kolayca öğrenebilirsiniz. İstanbul Kart bakiye sorgulama için QR kodu mobil uygulama üzerinden okutmalısınız. Kalan kullanımlarınızı öğrenerek ulaşım ve alışveriş için kullanım sağlayabilirsiniz.

·       NFC İle Bakiye Sorgulama

NFC ile bakiye sorgulama işleminin İstanbul Kart için yapılması mümkündür. Yapmanız gereken telefonunuzun NFC özelliğini aktif etmektir. Ardından uygulamadan NFC ile bakiye sorgulama seçeneğine tıklamalısınız. Son olarak kartınızı telefonun üzerine koyarak sorgulamayı tamamlayabilirsiniz.

İstanbul Kart’a Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

İstanbul Kart bakiye yükleme işlemini belbim.istanbul adresini ziyaret ederek yapabilirsiniz. Bu adresi ziyaret ederek, kredi kartınızı kullanarak yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Yükleme işlemini daha kolay yapmak için İstanbul Kart sistemine kredi kartınızı ekleyebilirsiniz.

İstanbul Kart’ınızın bakiyesinin her zaman yeterli seviyede olmasında fayda vardır. Özellikle toplu taşımayı gün içerisinde sık sık kullanıyorsanız mutlaka bakiye sorgulama ve yükleme yapmalısınız.

Siz farkında olmadan kartınızın bakiyesi bitmiş olabilir. Bunun yanı sıra acil alışveriş işlemlerinde de kartınızı kullanmak için bakiyenizi yüklemelisiniz. Dilerseniz kartlarınız arasında aktarım da yapabilirsiniz.

Bakiye aktarım işlemleri de online olarak yapılabilir. Bakiye yüklediğiniz kartınızda çeşitli nedenlerle hasar oluşabilir. Kırılma, çatlama gibi durumlarda kartınızı kullanamazsınız. Böyle durumlarda bakiyenizin farklı bir karta aktarılmasını isteyebilirsiniz.

Kırılan kartınızı PTT aracılığıyla Belbim’e göndermelisiniz. Gönderim sırasında Belbim müşteri numarasını kullanmanız gerekir. Bunun yanı sıra dilekçe yazmanız gerekir. Dilekçede şu bilgilerin yer alması şarttır:

 • Ad ve soyad
 • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası
 • Telefon numarası
 • Açık adres
 • İşlem talebi

Yukarıdaki şekilde işlem yapabileceğiniz gibi bizzat Belbim şubesine de gidebilirsiniz. Yükleme işlemleri genellikle aynı gün içinde tamamlanır. Bu durum abonman yüklemesi için geçerlidir. TL yüklemesi 10 güne kadar sürebilir.

İstanbul Kart’tan Para Çekilir mi?

İstanbul Kart’tan para çekme işlemini yapabilirsiniz. Bu sayede yanınızda kredi ya da banka kartı taşımanıza gerek kalmaz. İstanbul Kart çeşitleri, Troy özelliğine sahip olarak üretilir.  Böylece ATM’lerden para çekme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

OKU  YouTube’da İzlenmenizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

Para çekme işleminin yanı sıra para yatırma işlemini de İstanbul Kart kullanarak yapma şansınız vardır. Böylece İstanbul Belediyesi’nin sunduğu bu hizmetten çok yönlü şekilde yararlanabilirsiniz. İstanbul Kart ile banka fark etmeksizin tüm ATM’lerden para çekme işlemini yapabilirsiniz.

İstanbul Kart’tan para çekme işlemini yapmasanız bile bu ürünü banka kartı gibi birçok alanda kullanabilirsiniz. Alışveriş, ulaşım gibi pek çok hizmete açık olan kart, kolay kullanım avantajlarıyla da ön plana çıkar.

Mobil uygulama sayesinde her yerden bakiye yükleme ve sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Kullanımı kolaylaştıran özelliklerden biri de sorgulama işlemlerinin NFC ile yapılmasıdır. Son derece güvenli bir yapıya sahip olan kartınızı yanınızdan ayırmamanızda fayda vardır. Aynı zamanda şahsınıza özel olan kartı başkasına da kullandırmamalısınız.

İstanbul Kart Nerelerde Kullanılır?

İstanbul Kart’ı kullanabileceğiniz yerlerin sayısı bir hayli fazladır. Bu kart, zincir marketlerde kullanılması yönüyle avantajlıdır. Aynı zamanda İstanbul Belediyesine ait otopark ve diğer tesislerde de geçerliliği vardır.

İstanbul Kart ile İstanbul’daki tüm toplu taşıma araçlarına binebilirsiniz. Toplu taşımayı kolaylaştıran bu karta bakiye yükleme işlemlerini dolum makinelerini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Son derece avantajlı bir yapıya sahip olan bu kartı güvenli şekilde kullanabilirsiniz. Kartınızın kaybolması halinde Belbim’e başvurmalısınız. Böylece adınıza yeni bir kart çıkarılır. Öğrenciler, öğretmenler indirimli kart kullanabilir. Bu sayede toplu taşıma araçlarına her binişlerinde daha az ücret öderler.

65 yaş üstü gibi farklı gruplar ise ücretsiz biniş olanağından yararlanabilir. İstanbul Kart bakiye sorgulama ve diğer işlemleri kolaylaştırmak için mobil uygulamayı kullanmalısınız.

baskılı ıslak mendil