KFC Franchise Şartları Ücreti ve Başvuru Koşulları

Dünyaca ünlü fast food zinciri KFC, ülkemizde de pek çok şubeye sahiptir. KFC franchising almak, ünlü fast food zincirinin ülkemizdeki popülerliğini de göz önünde bulundurursak fazlaca karlı bir eylem olarak görülebilir. Özellikle son yıllarda Türkiye’de yükselişte olan hazır yemek kültürü de göz önünde bulundurulduğunda KFC şubesi açmak her açıdan avantajlı görünmektedir. Bu sebeple “KFC franchise şartları,” “KFC franchise kurma maliyeti” ve “KFC franchise başvuru koşulları” son zamanlarda sıkça yapılan aramalarda yer almaktadır. Eğer siz de KFC franchise kurmak ile ilgili detayları merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ederek aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

KFC
KFC

KFC Franchise Şartları

KFC ya da Kentucky Fried Chicken 1952 yılından beri hizmet vermekte olan bir fast food zinciridir. Dünyanın en popüler fast food zincirlerinden birisi olan KFC, milyarlarca dolarlık yıllık geliri ile en çok gelir elde eden gıda şirketlerindendir. Bu sebeple, KFC’nin sunduğu kar fırsatından faydalanmak isteyen kişiler de KFC franchise açarak hem 70 yılı aşkın KFC tecrübesinin bir parçası olmak hem de gelir elde etmek istemektedirler. Şu anda, 140’tan fazlası Türkiye’de olmak üzere dünya genelinde 40 bini aşkın KFC bayisi bulunmaktadır. Elbette, KFC franchise şartları da bulunmaktadır. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • KFC bayisi açmak isteyen birisinin karşılaması gereken ilk kriter girişimcilik özelliğine sahip olmaktır. Bir bayiyi yönetecek kabiliyete, satışlarını arttıracak niteliklere ve bilgi birikimine sahip olmak, KFC bayisi açacak kişide aranan temel nitelikler arasındadır.
  • Açılacak olan bayinin konumu fazlasıyla önemlidir. Bayinin, insanların kolayca erişebileceği bir noktada, mümkünse ana yollara yakın olması elzemdir. KFC, bir fast food zinciri olduğu için insanların kolay erişebileceği bir noktada yer alması şarttır. Bayilerin özellikle iş yerlerinin, okulların, alışveriş merkezlerinin bulunduğu yerlerde açılması istenmektedir. Aynı şekilde alışveriş merkezlerinin içerisinde de KFC şubeleri açılabilir, böylece insanların alışveriş sırasında ya da sonrasında rahatça yemeklerinin tadını çıkarması mümkün olacak ve daha fazla olası müşteri kazanılacaktır.
  • Şubenin başında durmak KFC franchise açmak isteyen kişinin görevleri arasındadır. Eğer bir KFC bayisi açacaksa sizden şubenin açılış saatinden kapanış saatine kadar işin başında durmanız beklenir. Mümkün olduğunca şubeden ayrılmamanız ve işlerin nasıl gittiğini takip etmeniz elzemdir. Çalışanlarınızın memnuniyeti, işlerini doğru yapıp yapmadıkları gibi detayları kontrol etmekten sorumlu olduğunuz kadar müşterilerinizin aldığı hizmetleri de takip etmeli, aldıkları hizmetten memnun kalıp kalmadıklarını gözlemleyip ona göre şubenizi şekillendirmelisiniz.
  • KFC franchise açmak için gereken şartlardan birisi de çalıştıracağınız kişilere gerekli eğitimleri verebilecek olmanız ya da gerekli eğitimleri almış kişileri işe almanızdır. Bir KFC şubesinde çalışan kişilerin şubenin genel işleyişi hakkında bilgi sahibi olmaları, araçları nasıl kullanacaklarını bilmeleri, müşterilerle etkileşime nasıl geçeceklerini öğrenmeleri ve KFC standartlarına hâkim olmaları gerekmektedir. Bunun yanında, şubedeki işlerin aksamaması adına tüm personelin gerek mutfakta gerek kasada çalışacak gerekli bilgiye sahip olması elzemdir. Böylece çalışanlar dönüşümlü olarak farklı işler yapabilir ve verimlilik sağlanabilir. Aynı zamanda bazı çalışanların işe gelmemesi durumunda onların yerini diğer çalışanların doldurması da mümkün olacak, müşteriye en uygun şekilde hizmet edilebilecektir.
  • Bir KFC şubesindeki en önemli detaylardan birisi de çalışan sayısıdır. Bayiliğin büyüklüğüne bağlı olarak yeterli sayıda çalışanın işe alınması, şubeye gelecek olan müşterilere en uygun şekilde hizmet edebilmeyi mümkün kılacaktır. Böylece, şubedeki işlerde aksama olmayacaktır.
  • Franchise açmak isteyen kişinin insan ilişkileri konusunda iyi olması, müşterilerinin ve çalışanlarının halinden anlaması önemlidir. İyi bir şube yönetmek hem çalışanlarla hem de müşterilerle iyi ilişkilere sahip olmaktan geçer. Bir bayi sahibinin çalışanlarının halinden anlaması hem çalışanlar arasındaki bağlılığı arttıracak hem de daha verimli ve sağlıklı bir çalışma ortamı yaratacaktır. İyi hizmetin anahtarı da sağlıklı bir çalışma ortamıdır. Elbette, sadece franchise açmak isteyen kişinin değil çalışanların da insan ilişkileri konusunda iyi olması gerekmektedir. Bu sebeple işe alınan kişilerin yeterli iletişim becerilerine sahip olduklarından emin olunmalıdır.
  • Bir KFC şubesi, müşterilerine en iyi hizmeti sunabilmek adına en az 250 metrekarelik bir alana kurulmuş olmalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere şubenin boyutuna bağlı olarak işe alınan personel sayısı da artacaktır.
  • KFC franchise açmak isteyen kişinin ödemesi gereken bir KFC franchise ücreti bulunmaktadır. Bu yatırım bedeli ödendikten sonra kişi şubesini açabilecektir. Aynı şekilde şube açmak isteyen kişi, şubenin her türlü dekorasyon ve diğer giderlerini de karşılaması gerekmektedir. Aynı şekilde şubenin her türlü fatura ve vergileri de franchise sahibi kişi tarafından karşılanacaktır.
  • KFC franchise açma şartları arasında şubenin cadde kenarında bulunduğu takdirde zemin katta yer alması şartı bulunmaktadır. Bu, hem kolay erişim hem de çeşitli teknik sebeplerden ötürü bir zorunluluktur.
OKU  Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar? (GÜNCEL)

KFC Franchise Başvuru Koşulları

KFC franchise başvuru koşulları aslında fazlasıyla kolaydır. Başvuruda bulunacak olan kişinin yapması gereken tek şey internet sitesi üzerinden KFC bayilik talebini iletmektir. Kişi eğer internet sitesi üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek istemiyorsa 444 3 555 ya da 0 212 705 00 00 numaralarını arayarak franchise başvuru talebini iletebilir. Bir diğer yol ise direkt olarak İstanbul’da yer alan KFC merkezine giderek franchise talebini iletmektir.

KFC Franchise Ücreti

KFC açmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında KFC franchise ücreti gelmektedir. Her ne kadar KFC şubesi açmak karlı bir iş olsa da şubeyi açacak olan kişinin de finansal anlamda iyi bir durumda olması şarttır. KFC şubesi açacak olan kişide aranan en temel kriterlerden birisi de zaten belli bir gelire ya da birikime sahip olmaktır. Bu noktada KFC franchise açmak isteyen kişilerin ödemesi gereken yatırım bedeli 500.000 dolar (yaklaşık 9 milyon Türk lirası) olarak belirlenmiştir. KFC franchise ortalama yatırım bedeli ise 950.000 dolar civarındadır (17 milyon Türk lirası civarında). KFC, isim hakkı olarak ise 450.000 dolar (yaklaşık 8 milyon Türk lirası) talep etmektedir. Bütün bu ücretlerin yanı sıra KFC bayisi açmak isteyen kişinin şubeyi dekore etmek ve vergileri ödemek için belli bir miktar harcama da yapması gerekecektir. Ancak, bir KFC şubesi kısa sürede yapılan harcamayı kapatıp yatırımcıyı kar ettirmeye başlayacaktır.

KFC Franchise Kârı

KFC restoranlarının kâr marjı açıklanmadığı için kesin bir rakam belirtmek zordur. Ancak, KFC şubelerinin açıldıkları andan itibaren çok sayıda müşteriye ulaştığını düşünürsek bir KFC şubesinin yatırım için harcanan parayı kısa sürede şube sahibine geri kazandıracağı ve kâr etmeye başlayacağı kesindir.

baskılı ıslak mendil