Küçük İmalat Fikirleri | Düşük Sermayeli Üretim Fikirleri

Düşük sermayeli üretim ve küçük ölçekli imalat son yıllarda en çok araştırılan konulardan biri olmuştur. Pek çok kişi bitmiş mal alıp satmaktansa üreterek para elde etmenin daha mantıklı olduğu sonucuna varmıştır.

Üretmek istiyorum veya üretime geçmek istiyorum diyorsanız muhtemelen çok fazla sermayeniz var. Ülkemizde imalat sektörüne girmek için sermaye ihtiyacı yüksektir. Bu yüzden elinizdekilere dikkat etmeli ve en iyi potansiyelinizi ortaya çıkarabilecek üretim fikirlerine bakmalısınız.

Bir butik, bakkal, kafe veya restoran açmak istiyorsanız, AVM’ler ve franchise’larla rekabet etmek çok zor. Veya bir şirkette çalışıyorsanız sıkıcı olabilir. Her gün belirli bir saatte kendi işinizi yapmak, monoton günlük işleri yapmaktan daha iyi görünüyor. Bugün herkes üretmek ve üretim sırasında eğlenmek için küçük imalat fikirleri arıyor. Yurt içi ve yurt dışı kaynaklardan araştırarak en iyi ve en karlı düşük sermayeli üretim fikirleri ve detaylarına bakın. Sakin olun ve size uygun olanı seçin.

Mantı Üretimi Gerçekleştirmek

Düşük sermaye ile üretim gerçekleştirmek söz konusu olduğunda ev hanımlarının da bu yönteme başvurduğu biliniyor. Ne üretebilirim diyen ev hanımları için sermayesiz üretim fikirlerine ait olan mantı üretimi şaşıracağınız paralar kazandırıyor. Örneğin; bir dikiş makinesi almak istiyorsanız en az 7000 TL sermaye harcamanız gerekiyor. Ancak mantı yapmak ve satmak için belirli malzemeler yeterlidir. Mantılarınızı yakındaki restoranlarda veya Instagram üzerinden insanlarla iletişime geçerek pazarlayabilirsiniz. Bazı girişimciler sadece evde üretime başladı ve bir yıl içinde kendisine yeni bir yer açtı.

Mantı
Mantı

Kravat Üretimi Gerçekleştirmek

Az sermaye ile üretim söz konusu olduğunda şüphesiz giyim sektöründen de bahsediliyor. Basit fikirler arıyorsanız önce kravat yapımı gelir. Kravat yapmak için satın alınan kumaşı hazır desenler kullanarak kesmeniz gerekir. Ardından, iç desene uyması için bir kravat elle dikilir. Bu işlemlerin bir kısmı makineler yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Ama bu alanda para kazanmak istiyorsanız el işi yapmanız gerekiyor. El yapımı kravatlar yalnızca ETSY sitesinde 25 dolardan başlıyor. Birçok üretim fikrinden sonra, başlangıç ​​maliyeti çok uygundur.

Kravat
Kravat

Tesbih Yapımı

Küçük imalat noktası söz konusu olduğunda ek bir ürün oluşturup o ürüne markalaştırarak daha hızlı para kazanabilirsiniz. Bir üretim fikrine başlamanın en kolay yolu tespih yapmaktır. Hazır doğal taş ve yapı malzemeleri satın almak yeterlidir. Yaklaşık 50 adet farklı tasarım online olarak yüklenebilir ve satışa hazır hale getirilebilir. Doğal tespih fiyatı yaklaşık olarak 50 TL’den 1500 TL’ye çıkıyor. Tabi ki kullanılan taşların kalitesi büyük önem arz ediyor.

OKU  Elliot Dalga Teorisi
Tesbih
Tesbih

Turistik Hediyelik Eşya Üretimi

Türkiye komşu ülkelere göre çok daha ucuz bir ülke. Birçok tatilci yanlarında ev hediyelik eşyalarını götürmek ister. Ancak piyasada çeşitli hediyelik eşyalar bulmak oldukça zor. Hemen hemen tamamı; ahşap ve seramik tasarımlardan oluşmaktadır. Bu noktada fiyat farkı düşülerek toptan siparişleri kabul edebilirsiniz. Böyle bir turistik bölgede yaşıyorsanız, uygulayabileceğiniz en ilginç üretim fikirlerinden biri budur. Oluşturduğunuz ürünler yerel satıcılara numune olarak satılmalıdır.

Turistik Hediyelik Eşya
Turistik Hediyelik Eşya

Ahşap Mücevher Kutusu Yapımı

Ahşap malzeme ile yapılabilecek en mantıklı ve işlevsel tasarımlardan biri de ahşap mücevher kutuları. Nispeten daha pahalı ürünlerin satışını gerçekleştirmek stiyorsanız, bu öğeler sanat ve zanaat içermelidir. Mücevher kutusunun küçük boyutu nedeniyle, ilk aşamada veya evde yapılabilir. Tabii ki atölyede kullanılan ahşap kısımlar mutlaka uygun olarak kesilmelidir. Bu parçaları evde monte ettikten sonra bazı ek boyama ve tel kesme işlemleri yaparak satışa sunmaya başlayabilirsiniz. Bu tarz şık ve işlevsel kutuların güncel fiyatları 200 TL ile 2000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Ürün yurt dışına satılırsa bu fiyat daha da fazla yükselir.

Ahşap Mücevher Kutusu
Ahşap Mücevher Kutusu

Kartonpiyer Üretimi Gerçekleştirmek

Artan maliyetlerle kartonpiyer, alçı ürünlerin yerini almaya başladı. Küçük imalat fikirleri araştırıyor ve kartonpiyerleri atölyenizde üretmek istiyorsanız kazançlı bir iş modelidir. Üretimin yanı sıra pazarlama da elbette bir başarı faktörüdür. Bu, çalışanları gerektirir. Veya pazarlama departmanı kurmadan internet üzerinden ayrı ayrı satabilir ve üretebilirsiniz.

Hamak Üretimi Gerçekleştirmek

Sadece bir tahta ve biraz ipten bir hamak yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, hamak tahtasını boyuta göre kesin ve CNC makinenizde delin. Bu işlemleri tamamladıktan sonra ipi örmeye başlayın ve sırayla hamak tahtasına yerleştirin. Yaptığınız ürünler hem online hem de toptan milyoner mağazalarına satılabilir. Çeşitli renkler kreasyonlarınıza zenginlik katar. Bu ürünün üretim maliyeti 30 TL olup, satış fiyatı yaklaşık 150 TL’den başlamaktadır.

Hamak
Hamak

Sucuk Üretimi Gerçekleştirmek

Sucuk ürünlerini ekonomik hale getirmek için pek çok üretici yağ ve baharat oranını artırmaktadır. Bu tüketici zevkini azaltır. Bazı tüketiciler kaliteli ürünler için istenen fiyatı ödemeye hazırdır. Tabii ki çok az marka üretiyor. Bu alanda çalışmak ve kaliteli iş üretmek için önce eğitim almak gerekir. Sadece bir haftalık eğitim ile kesinlikle en iyi tadı yaratabileceksiniz.

Kâğıt ve Defter Üretimi Gerçekleştirmek

İnsanlar kâğıt tüketimini azaltmaya dikkat ediyor. Ancak tüm çabalarımıza rağmen bir şey değişmedi. Bu, kâğıda olan talebin ve dolayısıyla kağıt endüstrisinin pazar gücünün asla düşmeyeceği anlamına geliyor. Kâğıt ve defter imalatının etki alanı çok büyüktür. Çünkü insanların okullarda, ofislerde ve iş yapılan her yerde kâğıda ihtiyacı var.

Mutfak Eşyaları Üretimi

Gıda, insanoğlunun en önemli ihtiyacıdır. Çaydanlıklar, su ısıtıcılar, tavalar, çatal bıçaklar ve diğer mutfak eşyaları evler, restoranlar, oteller ve okul kantinleri için her daim gereklidir. Mutfak gereçleri hem yemek hazırlarken hem de yemek sırasında kullanılabilir. Bu, mutfak gereçleri ve çatal bıçak takımı pazarının genişliğini kanıtlıyor.  Mutfak eşyaları ve çatal bıçak takımı olmayan bir ev bulmanın imkansız olduğu doğrudur. Bu yüzden mutfak gereçleri yapmak için üretime girmek kötü bir fikir gibi görünmüyor.

OKU  Gösterge Faiz Nedir? Gösterge Faiz Ne İşe Yarar?

Gübre Üretimi

Tarımsal faaliyetlerin desteklendiği ve teşvik edilmediği az sayıda ülke olduğu için, dünyanın birçok ülkesinde devletler, tarımı doğal olarak insanlara tanıtmak amacıyla kendi çiftçileri için gübre üretimini desteklemektedir. Dolayısıyla imalat sanayine girmeyi ciddi ciddi düşünüyorsanız doğal veya suni gübre üretmeyi düşünebilirsiniz. Bu sektörde iş yapmanın en gerçekçi yolu devlet desteğidir çünkü devlet bu tür fabrikaların daimi müşterisidir.

Müzik Aleti Üretimi

Bir diğer popüler imalat sanayii ise müzik aletleri imalatıdır. Küçük imalat makinaları ile gitar, keman, davul ve daha pek çok müzik aleti geliştirilebilir. Kaliteli müzik aletleri üretmek ve satmak için doğru adımları takip etmeniz yeterlidir.

 

Lastik Üretimi

Küçük ölçekli imalat fikirleri söz konusu olduğunda lastik üretimi dikkat çekiyor. Lastikler, binek araçlardan kamyonetlere, arabalara, bisikletlere ve hatta forkliftlere kadar her türlü araçta kullanılmaktadır. Geniş bir uygulama yelpazesine sahip bir ürün olması, pazar çeşitlenmesine cevap verebilme yeteneğinden bahsetmektedir. Dünyada araba kullanmayan bir şehir bulmanın imkânsız olduğu düşünülürse, lastik üretmenin ve satmanın neden bu kadar popüler olduğunu anlamak zor değil. İmalatta bir atılım yapmak istiyorsanız lastik fabrikası açma fırsatlarını araştırmalısınız. Sermaye yoğun bir iş olmasına rağmen harcadığınızın çok daha fazlasını kazanabileceğiniz bir sektördür.