NEAR Protocol Nedir? NEAR Protocol Geleceği ve 2025 Fiyat Tahmini

Kripto paralar içinde en ilgi çekici projelerden olan Near Protocol; NEAR Protocol Nedir? NEAR Protocol Geleceği ve 2025 Fiyat Tahmini konularını ele alacağız.

2021 Mayıs ayının ortalarında kripto piyasasının yaşadığı çöküşe rağmen, kripto para birimleri giderek daha popüler hale geliyor ve daha fazla kurumsal ve perakende yatırımcı getiriyor. Biraz dikkat çeken böyle bir kripto para birimi, uygulamaları web’de kullanılabilir hale getirmek için tasarlanmış merkezi olmayan bir uygulama platformu olan Near Protocol oldu. NEAR, ekosistem için yerel yardımcı program belirtecidir.

Near Protocol fiyatı ilk olarak Coin Market Cap tarafından 14 Ekim 2020’de kaydedilmeye başlandı. 1,35$’lık bir fiyatla başladı. Fiyat, bir fiyat artışı yaşamaya başladığı 2021 Ocak ayına kadar aşağı yukarı bu aralıkta kaldı.

Fiyat, 24 Ocak’ta biraz düşüş yaşamadan önce 2,65 dolara ulaştı, ancak daha sonra Şubat 2021’in başlarında hızla yeni tüm zamanların en yüksek seviyelerini keşfetti. 11 Şubat’ta parabolik hareket etmeye başladı ve çökmeden önce 12 Şubat’ta 5,32 dolara ulaştı. 6 Mart’ta tekrar parabolik olmaya başladı ve 13 Mart 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 7.48$’a ulaştı.

near coin
near coin

Tahmin edilebileceği gibi, fiyat kısa süre sonra düştü ve Nisan ayının geri kalanını, kaybettiği zemini yeniden kazanmadan önce 11 Nisan’a kadar geçirdi ve yine başka bir çöküş yaşadı. Near Protocol fiyatının tekrar yükselmeye başladığı 11 Mayıs’a kadar değildi, tüm kripto piyasası tamamen çökene kadar yaklaşık 6.93 dolara ulaştı. NEAR, Mayıs ayında %60 değer kaybı yaşadı. Neredeyse %50 kayıp yaşamaya başlayana kadar 3.00 dolar civarında gezindi.

NEAR Protocol Nedir?

NEAR’ın toplam arzı 1 milyardır. 412.486.260.00 token şu anda dolaşımda. Toplam arzın %5’i her yıl ağı dönem ödülleri olarak desteklemek için verilir; bunun %90’ı doğrulayıcılara (toplam %4,5) ve %10’u protokol hazinesine (toplam %0,5) gider. İşlem ücretlerinin %30’u, bir işlemle etkileşime giren sözleşmelere indirim olarak ödenirken, kalan %70’i yakılır.

2025’e geldiğimizde fiyatlar 2022’den iki katına çıkacaktı. Bu yıl NEAR fiyatının ortalama 6.68$ olmasını bekleyebiliriz. Bu, bugünkü fiyattan 6 kat daha fazla artış. Grafiğe göre 2023 veya 2024’e yatırım yapacak olsanız bile, yine de kârda olacaksınız.

Near Protocol
Near Protocol

Near Protocol Geleceği ve 2025 Fiyat Tahmini

2025’e geldiğimizde fiyatlar 2022’ye göre iki katına çıkacağı ön görülmektedir. Bu yıl NEAR fiyatının ortalama 6.68$ olmasını bekleyebiliriz. Bu, bugünkü fiyattan 6 kat daha fazla artış. Grafiğe göre 2023 veya 2024’e yatırım yapacak olsanız bile, yine de kârda olacaksınız.

Grafiklere bakıldığında, mevcut ayı piyasası eğiliminde bile NEAR’a yatırım yapmak akıllıca bir seçim gibi görünüyor. Ayrıca ekibi de dahil olmak üzere bu projenin neyle ilgili olduğunu görmek için ‘kaputun altına baktığınızda’, işler daha da cesaret vericidir. Bu, en azından bu yıldan beri kripto pazarına giren kurumsal benimseme ve yatırım miktarını içermiyor. Çoğu göz Ethereum’a odaklanmış olsa da, kurumların ve yatırımcıların genel olarak kripto alanını daha da genişletmek ve bir servet kazanmak için diğer blok zinciri platformlarına bakmaya başlaması sadece bir zaman meselesi.

OKU  Fantom Fiyat Tahmini 2025- 2030

Diğer kripto para birimlerinin aksine, satın alınacak ve alınıp satılacak NEAR tokenini listeleyen yalnızca sınırlı sayıda borsa vardır. Başlıcaları Binance, Huobi Global, Gate.io, Bitfinex, OKEx, Crypto.com Exchange ve CoinEx’tir.

Özetle, Near  açık kaynaklı , programlanabilir bir blok zinciri (akıllı sözleşmeler) ve geliştiricilerin ve hemen hemen herkesin merkezi olmayan uygulamaları (dApp’ler) kolayca oluşturup dağıtmasını sağlayan Hisse Kanıtı (PoS) algoritmasına dayalı dağıtılmış bilgi işlem platformudur.

Near Protocol, gelecek Ethereum 2.0 ve mevcut Cosmos ağına benzer bir tasarımda çalışan, parçalanmış, Hisse Kanıtı (PoS) bir blok zinciridir.

NEAR, yeterince güvenli olduğunu iddia eden ve kripto para birimleri, kimlik sistemleri, oyunlar ve geliştiricilerin ağ üzerinde oluşturmayı düşünebilecekleri hemen hemen her şey için oluşturulmuş blok zinciri uygulamalarının toplu olarak benimsenmesine güç sağlayabileceğini iddia eden merkezi olmayan uygulamaları (Dapps) çalıştırmak için en yeni blok zinciri projesidir.

Projenin web sitesine göre, blockchain dışı bir geliştirici bile ağ üzerinde, yerleşik dApp’ler oluşturabilmeli, dağıtabilmeli ve yönetebilmeli ve kullanıcılara kriptoya aşina olsun ya da olmasın sorunsuz ve kusursuz bir deneyim sunabilmelidir. Near Protocol, “Nightshade” adı verilen yeni bir fikir birliği mekanizması kullanılarak inşa edilmiştir ve sonsuz ölçeklendirmek için (en azından teoride) parçalama teknolojisini kullanır ve böylece çılgınca başarılı dApp’lerin toplu kullanımını mümkün kılar.

Halka açık bir blok zinciri ağı olarak Near Protocol,   ilgilenen geliştiricilerin katkıda bulunabileceği açık kaynaklı bir kod tabanı sağlar. Böylece herkes istediği sonucu elde etmek için blok zincirine kolayca ve hızlı bir şekilde erişebilir, okuyabilir veya yazabilir.