Ağız ve Diş Sağlığı Sağlık Teknikeri Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Günümüzde, tıp alanında yeni iş kollarına olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu iş kolları arasında sayılmakta olan ağız ve diş sağlığı alanında da meslek hakkında bilgi sahibi kimselere olan ihtiyaç gayet fazladır. Ağız ve diş sağlığı teknikerliği da bu noktada devreye girip, söz konusu alandaki ihtiyaçları karşılayacak kişilere yönelik ihtiyacı karşılar. Özellikle günümüzde en çok sorun yaşanılan ağız sağlığına yönelik hizmet sunmakta olan ağız ve diş sağlığı konusunda hizmet vermekte olan ağız ve diş sağlığı teknikerleri en çok aranan sağlık çalışanları arasında yer almaktadır.

Ağız ve diş sağlığı teknikerliği, teknoloji ve tıbba ilgisi olan kişiler tarafından tercih edilmekte olup kendi içinde belli başlı avantajlara ve zorluklara sahiptir. Sıkı bir eğitim ve uzmanlık sürecinden geçmesi gereken ağız ve diş sağlığı teknikerleri hem iyi bir maaşa hem de nitelikli bir mesleğe sahip olmaktadırlar. Bu noktada, ağız ve diş sağlığı teknikerliği en popüler mesleklerden olup meslek seçme aşamasında olan gençler tarafından hakkında en fazla araştırma yapılan meslekler arasında yer almaktadır. Elbette, yukarıda da belirttiğimiz üzere, ağız ve diş sağlığı teknikerliği çeşitli zorlukları da beraberinde getirmekte, hastalarla layıkıyla ilgilenebilecek kimseler tarafından tercih edilmesi gereken bir meslek olarak öne çıkmaktadır. Bunun yanında, insanların en çok merak ettiği sorulardan ilki “Ağız ve diş sağlığı teknikeri ne kadar maaş alır?” sorusudur. Eğer siz de ağız ve diş sağlığı teknikerliği hakkında bilgi almak istiyorsanız, aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için bu yazıyı okumaya devam edebilir, “Ağız ve diş sağlığı teknikeri ne kadar maaş alır?” sorusuna bir cevap bulabilirsiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri Nasıl Olunur?

Ağız ve diş sağlığı teknikerliği hakkında en çok sorular sorulardan birisi de bu mesleği yapmak için gereken niteliklerdir. Elbette, her meslekte olduğu gibi ağız ve diş sağlığı teknikerliği da kişinin belli başlı niteliklere sahip olmasını gerektirir. Özellikle tıp alanında hizmet vermeleri ile ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin sahip olması gereken nitelikler ve eğitimler de büyük önem taşımaktadır. Ağız ve diş sağlığı teknikerliği için gereken şartları ise şöyle sıralamamız mümkündür:

 • Ağız ve diş sağlığı teknikeri olmak için gereken şeylerden ilki üniversitelerin 2 yıllık Ağız ve Diş Sağlığı bölümlerinde okumaktır. Bu eğitim, kişiye tıp ile ilgili en temel bilgileri ve nitelikleri kazandırmayı hedeflemekte olup ağız ve diş sağlığı teknikeri olmak için tamamlanması gereken ilk aşamalardandır.
 • Kişi, ön lisans eğitimini bitirdikten sonra ağız ve diş sağlığı alanında uzmanlaşmaya hak kazanır.
 • Zor bir bölüm okuyan ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin aldıkları tüm eğitimden başarı ile geçmeleri şarttır.
OKU  Ankarakart (Ego Kart) Bakiye Sorgulama işlemi Nasıl Yapılır?
Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri
Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekmektedir?

Her meslekte olduğu gibi ağız ve diş sağlığı teknikerliğinde de kişinin belli başlı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Özellikle fazlasıyla yıpratıcı ve zorlayıcı bir alan olan ağız ve diş sağlığı alanında çalışacak olan kimselerin sahip olması gereken belli başlı nitelikler bu kimselerin mesleklerini daha sağlıklı ve iyi bir şekilde sürdürmelerini mümkün kılacaktır. Bu özellikler sayesinde kişi işini layıkıyla yerine getirebilir ve kariyer basamaklarını tırmanması da her zaman daha kolay olur. Ağız ve diş sağlığı teknikeri olmak isteyen bir kişinin sahip olması gereken nitelikleri şöyle sıralamamız mümkündür:

 • Bir ağız ve diş sağlığı teknikerinin ekip çalışmasına açık olması çok önemlidir.
 • Ağız ve diş sağlığı teknikerleri zorlayıcı bir alanda çalışmaya hazır olmalıdır.
 • Ağız ve diş sağlığı teknikerleri iyi iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Özellikle hastalarla anlaşmak için bir ağız ve diş sağlığı teknikerinin sözlü iletişim becerilerinin iyi düzeyde olması fazlasıyla önemlidir.

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri Ne İş Yapar?

Ağız ve diş sağlığı alanında diş doktorlarına yardımcı olan ve doktorlarını başarı ile tedavi etmelerinde onlara yardımcı olan kişiler ağız ve diş sağlığı teknikerleridir. Bu teknikerler, diş doktorlarının ihtiyaç duydukları materyalleri onlara ulaştırmakta ve başarı ile temel operasyonların yerine getirebilmektedirler. Son zamanlarda ülkemizde de büyük bir popülerliğe kavuşmuş olan ağız ve diş sağlığı teknikerliği hakkında en çok merak edilen sorular arasında “Ağız ve diş sağlığı teknikerleri ne iş yapar?” sorusu gelmektedir. Hastaların teşhis ve tedavi süreçlerini takip etmekte ve bu süreçlerde onların yanında olan ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin temel sorumluluklarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Diş doktorlarının ihtiyaç duyduğu materyal ve ekipmanları onlara ulaştırmak,
 • Diş doktoru ile birlikte hastalara yardımcı olmak,
 • Çeşitli durumları olan hastalara en iyi hizmeti sunmak için doktora yardımcı olmak,
 • Diş dizimi yapmak,
 • Diş hekimi tarafından hastadan alınan ağız ölçülerine uygun model hazırlamak,
 • Diş hekimleri tarafından hastadan tam dişsiz ya da yarı dişli olarak alınan ağız ölçülerine uygun olarak hareketli ya da bölümlü protez hazırlamak,
 • Protezlere tesviye ve cila ile estetik görünüm kazandırmak,
 • Hazırlamış olduğu modeller üzerinde, hareketli ve sabit bölümlü protezlerin şekillendirilmesini sağlamak,
 • Müdahalesi gereken durumlarda müdahale ederek doktorun işini kolaylaştırmak,
 • Protezleri döküm yöntemiyle çoğaltmak,
 • Mum modelaj ve akrilik işlemler yapmak,
 • Protezlerin ağızda kullanılmaya uygun hale getirilmesini sağlamak,
 • Kırılan ya da çatlayan protezlerin tamirini yapmak,
 • Hareketli ortodonti apareylerini hazırlamak,

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri Ne Kadar Maaş Alır?

Ağız ve diş sağlığı teknikerlerinin aldığı maaş en çok merak edilen konular arasındadır. Özellikle meslek seçimi için araştırma yapan gençlerin en çok sorduğu sorular arasında yer alan bu soruya yazımızda bir cevap vermeye çalışacağız. 2022 ağız ve diş sağlığı teknikeri maaşları söz konusu olduğunda 5.500 TL ile 10.000 TL aralığında bir maaştan söz etmek mümkündür. Deneyimli ağız ve diş sağlığı teknikerleri ise 20.000 TL’den aşağı maaş almamaktadırlar. Elbette, söz konusu maaşın bir hayli değişken olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Ağız ve diş sağlığı teknikeri çalıştığı yerden sahip olduğu tecrübeye bağlı olarak 60.000 hatta 70.000 Türk lirasına kadar bir maaş alabilir. Bunun yanında, bazı durumlarda ağız ve diş sağlığı teknikerleri kendi laboratuvarlarını açıp doktorlara diş protezi yaparak çok daha yüksek meblağlarda gelirler elde edebilirler. Sağlık alanındaki diğer meslekler gibi önü çok açık olan ağız ve diş sağlığı teknikerliği de iyi bir maaş vaat etmektedir.

OKU  evidea müşteri temsilcisi telefon numarası