Ön muhasebeci Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Şirketlerin muhasebe alanında çalışanlara duyduğu ihtiyacı karşılamakta olan ön muhasebecilik mesleği, son zamanların en popüler meslekleri arasında yer almaktadır. Günümüzde, teknolojinin gelişmesi ve dünyamızın değişmesi ile birlikte yeni iş kollarına olan ihtiyaç da giderek artmaktadır. Her geçen gün sayısı artan şirketler ve firmalar da buna ek olarak çeşitli alanlarda nitelikli çalışana ihtiyaç duymaktadır. En çok ihtiyaç duyulan çalışanlar arasında yer alan muhasebeciler ise ülkemizde giderek daha da yaygınlaşan bir mesleğin mensupları olarak görülebilir. Ön muhasebecilik de bu noktada devreye girip, muhasebe alanındaki işgücü ihtiyaçları karşılayacak kişilere yönelik ihtiyacı bilgi ve tecrübeleri ile karşılar. Ön muhasebecilik, diğer iktisat bölümleri gibi pek çok detay barındırmakta olup kendi içinde belli başlı avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Günümüzde meslek seçme aşamasında olan gençler tarafından hakkında en fazla araştırma yapılan meslekler arasında da bu alan yer almaktadır. Bu sebeple, insanların ön muhasebecilik ile ilgili en çok merak ettiği sorulardan ilki “Ön muhasebeci ne kadar maaş alır?” sorusudur. Eğer siz de ön muhasebecilik hakkında bilgi almak istiyorsanız, aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için bu yazıyı okumaya devam edebilir, “Ön muhasebeci ne kadar maaş alır?” sorusuna bir cevap bulabilirsiniz.

Ön muhasebeci
Ön muhasebeci

Ön muhasebeci Nasıl Olunur?

Genel olarak iş dünyasında en fazla karşımıza çıkan ve en çok rağbet gösterilen meslekler arasında yer alan ön muhasebecilik hakkında en çok sorular sorulardan birisi de bu mesleği yapmak için neler gerektiğidir. Elbette, her meslekte olduğu gibi ön muhasebecilik de kişinin belli başlı niteliklere sahip olmasını gerektirir. Bunun yanında, ülkemizde ön muhasebecilik konusunda nitelikli işgücüne yönelik büyük bir rağbet olduğunu göz önünde bulundurursak bir kişinin sektörde tutunmak için belli başlı niteliklere sahip olması, hatta mümkün olduğunca kendini yetiştirmesi kesinlikle şarttır. Ön muhasebecilik için gereken şartları ise şöyle sıralamamız mümkündür:

 • Ön muhasebeci olmak için söz konusu alanda belli bir eğitimin alınmış olması gereklidir. Özellikle ön muhasebecilik mesleğinin pek çok niteliğe sahip olmayı gerektirmesi bu mesleği yapmak isteyen kimselerin de iyi bir eğitim almasını gerektirir. Bunun için, üniversitelerin dört yıllık iktisat ve muhasebe ile ilgili gerek dört gerek iki yıllık bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümlerde ön muhasebecilik ile ilgili temel bilgileri öğrenen ve temel nitelikleri kazanan kişiler ön muhasebeci olarak çalışmaya hazır olurlar.
 • Ön muhasebeci olarak çalışacak kişilerin belli bir yabancı dil bilgisine sahip olması gerekmektedir. Zira, ön muhasebecilik, teknoloji ile iç içe bir meslek olup kişinin yenilikleri takip etmesini gerekli kılmaktadır.
OKU  Kuşkonmaz Yetiştiriciliği nasıl yapılır? Kuşkonmaz yetiştiriciliği karlı mı?

Ön muhasebeci Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekmektedir?

Ön muhasebecilik, en çok aranan mesleklerden olup bu mesleği yapmak isteyen kişilerin belli başlı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özellikler sayesinde kişi işini layıkıyla yerine getirebilir ve kariyer basamaklarını tırmanması da her zaman daha kolay olur. Ön muhasebeci olmak isteyen bir kişinin sahip olması gereken nitelikleri şöyle sıralamamız mümkündür:

 • Finansal konulara ilgili olmak ve bir şirketteki her türlü finansal durumla ilgilenebilecek bilgiye sahip olmak,
 • Gereken matematik muhakemeyi gerçekleştirebilmek,
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak ve bir takıma dahil olarak çalışmaya müsait olmak,
 • Çözüm üretici olmak,
 • Problemlere alternatif çözüm sunabilecek bir yaklaşıma sahip olmak, karşılaşılabilecek yeni problemler karşısında yenilikçi çözümler sunmaya hazır olmak,
 • İyi iletişim becerilerine sahip olmak, birlikte çalıştığı ekiple etkili bir şekilde anlaşabilmek,

Ön Muhasebeci Ne İş Yapar?

Özellikle şirketlerdeki genel muhasebe işlerinden sorumlu olan ön muhasebeciler genel muhasebe işlerini en iyi şekilde yerine getirmekle yükümlüdürler. En temel görevleri mali kayıtları tutmak ve firmaya ait finansal işlemlerle ilgilenmek olan ön muhasebeciler muhasebe işlerine yardımcı olan elemanlardır.  Son zamanlarda ülkemizde de büyük bir popülerliğe kavuşmuş olan ön muhasebecilik hakkında en çok merak edilen sorular arasında “Ön muhasebeci ne iş yapar?” sorusu gelmektedir. Çoğunlukla bir firmadaki finansal işlerle ilgilenip muhasebecilere yardımcı olmaktan sorumlu olan ön muhasebeciler bir şirketteki en kilit elemanlar arasındadır. Ön muhasebecilerin yaptığı temel işler arasında şunlar da yer almaktadır:

 • Bilgisayar teknolojileri, muhasebe yazılımları ve benzeri teknolojileri kullanarak çözümler getirmek,
 • Şirket demirbaşlarının kayıt edilmesi.
 • İşletmeye alınan demirbaş ve cari hesap niteliğindeki satıcı faturalarının sisteme kaydedilmesi ve dosyalanması,
 • Satıcıya ödeme yapıldığında makbuzların alınması ve ön muhasebe sistemine girişlerinin yapılması,
 • Bankalardan gelen bilgilerin, dekontların, yazıların muhasebeye ulaştırılması,
 • Hatalı malların veya hizmetin tespiti,
 • Alınan demirbaşların garanti belgelerinin saklanması,
 • Her ay sonunda bordro ve personel ücret pusulalarının alınması,
 • Alınan ücret pusulalarının imza karşılığı personele dağıtılması ve bir suretinin personel dosyasına konulması
 • Vergi dairesi veya diğer resmî kurumlardan gelen imza karşılığı belgelerin üzerine mutlaka tebellüğ yani alındığı günün tarihinin atılıp muhasebeye bilgi verilmesi ve bir kopyasının iletilmesi,
 • Rapor alan personelin raporlarının anında muhasebeye bildirilmesi,
 • İrsaliyelerin ön muhasebe sistemine kaydedilmesi,
 • Resmi dairelerden gelen yazılardan muhasebeyi ilgilendiren her türlü belge, bilginin muhasebeye zamanında ulaştırılması,
 • Küçük kasa mevcutsa tüm ödemelerin belgeli bir şekilde yapıldığından emin olmak,
 • Şirketin şifre ve dokümanlarının saklanması,
 • Kesilen her faturanın kopyasının klasörde saklanması,

Bütün bunların yanı sıra ön muhasebeciler bir firmanın tahsilat işlemleri, banka ve irsaliye takibi ve daha pek çok finansal iş ile ilgilenen elemanlardır.

Ön Muhasebeci Ne Kadar Maaş Alır?

Gençler tarafından en çok tercih edilen meslekler arasında yer alan ön muhasebeciliğin vaat ettiği maaş en çok merak edilen konular arasındadır. Özellikle meslek seçimi için araştırma yapan gençlerin en çok sorduğu sorular arasında yer alan bu soruya yazımızda bir cevap vermeye çalışacağız. 2022 ön muhasebeci maaşları söz konusu olduğunda 5.500 TL minimum maaş olarak görülebilir. Özellikle kamuda çalışan ya da özel bir firmada tecrübeli bir ön muhasebeci olarak çalışan kişilerin 8.000 TL üzerinde maaş alması bile gayet mümkündür. Sahip oldukları bilgi ve nitelikler sayesinde ön muhasebeciler iktisat alanında pek çok işte çalışabilirler. Bu da ön muhasebecilerin gayet geniş bir maaş aralığından çalışmasına olanak tanımaktadır. Bunun yanında, mesleki gelişim sağlandığı takdirde, ön muhasebeci, aldığı maaşı çok daha arttırabilir. Hatta, ön muhasebecilik yurt dışında da rağbet gören bir meslek olduğu için bir kişi yabancı firmalarda da çalışma şansına sahiptir. Bu da aldığı maaşı büyük oranda arttıracaktır. Ön muhasebeciler özel şirketlerde iyi bir konuma gelerek aylık 10.000 hatta 20.000 TL civarında maaş alabilirler.

OKU  İŞKUR TYP Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?