Akbank ATM Döviz Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde, özellikle teknolojinin gelişimi ve hızlı internetin global olarak yaygınlaşması sayesinde tüm dünyada bankacılık sektörü inanılmaz bir sıçrama yapmış durumda. ATM adındaki cihazların şehirlerin neredeyse her sokağında bulunuyor olması, banka müşterilerinin banka şubelerine ihtiyacı neredeyse pek çok işlem için ortadan kalkmış gibi gözüküyor. Bu durum, özellikle zaman tasarrufu açısından kişiye çok büyük katkılar sağlıyor. Teknolojinin gelişmesi ile pek çok şeyi anlık olarak yapabilmek, kişinin belirli limitler dahilinde Akbank ATM döviz yatırma işlemi sayesinde dövizlerini Akbank’a ait uyumlu ATM cihazları ile yatırmasına, çekmesine ve bozdurmasına olanak sağlıyor. Bu işlemleri günün her saati ve haftanın her günü yapabiliyor olmak da banka müşterilerinin sahip olduğu en büyük kolaylıklar arasında.

Her ATM Cihazı ile Yapılabilir mi?

Maalesef ki her ATM cihazı ile Akbank ATM döviz yatırma işlemi yapmak mümkün değildir. Bunun nedeni her ATM’de döviz depolanmıyor olmasıdır. Bu işlemi yapabilmek için döviz uyumlu Akbank ATM cihazlarını kullanmanız gerekmektedir. Uyumlu ATM cihazları, genel olarak havalimanlarının Uluslararası bölümünde bulunsa da Akbank’ın internet sitesi üzerinden uyumlu olan tüm ATM cihazlarını harita üzerinden görüntüleme ve adreslerini öğrenme imkânınız vardır.

Kimi uyumlu ATM cihazlarında ise zaman zaman döviz bitebilmektedir. Bu durumda da döviz yatırma ve döviz gönderme işlemi yapabilirken, döviz çekme işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz. Bu ATM cihazlarındaki döviz ihtiyacı ya banka tarafından ya da döviz yatırma işlemi yapacak olan müşteriler tarafından giderilince ATM cihazı döviz çekme işlemleri için uygun duruma gelecektir.

Uyumlu bir ATM cihazından döviz çekme işlemi yapmaya çalışmanız durumunda ATM cihazı size döviz bulunmadığını belirten bir uyarı gösterecek ve işlemi iptal edecektir. Bu durumda endişe etmeniz gereken bir şey yoktu zira hesabınızda bulunan parada bir azalma yaşanmayacaktır.

Herhangi Bir Limit Var mıdır?

Akbank ATM döviz yatırma işlemi yapmak isteyenlerin aklına en çok takılan husus da herhangi bir alt ya da üst limit olup olmamasıdır. Bunun cevabı ise evettir. Müşterilerin genel olarak Türk lirası ile ATM işlemlerini yapması nedeniyle bankalar ATM cihazlarında fazla döviz bulundurmaz. Bu nedenle döviz ile işlem yaparken belirli limitlere tabi tutulursunuz. Herhangi bir limite bağlı olmadan döviz işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişiler de bu işlemlerini bir Akbank şubesi ile gerçekleştirebilir. Bunun için size en yakın Akbank şubesine gitmeniz yeterlidir.

Güvenlik Endişesi Var mıdır?

Her ne kadar Akbank ATM cihazları çok gelişmiş cihazlar olsalar da dikkat edilmesi gereken hususlar mutlaka bulunmaktadır. ATM cihazı kaynaklı risklerden ziyade, dış etmenlere karşı dikkatli olmakta fayda vardır. Akbank ATM döviz yatırma işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara uyduğunuz sürece endişe etmenize gerek yoktur. Özellikle her ATM ekstra bir güvenlik kamerası tarafından 7/24 izlendiğinden dolayı karşılaşacağınız sorunları güvenlik güçleri ile kolaylıkla halledebilirsiniz.

OKU  Banka hesap bloke kaldırma 

Günümüzde ATM hırsızları hırsızlık yapmak için pek çok yeni yol bulmuşlardır. Öncelikle, gizli kameralardan bahsetmekte fayda vardır. Hırsızlar; kart numaranızı, şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı elde edebilmek için ATM’nin çeşitli yerlerine gizli kamera yerleştirebilir. Lakin unutulmaması gereken nokta, bunun güvenlik kameralarından farklı olmasıdır. ATM cihazlarını izleyen güvenlik kameraları işlem yaptığınız bölgeyi görüntülemekten ziyade, ATM cihazı ile işlem yapan kişileri görüntüler. Hırsızların kullandığı gizli kameralar ise doğrudan ATM cihazının işlem yapılan kısmına yerleştirilir. Bu nedenle mutlaka işlem yapmadan önce ATM cihazını dikkatli bir şekilde inceleyin ve herhangi bir şeyin olmadığından emin olun.

Dikkat edilmesi gereken bir başka husus da kart haznesidir. Hırsızlar, kart haznesi ile aynı kalıpta ve renkte bir cihazı kart haznesinin üzerine yerleştirerek kartınızı kopyalayabilir. Akbank ATM döviz yatırma işlemi yapmaya başlamadan önce mutlaka kart haznesini kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu kontörlü gerçekleştirmek için yapmanız gereken şey ise kart haznesini tutarak sağa ya da sola çevirmektir. Kart haznesinde olağandışı bir oynama ya da doğrudan elinize gelme gibi bir durum varsa derhal polisi arayın ve onlara durumu belirtin.

Bahsedilen bu hususlara dikkat etmeniz durumunda pek çok sorundan uzak kalacak ve rahatlıkla Akbank ATM döviz yatırma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

baskılı ıslak mendil