Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Kredi borcu transferi Günümüzde insanlar gelir seviyeleri harcamalarına yetmediği için değişik bankalardan kredi kartı çıkartmış ve birden fazla kredi kartı kullanmaktadır. Bu durum ilk başta güzel bir şey görünse de bir süre sonra bankaların hesap kesim tarihleri çakışmakta ve ödemeler konusunda zorlanmanıza sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı da birden fazla bankaya ödeme yapmak zorunda kalınmakta ve bazı durumlarda da ödeme yapılamaz hale gelmektedir. Bankalar tarafından bu durum avukata devredilmekte ve daha fazla masraf çıkartmaktadır. İşte bu durumları önlemek için de borç transferi yapılmaktadır. Borç transferi uygun şartlar altında kullanıcıları rahatlatmakta ve borçlarını ödenebilir hale getirmektedir.

Borç Transferi Nasıl Yapılır?
Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Borç transferlerinin avantajları nelerdir?

Borç transferi borçlarınızı tek çatı altında toplamanızı sağlamaktadır. Bu durumda da birden çok yere borcunuz olmayacaktır. Ve borcunuza gelen faiz tek bir yerden geleceği için az olacaktır. Bu durum borçların rahat bir şekilde ödenebilmesini sağlayacaktır.

Birden fazla yere borcunuz varsa ve ödemekte zorlanıyorsanız hatta zamanında ödeyemiyorsanız her banka alacağına faiz oranı eklemekte ve bu durumdan dolayı da kredi notunuzu düşürmektedir. Zamanında ödenmeyen 3 kredi kartı borcu kredinizi oldukça düşürecektir. Fakat tek bir yerden almış olduğunuz kredinin ödemesi gecikmesi kredi notunuzun düşmesine daha az etki edecektir.

Borç transferinin başka bir faydası ise borcunuzu düzenli ödemeye karar verdiğiniz için bankalar tarafından olumlu değerlendirilmesi durumudur. Tabiî ki bu durumda bankalar arasındaki rekabet nedeni olduğu için kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir. Bankalar hem yeni müşteri bulmak hem de diğer bankanın müşterisini yok etmek amacı ile sizlerin bu yöndeki kararınızı destekleyeceklerdir.

Bu gibi etmenlerden dolayı borç transferleri borç yapılandırması adı altında yapılandırılabilir.

Borç transferi nasıl gerçekleşir?

Kredi borcu yapılandırması istediğiniz bankaya bu durumu belirtmeniz ile işlem başlatılır. Banka sizlerden gelir belgesi, kimlik fotokopisi, kredi kartınıza talimat vermiş faturanızı isteyecek ve inceleyecektir. Olumlu görülmesi, halinde ise sizlere yeni kredi çektirecektir. Daha sonra diğer bankalardaki borcunuzu kapatmanız için sizlere kredi tutarından bir miktar para verecektir. Siz diğer bankalara borcunuzu ödeyerek borcu yok belgesi almanız gerekecektir. Kredi çektiğiniz bankaya bu belgeyi götürmeniz ve daha sonra da yeni çekmiş olduğunuz kredinin ödeme koşullarını planlamanız şeklinde olacaktır.

OKU  Kredi Kartı Borcunu Kredi Çekerek Ödeme
baskılı ıslak mendil