Allianz Bireysel Emeklilik İptal, Allianz BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik, ülkemizde son yıllarda giderek daha fazla gündeme gelen bir emeklilik fırsatıdır. Bankalar tarafından sunulan devlet destekli bir emeklilik fırsatı olan bireysel emeklilik sistemi, ya da kısacak BES, Allianz tarafından da emeklilere sunulmaktadır. Ülkemizde BES sunan kurumlar arasında büyük sigorta kuruluşu Allianz da bulunmaktadır; sunduğu sigorta çözümleri ile yıllardır müşterilerine hizmet vermekte olan Allianz, söz konusu BES sistemi olduğunda da müşterilerin en çok tercih ettiği sigorta tiplerindendir. BES bu noktada tüm vatandaşlarımızın faydalanabileceği, fazlasıyla kullanışlı ve yardımcı bir emeklilik sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi her ne kadar ülkemizde giderek yaygınlaşmakta olan bir sistem olsa dahi bu sistem ile ilgili pek çok soru ve bilinmezlik de söz konusudur. Bu noktada pek çok kimse de BES ile ilgili çeşitli sorular sormakta, bu sistemin ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır. Özellikle müşterilerine çok büyük avantajlar sağlayan Allianz BES ile ilgili çok fazla soru gündeme gelmektedir. Öyle ki internette en çok aratılan sorular arasında “Allianz BES nedir? Allianz BES başvurma işlemleri nelerdir? Allianz BES nasıl iptal edilir?” gibi sorular yer almaktadır. BES işlemleri ve Allianz BES ile ilgili aklınızdaki sorulara bir yanıt arıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu yazımızda, Allianz BES ile ilgili akıllardaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız. Özellikle en çok tercih edilen bireysel emeklilik tipi olan Allianz BES iptali nasıl yapılır sorusunu cevaplayacağız.

BES Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, ya da kısaca BES, emeklilikte kişilere ek gelir sağlayacak bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin, aylık gelirlerinin bir bölümünü bir bankaya yatırarak normal emekliliklerinin yanı sıra bir de bireysel emeklilik ile emekli olmaları bu sistem sayesinde mümkündür. Bireysel Emeklilik Sistemi tarafından sunulan en büyük avantajlardan birisi de kişinin emekliliğinde kendisine ekstradan gelir sağlayacak bir sistem olmasıdır. Ne yazık ki günümüzde emekli maaşlarının bir kişinin yaşam standartlarını tam anlamıyla sürdürmesine yetmeyeceği gerçeği pek çok kişinin emekliliklerinde de ek gelir elde etme çabasına girmesine sebep olmaktadır. BES bu noktada kişilerin birden fazla yerden emekli olmasını sağlayarak onlara emekliliklerinde her türlü ihtiyaçlarını kolay bir şekilde sağlayacak bir emeklilik sistemi ile emekli olmalarını sağlar. Böylece, emekli olduğunuzda sadece devletten değil aynı zamanda BES sistemine katıldığınız bankadan da emekli maaşı alırsınız.

BES
BES

BES Sisteminin İşleyişi

BES sistemi, en çok tercih edilen bankacılık hizmetleri arasında yer almaktadır. Bu noktada, pek çok banka, BES hizmetini müşterilerine sunmakta ve onlara emekliliklerinde rahat etmelerini sağlayacak fırsatlar ile yardımcı olmaktadır. BES sisteminin nasıl işlediği ise pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. BES sisteminin işleyişini şu şekilde özetlememiz mümkündür:

OKU  GSS İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır? GSS İptal Dilekçesi Örneği

Bireysel Emeklilik Sistemi, kişinin yatırdığı birikimin toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye gerek toplu para olarak gerek maaş ödemesi olarak tekrar verilmesi esasına dayanan bir sistemdir. Bireysel Emeklilik hesabınıza yaptığınız katkı payı ödemesi sizin seçtiğiniz emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir ve buna bağlı olarak size geri ödemesi yapılır.

Bireysel Emeklilik Sistemi
Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi devlet destekli bir sistem olup aylık sizin yatırdığınız paraya ek olarak bir miktar devlet katkısı da ödenmektedir. 2013 yılında başlayan bu uygulama ile sisteme yatırdığınız her katkı tutarının %25’i kadar bir ek tutar da devlet tarafından hesabınıza yatırılmaktadır. 2022 yılından itibaren ise daha önce %25 olan bu oran %30’a yükseltildi. Bu durumda, aylık 1.000 TL yatırım yapan bir kişinin kendi katkı payına ek olarak 300 TL bir devlet katkısı da yapılacağını söyleyebiliriz.

10 yıl boyunca BES sisteminde kalmış ve 56 yaşını geçmiş olan kimseler emekliliğe hak kazanırlar. Bireysel Emeklilik Sisteminde emeklilik hakkınızı elde ettiğiniz takdirde hesabınızdaki parayı toplu olarak alabilirsiniz ya da yıllık gelir sigortası ile ömür boyu ya da belirli süreler boyunca düzenli bir emekli maaşı gibi alabilirsiniz.

Allianz BES sistemi de yukarıda gördüğünüz sisteme bağlı olarak çalışmaktadır. Kısacası, tüm sistem, sizin aylık yatırdığınız katkı payları ve ek devlet katkısı ile en az 10 yıllık bir süreçte biriken parayı ister toplu ister aylık olarak alabilmenizdir. BES, günümüzdeki hayat pahalılığını ve emekli maaşlarının durumunu düşündüğümüzde herkesin faydalanabileceği bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Allianz Bireysel Emeklilik İptal İşlemi Nasıl Yapılır

Allianz tarafından sunulan Bireysel Emeklilik Sistemi, gerek sunduğu kolaylıklar ve avantajlar ile gerek müşterilerine sunduğu rahat emeklilik fırsatı ile her zaman en avantajlı çözümleri sunmaktadır. Ancak, Allianz, müşterilerinin istediği her işlem için en kolay çözümleri sunmayı da hedeflemektedir; bu işlemler arasında Bireysel Emeklilik İptali de yer almaktadır. Eğer siz de Allianz BES iptali işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız ve bu işlemi nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıda Allianz BES iptali işlemini gerçekleştirebileceğiniz yöntemler sıralanmıştır.

Allianz
Allianz

Allianz Müşteri Hizmetleri Aracılığıyla BES İptali

Allianz BES iptali işlemini gerçekleştirmek için yapabileceğiniz şeylerden birisi de müşteri hizmetleri ile iletişime geçmektir. Bunun için, 0850 399 99 99 numarasını arayıp Bireysel Emeklilik Sistemi için beklemeli, Otomatik Katılım Sistemi için ise 3’ü tuşlamalısınız. Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra iptal talebinde bulunabilirsiniz. Talepten sonra size gönderilecek olan SMS’te bulunan link aracılığıyla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Allianz İnternet Sitesi Üzerinden BES İptali

Allianz BES iptali için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise kurumun internet sitesi üzerinden iptal işlemini gerçekleştirmektir. Bunun için Allianz internet sitesine girerek BES iptali için gerekli bölümlere girmek ve iptal işlemini gerçekleştirmektir.

Allianz İletişim Formu ile BES İptali

Öncelikle buraya tıklayarak Allianz iletişim formu sayfasına gidebilirsiniz. Bu sayfada yer alan iletişim formunu uygun bir şekilde doldurduktan sonra formu yollamalısınız. Formu gönderdikten sonra bir müşteri temsilcisi sizinle konuya ilişkin iletişime geçecektir. Bunun ardından ayrılma işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve Allianz BES iptal işlemini sonlandırabilirsiniz.

OKU  Eurobond nedir? Eurobond iyi bir yatırım mı?

Allianz İletişim Formu Nasıl Gönderilir?

Allianz iletişim formu birden fazla yöntem ile gönderilebilir. Bunlardan ilki iletişim formunu e-posta ile yollamaktır. Elbette, iletişim formunu çıkarıp Allianz’a posta ile de yollayabilirsiniz. Aynı şekilde iletişim formunu Allianz’a faks ile de yollamanız mümkündür.  Kullanabileceğiniz iletişim bilgilerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Allianz Genel Merkez adresi: Allianz Tower Küçükbakkalköy Mahallesi Kayışdağı Caddesi No:1 34750 Ataşehir/İstanbul
  • Faks numarası: 0216 556 99 79 veya 0216 556 67 77
  • Allianz Hayat ve Emeklilik e-posta adresi: [email protected]
  • Allianz Yaşam ve Emeklilik e-posta adresi: [email protected]