Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik İptali, AHE BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik, ülkemizde son yıllarda giderek daha fazla gündeme gelen bir emeklilik fırsatıdır. Bankalar tarafından sunulan devlet destekli bir emeklilik fırsatı olan bireysel emeklilik sistemi, ya da kısacak BES, Anadolu Hayat tarafından da emeklilere sunulmaktadır. Anadolu Hayat Emeklilik, müşterilerine sunduğu birbirinden avantajlı emeklilik fırsatları ve seçenekleri ile ülkemizin en çok tercih edilen emeklilik kurumları arasında yerini almaktadır. AHE BES de sıklıkla tercih edilen ve müşterilerin en çok başvurduğu bireysel emeklilik tipleri arasındadır. BES bu noktada tüm vatandaşlarımızın faydalanabileceği, fazlasıyla kullanışlı ve yardımcı bir emeklilik sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi her ne kadar ülkemizde giderek yaygınlaşmakta olan bir sistem olsa dahi bu sistem ile ilgili pek çok soru ve bilinmezlik de söz konusudur. Bu noktada pek çok kimse de BES ile ilgili çeşitli sorular sormakta, bu sistemin ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır. Özellikle müşterilerine çok büyük avantajlar sağlayan AHE BES ile ilgili çok fazla soru gündeme gelmektedir. Öyle ki internette en çok aratılan sorular arasında “Anadolu Hayat BES nedir? Anadolu Hayat BES başvurma işlemleri nelerdir? Anadolu Hayat BES nasıl iptal edilir?” gibi sorular yer almaktadır. BES işlemleri ve AHE BES ile ilgili aklınızdaki sorulara bir yanıt arıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu yazımızda, Anadolu Hayat BES ile ilgili akıllardaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

BES
BES

BES Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, ya da kısaca BES, emeklilikte kişilere ek gelir sağlayacak bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin, aylık gelirlerinin bir bölümünü bir bankaya yatırarak normal emekliliklerinin yanı sıra bir de bireysel emeklilik ile emekli olmaları bu sistem sayesinde mümkündür. Bireysel Emeklilik Sistemi tarafından sunulan en büyük avantajlardan birisi de kişinin emekliliğinde kendisine ekstradan gelir sağlayacak bir sistem olmasıdır. Ne yazık ki günümüzde emekli maaşlarının bir kişinin yaşam standartlarını tam anlamıyla sürdürmesine yetmeyeceği gerçeği pek çok kişinin emekliliklerinde de ek gelir elde etme çabasına girmesine sebep olmaktadır. BES bu noktada kişilerin birden fazla yerden emekli olmasını sağlayarak onlara emekliliklerinde her türlü ihtiyaçlarını kolay bir şekilde sağlayacak bir emeklilik sistemi ile emekli olmalarını sağlar. Böylece, emekli olduğunuzda sadece devletten değil aynı zamanda BES sistemine katıldığınız bankadan da emekli maaşı alırsınız.

Bireysel Emeklilik Sistemi
Bireysel Emeklilik Sistemi

BES Sisteminin İşleyişi

BES sistemi, en çok tercih edilen bankacılık hizmetleri arasında yer almaktadır. Bu noktada, pek çok banka, BES hizmetini müşterilerine sunmakta ve onlara emekliliklerinde rahat etmelerini sağlayacak fırsatlar ile yardımcı olmaktadır. BES sisteminin nasıl işlediği ise pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. BES sisteminin işleyişini şu şekilde özetlememiz mümkündür:

  • Bireysel Emeklilik Sistemi, kişinin yatırdığı birikimin toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye gerek toplu para olarak gerek maaş ödemesi olarak tekrar verilmesi esasına dayanan bir sistemdir.
  • Bireysel Emeklilik hesabınıza yaptığınız katkı payı ödemesi sizin seçtiğiniz emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir ve buna bağlı olarak size geri ödemesi yapılır.
  • Bireysel Emeklilik Sistemi devlet destekli bir sistem olup aylık sizin yatırdığınız paraya ek olarak bir miktar devlet katkısı da ödenmektedir. 2013 yılında başlayan bu uygulama ile sisteme yatırdığınız her katkı tutarının %25’i kadar bir ek tutar da devlet tarafından hesabınıza yatırılmaktadır. 2022 yılından itibaren ise daha önce %25 olan bu oran %30’a yükseltildi. Bu durumda, aylık 1.000 TL yatırım yapan bir kişinin kendi katkı payına ek olarak 300 TL bir devlet katkısı da yapılacağını söyleyebiliriz.
  • 10 yıl boyunca BES sisteminde kalmış ve 56 yaşını geçmiş olan kimseler emekliliğe hak kazanırlar.
  • Bireysel Emeklilik Sisteminde emeklilik hakkınızı elde ettiğiniz takdirde hesabınızdaki parayı toplu olarak alabilirsiniz ya da yıllık gelir sigortası ile ömür boyu ya da belirli süreler boyunca düzenli bir emekli maaşı gibi alabilirsiniz.
OKU  Halkbank Günlük Para Çekme Limiti Ne Kadar?

Anadolu Hayat BES sistemi de yukarıda gördüğünüz sisteme bağlı olarak çalışmaktadır. Kısacası, tüm sistem, sizin aylık yatırdığınız katkı payları ve ek devlet katkısı ile en az 10 yıllık bir süreçte biriken parayı ister toplu ister aylık olarak alabilmenizdir. BES, günümüzdeki hayat pahalılığını ve emekli maaşlarının durumunu düşündüğümüzde herkesin faydalanabileceği bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik İptal İşlemi Nasıl Yapılır

Anadolu Hayat tarafından sunulan Bireysel Emeklilik Sistemi, gerek sunduğu kolaylıklar ve avantajlar ile gerek müşterilerine sunduğu rahat emeklilik fırsatı ile her zaman en avantajlı çözümleri sunmaktadır. Ancak, AHE, müşterilerinin istediği her işlem için en kolay çözümleri sunmayı da hedeflemektedir; bu işlemler arasında Bireysel Emeklilik İptali de yer almaktadır. Eğer siz de AHE BES iptali işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız ve bu işlemi nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Anadolu Hayat Emeklilik
Anadolu Hayat Emeklilik

AHE BES İptali işlemini gerçekleştirmek için yapmanız gereken şeylerden ilki Anadolu Hayat Emeklilik müşteri hizmetleri numarası olan 0850 724 55 00 numarasını aramaktır. Bu numarayı aradıktan sonra TC kimlik numaranız veya müşteri numaranız ile işlemlerinizi gerçekleştirmektir. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçtikten sonra bir BES iptal talebi oluşturmanız gerekir. İptal talebinizi ilettikten sonra gerekli işlemler yapılacak ve iptal süreci başlayacaktır.

Bir diğer yöntem ise telefonunuza AHE mobil uygulamasını indirerek bu uygulama üzerinden gereken işlemleri gerçekleştirmektir. AHE mobil uygulaması üzerinden fazlasıyla kolay ve hızlı bir şekilde BES iptali yapabilirsiniz.

Aynı şekilde Anadolu Hayat Emeklilik online işlemler sayfasına giderek hesabınıza giriş yaparak iptal talebinizi yapabilirsiniz.

Bir diğer seçeneğiniz ise Anadolu Hayat Emeklilik internet sitesine gidip sağ alt köşede bulunan sohbet balonuna tıklamak ve asistana “BES iptal talebi” yazmaktır. Bundan sonra asistan sizi gerekli işlemler konusunda bilgilendirecek ve yönlendirecektir.

Yapabileceğiniz diğer bir şey ise buraya tıklayarak Anadolu Hayat Emeklilik iptal formları sayfasına gitmektir. Bu sayfada bir dizi iptal formu yer almaktadır. Bu sayfada ne yazık ki direkt olarak bir BES iptal formu bulunmasa da siz burada yer alan iptal formlarına göz atarak bir iptal dilekçesi oluşturabilir ve Anadolu Hayat Emeklilik’in iletişim kanalları aracılığıyla bu talebinizi kuruma iletebilirsiniz. AHE iletişim kanallarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • E-posta adresi: [email protected]
  • Faks numarası: 0212 317 70 77
  • Posta adresi: Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. İş Kuleleri Kule: 2 Kat: 16 Levent/İstanbul

Bir diğer seçeneğiniz ise buraya tıklayarak AHE talep formuna ulaşmak ve burada gerekli kısımları doldurarak iptal talebinizi iletmektir. Talebinizi ilettikten sonra konuya ilişkin sizinle iletişime geçilecektir.

baskılı ıslak mendil