Ziraat Bankası Temassız Özelliği Açma

Ziraat Bankası temassız özelliği açma ile ilgili sorularınıza cevap arıyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu yazımızda, Ziraat Bankası temassız özelliği açma ile ilgili akıllardaki soru işaretlerini gidereceğiz.

ziraat bank
ziraat bank

Temassız Ödeme Özelliği Nedir?

Temassız ödeme özelliği son zamanlarda giderek daha da yaygınlaşan ve neredeyse her yerde karşımıza çıkan bir ödeme yöntemidir. Özellikle pandemi ile birlikte yaygınlaşan bu yöntem ile kredi kartı ile ödeme yapacağınız zaman kartınızın şifresini POS cihazına girme derdinden kurtuluyor, temassız bir şekilde kartınızı POS cihazının üst kısmına ya da ekranına tutarak ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Kredi kartları ve banka kartları temassız özelliğine sahip olup bu özelliği belli bir limite kadar kullanmanıza izin vermektedir. Her ne kadar karttan karta değişebiliyor olsa da temassız özelliği genellikle yüklü miktarda ödeme yapılacağı zaman çalışmamakta, böyle durumlarda kart sahibinin kart şifresini girmesi gerekmektedir. Tam da bu sebeple temassız ödeme özelliği yüklü miktarda olmayan ödemelerde kullanılan ve müşteriye büyük kolaylık sağlayan bir özellik olarak değerlendirilebilir.

Temassız özelliği, müşterilere sunduğu kolay ve hızlı ödeme fırsatı ile çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bunun yanında, temassız özelliğinin güvenli ödeme imkanı sunduğunu da söyleyebiliriz. Etrafınızdaki insanlar kartınızın şifresini göremeyecekleri ve kartınızın temassız özelliğini de yüklü ödemelerde kullanamayacağı için kartınızı içiniz rahat bir şekilde ödemelerinizde kullanabilirsiniz. Temassız kartların bir diğer faydası da herhangi bir çalınma ya da kayıp durumunda şifrenizi birisinin öğrenmiş olması ihtimalini aza indirmesidir.

Ziraat Bankası Temassız Özelliği Açma

Ziraat Bankası kredi kartı veya banka kartı temassız özelliği açma için müşterilerin yapması gereken bir dizi işlem mevcuttur. Kredi kartları, normalde, varsayılan olarak temassız özelliği kapalı bir şekilde size teslim edilmektedir. Temassız özelliği kapalı bir kredi kartı veya banka kartı ile temassız ödeme yapmak mümkün değildir. Bu sebeple, Ziraat Bankası kredi kartı veya banka kartı temassız özelliği açmak için aşağıda sıralayacağımız yöntemlerden birini yerine getirmeniz gerekmektedir. Ziraat Bankası kredi kartı veya banka kartı temassız özelliği açma için uygulayabileceğiniz yöntemler şunlardır:

  • Ziraat Bankası şubelerinden birini ziyaret ederek müşteri temsilcisi ile görüşerek kredi kartı veya banka kartı temassız özelliği açma işlemi gerçekleştirilebilir.
  • Ziraat Bankası ATM’lerinden ziraat temassız ödeme özelliğini aktif ederek kredi kartınızın veya banka kartınızın temassız özelliğini kullanabilirsiniz.
  • Ziraat internet bankacılığı da kredi kartı veya banka kartı temassız ödeme özelliğini aktif etmek için kullanılabilir.
  • Ziraat mobil uygulaması aracılığıyla da kredi kartı veya banka kartı temassız ödeme özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

Yukarıdaki dört kanaldan biri aracılığıyla Ziraat Bankası kredi kartı veya banka kartı temassız özelliği aktif edilebilir. Şubelerden başvuru yapacak olan müşterilerin yanlarında kimlik kartları ve bankaya kayıtlı cep telefon numaralarının bulunduğu telefonlarını getirmeleri gerekmektedir. ATM işlemlerinde de aynı şekilde yanlarında telefon numaralarını getirmeleri gerekmektedir. Bunun yanında, mobil bankacılık veya internet bankacılığı uygulamaları aracılığıyla kredi kartı veya banka kartı temassız özelliğini açmak için aktif bir internet bankacılığı hesabınızın olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Kredi Kartı
Ziraat Bankası Kredi Kartı

Ziraat Mobil ile kredi kartı veya banka kartı temassız özelliğini açmak isteyen kimselerin izlemesi gereken yolu şu şekilde özetleyebiliriz:

OKU  Borsada Devre Kesici Nedir?

İlk olarak Ziraat Bankası mobil uygulamasını telefonunuza yüklemelisiniz. Ardından Ziraat Bankkart Mobil uygulamasını açın. Bilgilerinizi girerek uygulamaya giriş yapın.

Ardından Menüde arama kısmına “temassız” yazın.

Yukardaki resimdeki gibi çıkacak sonuçlardan “Mobil temassız ödeme tanımla” seçeneğine tıklayın.

Bu sayfada sizleri iki seçenek karşılayacak. Bunlar “Banka Kartlarım” ve “Kredi Kartlarım” seçenekleri olacak. Bu seçeneklerden size uygun olanı seçip devam edin.

Kartı seçtikten sonra temassız özelliğini aktif edin.

Bu işlemleri yaparken bilmeniz gereken bir nokta da kartınızın temassız özelliğine sahip olmasıdır. Eğer kartınız temassız özelliğine sahip değilse size temassız özelliği olan bir başka kart gönderilecektir. Bunun yanında, eğer birden fazla kartınız varsa ve kartlarınız temassız özelliğine sahipse o zaman da doğru kartı seçtiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma

Temassız özelliği büyük bir avantaj ve kolaylık sağlasa da bazı durumlarda müşteriler kartlarının temassız özelliğini kapatmak isteyebilirler. Bu yüzden, Ziraat Bankası kredi kartı temassız özelliği kapatma konusunda müşterilerin izlemesi gereken yola bu yazımızda da yer vereceğiz. Müşterilerin temassız özelliği kapatma sebeplerinden birisi de temassız kartın kaybolması durumunda küçük bile olsa belli miktarlarda ödemelerin şifresi bir şekilde kolayca ödenmesidir. Temassız özelliği kapatma için yapmanız gereken şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ziraat Mobil Uygulaması üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir,
  • Alt kısımda yer alan menüden ödemeler kısmına giderek oradan kartınızı seçin,
  • Eğer karşınıza gelen ekranda kartın temassız özelliği açık görünüyorsa bu özelliği aynı ekrandan kapatabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları takip ederek kartınızın temassız özelliğini kolayca kapatabilirsiniz. Temassız özelliğini tekrar açmak istiyorsanız yine aynı adımları takip ederek etkinleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ziraat Bankası kredi kartı temassız özelliği kapatma özellikle kartlarını kaybeden kişiler tarafından uygulanmaktadır. Bu sayede kaybettiğiniz kart üzerinden herhangi bir ödeme yapılması mümkün olmayacağından ötürü kartınızın iptali işlemini de güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı temassız özelliği son zamanlarda çokça kullanıldığı için artık neredeyse her kredi kartında temassız özelliği oluyor. Eski kredi kartlarında olmayan bu özelliğe sahip bir kredi kartı almak da fazlasıyla basit bir işlem ile gerçekleşebiliyor. Yukarıda yer alan kredi kartı temassız özelliği açma adımlarını takip ederek bankanızın temassız özelliğine sahip bir kredi kartı yollamasını sağlayabilirsiniz.

baskılı ıslak mendil