Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu internet üzerinden yapılabilir. İnternet üzerinden yapılacak başvuru, ön başvuru niteliği taşır. Sonrasında belge teslimi ve diğer işlemler başvuru merkezinden yapılabilir. Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapmak için belediyenin internet sitesine girmeniz gerekir.

Ankara’da maddi sıkıntı yaşayan ailelerin ve bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sosyal yardımlar yapılır. Sosyal yardımlar sayesinde insanlar, temel ihtiyaçlarını daha kolay biçimde karşılar. Bunun yanı sıra meydana gelen doğal afetler, yangınlar gibi durumlar sonrasında da gerekli destek sağlanır.

Yardımlardan yararlanmak için Ankara’da ikamet etme şartı vardır. Yardım talebinde bulunanlardan; ikamet belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi gibi belgeler istenir. Yapılacak sosyal güvenlik incelemeleri ve diğer incelemeler sonucunda sosyal yardım hakkı elde edilip edilmediğine karar verilir.

Ankara’nın pek çok noktasında başvuru merkezinin bulunması, Ankaralılar için sosyal yardımlara ulaşma sürecinde kolaylık sağlar. Aynı zamanda online başvuru olanağının olması da süreci kolaylaştıran en önemli unsurlardan biridir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Hangi Yardımları Yapıyor?

Ankara Büyükşehir Belediyesinin yaptığı yardımlar arasında gıda, kırtasiye, giyim, temizlik malzemesi gibi çeşitli seçenekler vardır. Bunun yanı sıra sosyal yardım kartı uygulamasının kullanılması, Ankaralıların insani bir biçimde yardımlardan yararlanmasını sağlar.

Yardımların kartlara yüklenmesi sayesinde insanların rencide olması engellenir ve insan onuruna yakışacak şekilde destek sağlanır. Kömür ve doğalgaz gibi dönemsel olarak ihtiyaç duyulan yardımlar da Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulur.

Belediyenin önem verdiği konulardan biri de eğitimdir. Özellikle üniversite öğrencilerine ayrı bir ehemmiyet veren belediye, sadece Ankara’da yaşayanları değil farklı şehirlerden gelip Ankara’da okuyan öğrencileri de destekler. Belediye yurtları, sıcak yemek desteği gibi olanaklar sayesinde Ankara’da okumak öğrenciler için daha kolay hale gelir.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR YARDIM KARTI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Ankara Büyükşehir yardım kartı başvurusu için gerekli işlemler ankara.bel.tr adresinden yapılır. Yardım kartı belediye hizmetlerine ulaşmanızı kolaylaştıran ve sosyal yardımların insani bir şekilde yapılmasını sağlayan bir üründür. Başkent Kart olarak adlandırılan bu kartı, POS cihazının yer aldığı tüm iş yerlerinde kullanabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Başkent Kart ile fatura ödeme işlemlerini yapabilir, para çekebilirsiniz. Başkentgazın belediye sistemine entegrasyonu sağlanmadığı için doğal gaz faturanızı Başkent Kart ile online yüklemeniz mümkün değildir. Kart bakiyenizi, kullanımlarınızı Başkent Kart üzerinden takip etme şansınız vardır. Bu kart, sosyal yardım amaçlı olduğu için online alışverişlerde kullanımı mümkün değildir.

OKU  İstanbul Kart Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başkent Kart ile ilgili yardım almak istediğinizde, 153’ü arayabilir ve 5’e tıklayabilirsiniz. Kart ile ilgili yaşadığınız sorunları, bu numarayı arayarak çözebilirsiniz. Kart başvurusu için ilk olarak ankara.bel.tr adresine girmelisiniz. Doğrudan https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru adresine girerek de kart başvuru işlemlerini yapabilirsiniz.

Ankara Belediyesi sitesine girdikten sonra ana ekranda yer alan “Hizmetlerimiz” seçeneğine tıklamanız gerekir. Bu kısımda belediyenin sunduğu hizmet seçenekleri yer alır.

Hizmetler kısmına tıkladıktan sonra açılan ekranda “Sosyal Yardımlar” yazan yere tıklanmalıdır.

“Sosyal Yardımlar” sayfasında “Sosyal Yardım Başvuru Formu” yer alır. Buraya tıkladığınızda ön başvuru ekranı karşınıza çıkar.

Gelen ekranda size sorulan sorular şu şekilde sıralanabilir:

  • T.C. kimlik numarası
  • Doğum tarihi
  • Ad ve Soyad
  • Cep telefonu

Bu bilgileri girdikten sonra aydınlatma, rıza ve taahhüt metinlerini onaylayarak işlemlerinize devam edebilirsiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra “Onay Kodu Gönder” yazan yere tıklamalısınız. “Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Başvurusu” işlemlerine, cep telefonunuza gelen kodu girerek devam edebilirsiniz.

Yukarıdaki ekranda ilk olarak kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi girmelisiniz.

Doğum tarihinizin ardından ad ve soyad bilgilerini girmelisiniz.

Son olarak cep telefonunu girmeli ve verilen metinleri onaylamalısınız. Onay Kodu Gönder seçeneğine tıklayarak işlemleri sürdürebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kimler Alabilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım alabilecek olanlar, maddi konuda güçlük yaşayanlardır. Gerekli kazanca ulaşamadığı için faturalarını, kirasını ve diğer masraflarını karşılayamayanlar; yardım talebinde bulunabilir.

Sosyal yardım için bir diğer kriter de Ankara’da yaşamaktır. Ankara’da yaşayanlar, bu destekleri alarak geçimlerini daha kolay sağlar. Ankara’da bulunan 36 başvuru merkezinden alınan başvurular değerlendirildikten sonra kimlerin yardımlardan yararlanacağına karar verilir.

Yardım alan kişilerin maddi durumunda iyileşme olduğu takdirde yardımlar kesilir. Öte yandan yanlış beyan üzerine yapılan yardımlar da gerekli tespit yapılınca ödemeler kesilir. Yardımların bazıları geçici dönemde bazıları da uzun süreli yapılır. Belirli bir başvuru tarihi olan yardımlardan yararlanmak için başvuru tarihlerinin takip edilmesi gerekir.

Sosyal yardım almak isteyenlerin maddi durumlarını belgelemeleri gerekir. Yapılacak incelemeler neticesinde maddi durumu iyi olanlara destek sağlanmaz. Kişinin SGK kaydı olması ve çalışması halinde de maddi yardım alması mümkün olmaz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı alanların hak kaybı yaşamaması için kartı güvende tutması gerekir. Kartın kaybolması halinde hemen belediye yetkililerine bilgi verilmelidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Yardımları Var mıdır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi öğrenci yardımları vardır. yararlanmak için kişinin sosyal yardım müracaatı yapması gerekir.

Giyecek Yardımı

Giyecek yardımı, öğrencilerin mevsim şartlarına uygun giyinmesini ve sağlığını korumasını sağlar. Bot, kaban yardımı gibi giyeceklerin sağlanması neticesinde öğrenciler üşümeden okullarına gidebilir.

Engelli Okullarına Yemek Yardımı

Engelli okullarına yemek yardımı ile çocukların sağlıklı beslenmesi ve ailelerin de her zaman yemeğe ulaşması sağlanır. Dezavantajlı durumda olan engelliler, yemek yardımı ile daha avantajlı olur.

OKU  NeoDTG ile Dijital Baskının Yeni Çağını Keşfedin

Üniversite Öğrencilerine Yönelik Yardımlar

Üniversite öğrencilerine yönelik yardımlar; yurt, yemek ve burs şeklinde özetlenebilir. Belediye yurtları sayesinde Ankara’da okuyan öğrencilerin barınma ihtiyacı karşılanır. İlk kayıt döneminde yurtlarda yer kalmaması halinde öğrencilerin anlaşmalı otellere yerleştirilmesi ve sonradan yurda nakledilmesi sağlanır.

Ankaralı öğrencilere burs verilmesi de öğrencilerin eğitim hayatını kolaylaştırır. Verilen burslar sayesinde öğrenciler; kitap, kırtasiye, yemek ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım sorgulama işlemi, baskentkart.com.tr adresinden yapılır. Bu adrese girdikten sonra ekranda yer alan “Online İşlemler” seçeneğine tıklamalısınız.

“Online İşlemler” kısmına tıkladıktan sonra cep telefonu numaranız ve şifrenizle sisteme girmelisiniz. Henüz kaydınızı oluşturmadıysanız Kaydol kısmından sisteme kayıt olabilirsiniz.

Sisteme kaydolarak kartınızı ekleyebilir ve sosyal yardım sorgulama yapabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi 500 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi 500 TL yardım başvurusu yapmak için belediye internet sitesine girebilirsiniz. Belediye internet sitesinde yer alan başvuru ekranından 500 TL başvurusu yapabilirsiniz. 500 TL yardım, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından doğalgaz ödemeleri için yapılır. Bu yardımı alarak doğalgaz faturasını ödemeniz mümkün olur.

500 TL yardım ile gaz kiosklarından fatura ödemesi yapılabilir. Kartlı aboneler, alacakları sosyal yardım ile bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirebilir.

Ankara Büyükşehir Yardım Formuna Nasıl Ulaşabilirim?

Ankara Büyükşehir Belediyesi yardım formuna ulaşmak için belediyenin internet sitesine girmeniz gerekir. Sosyal Hizmetler, ardından Sosyal Yardımlar kısmına tıklamalısınız. Burada yer alan formu doldurarak başvuru sürecini tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz doğrudan Başkent Kart başvurusu da yapabilirsiniz. Baskentkart.com.tr adresinden işlemlerinizi gerçekleştirme şansınız vardır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapıldığı takdirde kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Böylece yardımlardan yararlanmaya kısa sürede başlayabilirsiniz. Yardıma hak kazanmanız noktasında formun eksiksiz doldurulması ve tüm bilgilerin doğru şekilde paylaşılması önemlidir.