Garanti Bes İptal – Detaylı Anlatım

Garanti bankasında bulunan bireysel emeklilik sistemi (BES) hesabınızı nasıl iptal edebileceğinizi detaylıca bu makalede anlatacağız.

Bireysel emeklilik sistemi (BES) aylık düzenli olarak belirlenen tutarda ödeme yaparak bu ödemelerin bir fona bağlanıp, sistemde kalındığı sürece getiri sağlanması amaçlanan bir yatırım aracıdır. Ayrıca sisteme ödemiş olduğunuz katkı payının %30’u kadarı da devlet tarafından destek verilmektedir.

Garanti Bes İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Garanti bankasında bulunan BES hesabınızı iptal etmek için öncelikle Garanti BBVA mobil uygulamasına giriş yapmanız gerekmektedir. Garanti BBVA uygulamasını indirmek için tıklayınız.

Garanti BBVA uygulamasına giriş yaptıktan sonra alt menüden “Hesap ve Kart” kısmına tıklayınız.

Bir sonraki adımda ise karşınıza çıkan menüden “Bireysel Emeklilik Sözleşmesi” kısmına tıklayınız.

Bireysel emeklilik sistemi adımına tıkladıktan sonra sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak. Bu menüde ise iptal etmek istediğiniz bireysel emeklilik sistemi hesabınızı seçip “Sözleşme Görüntüle” kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Bu adımdan sonra iptal işlemleri için sizleri “Sözleşmeden Ayrılma” kısmına götürecektir. Gerekli adımları doğru şekilde yaptıktan sonra bireysel emeklilik hesabınızı başarılı bir şekilde iptal edebilirsiniz.

Garanti BES iptali hesaba ne zaman geçer?

BES hesabınız başarılı bir şekilde kapatıldıktan sonra hesabınıza ait fonların satışından itibaren en fazla 20 iş günü içerisinde bireysel emeklilik hesabınızdaki fonlar belirtmiş olduğunuz hesabınıza iade edilir.

Garanti BBVA Emeklilik Müşteri Hizmetleri İletişim

Garanti BBVA Emeklilik Müşteri hizmetleri İletişim numarası “444 0 336“dır. Bu numaradan hafta içi 08.30–17.30 saatleri arasında müşteri hizmetlerine bağlanıp işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

Garanti Bes İptal Kesintisi

Garanti bes hesabınızı iptal etme durumda hesabınızdan öncelikle fon işletim gideri kesintisi uygulanmaktadır. Ayrıca erken ayrılma durumda ise hesabınızdan fon gelirleriniz üzerinden bir stopaj uygulanır. bu stopaj ve fon işletim gideri kesintileri hesaptan hesaba göre değişiklik gösterebilir, Net kesinti miktarı için “444 0 336” numarasını arayıp bilgi edinebilirsiniz.

Garanti Bireysel Emeklilik İptalinde Devlet Katkısı Alınır Mı?

Garanti bireysel emeklilik iptali devlet katkısını almanız için en az sistemde 3 yıl üstünde kalmanız gerekmektedir. 3 yıldan az bir süre bes sisteminde kalmanız durumunda devlet desteğinden hiç yararlanamasınız.

3 yıl ve 6 yıl arasında sistemde kalmanız durumunda devlet desteğinizin sadece %15’ini alabilirsiniz.

6 yıl ve 10 yıl arasında bes sisteminde kalmanız durumunda devlet desteğinizin sadece %35’ini alabilirsiniz.

Bes sistemine dahil olduğunuz 10. yılınızın sonunda ayrılmak isterseniz devlet katkınızın %60’ını alabilirsiniz.

Eğer emekliliğe hak kazanırsanız devlet desteğinizin %100’ünü alabilirsiniz.

OKU  VİOP Nedir?

Garanti BES iptal SMS

Garanti BBVA tarafından sunulan bes sisteminden ayrılmak için SMS yöntemi bulunmamaktadır. Yazımızın üst kısmında belirtiğimiz gibi mobil üzerinden ayrılma talebinizi iletebilirsiniz.

İşverenin İflası BES’leri Nasıl Etkiler?

Garanti bankasında bulunan bes hesabınızın, işvereniniz ile bir bağlantısı bulunmamaktadır. İşveren iflas etiğinde bes hesabınız devam eder ve bu durum hesabınızı etkilememektedir.

baskılı ıslak mendil