Türkiye Hayat Emeklilik Bes İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bireylerin gelecekteki emeklilik dönemlerinde ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturulan özel bir tasarruf sistemidir. Türkiye’de BES hizmeti sunan birçok bağlantı kuruluşu bulunmaktadır. Bu kuruluşlardan biri olan Türkiye Hayat Emeklilik, bireylerin BES hesaplarını açmalarını ve yönetmelerini sağlamaktadır. Bu yazımızda sizlere Türkiye hayat emeklilik bes hesabınızı nasıl iptal edebileceğinizi detaylıca anlatacağız.

Türkiye hayat emeklilik Bes iptal işlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), Türkiye’de geleceğe yönelik tasarruflar yapmayı ve emeklilik dönemi için birikim oluşturmayı amaçlayan bir sistemdir. Ancak, bazı durumlarda bireyler BES’i iptal etmek isteyebilirler. BES iptal işlemleri nasıl gerçekleştirilir? Bu yazıda, BES iptali için gereken adımları ve dikkat edilmesi gerekenleri ele alacağız.

BES iptali için öncelikle Türkiye hayat emeklilik resmi web sitesine girmeniz gerekmektedir.

Resimde de görüldüğü gibi T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Giriş işlemini tamamladığınızda sizleri aşağıdaki gibi bir menü karşılayacak. Bu menüden iptal etmek istediğiniz bireysel emeklilik hesabınızı seçmeniz gerekiyor.

Daha sonrasında ise karşınıza bir “Giriş” ekranı daha gelecektir. bu adımı da doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlayıp devam edin.

Bu işlemden sonra “SMS Doğrulama” ekranı çıkacak. bu adımı da tamamladıktan sonra BES hesabınıza giriş yapmış olacaksınız.

Giriş işlemini başarıyla tamamladıktan sonra sizleri aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak. Bu ekranda sol kısımda bulunan menüden “Değişiklik ve Talepler” kısmına tıklayınız.

Değişiklik ve Talepler adımından sonra sizleri aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak. bu ekranda sağ alt kısımda bulunan “Cayma Talebi” seçeneğine tıklayınız.

Daha sonrasında ise karşınıza bir bilgilendirme metni çıkacak. Bu bilgilendirme metnini geçmek için 30 saniye beklemeniz gerekmektedir. 30 saniye sonra “Cayma talebine devam etmek istiyorum” butonuna tıklayıp devam edebilirsiniz.

Cayma işleminize devam etmek için geri ödemenizin hangi banka hesabınıza yapılmasını seçtiğinizi belirmelisiniz. sistemde kayıtlı banka hesabınız ile devam etmek istiyorsanız “Banka Hesabıma ait bilgileri değiştirmeden işleme devam etmek istiyorum” seçeneğini eğer farklı bir hesap tanımlamak isterseniz de “Banka Hesabıma ait bilgileri değiştirmek istiyorum” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

Banka hesabı seçiminizi yaptıktan sonra sizleri böyle bir uyarı karşılayacaktır. bu uyarı işleminizin tamamladığını göstermektedir. Bireysel emeklilik hesabınıza ait fonlarınızın satış işleminin başladığını ve en fazla 10 gün içinde geri ödemenizin belirtmiş olduğunuz banka hesabınıza aktarılacağı ifade etmektedir.

Bu son işlemle birlikte bes hesabınız başarılı bir şekilde iptal etmiş oldunuz. fonlarınız 10 iş günü içerisinde belirtiğiniz hesaba aktarılacaktır.

Yaptığınız tüm işlemleri teyit etmek amacıyla Türkiye hayat emeklilik müşteri temsilcisine “0 850 202 20 20” numaralı telefonu arayarak teyit edebilirsiniz.

OKU  Gümüş Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Türkiye Hayat Emeklilik BES iptali para ne zaman yatar?

Türkiye Hayat Emeklilik BES iptal işleminizden sonra emeklilik sözleşmeniz kapsamında tercih etmiş olduğunuz yatırım fonlarının satışını takiben birikim tutarınız belirtmiş olduğunuz banka hesabınıza en fazla 10 iş günü içinde aktarılır.

Türkiye Hayat Emeklilik müşteri temsilcisine nasıl ulaşırım?

Türkiye Hayat Emeklilik müşteri hizmetleri telefon numarası 0 850 202 20 20. Müşteri hizmetlerine ulaşmak için sırasıyla menülerde gezinmeniz ve ilgili tuşlara basmanız gerekiyor. Doğru adımları takip ettiğinizde müşteri temsilcisine bağlanıp gerekli işlemlerinizi halledebilirsiniz.

baskılı ıslak mendil