Avustralya Doları Kaç TL? 1 Avustralya Doları Kaç TL?

Para birimi kodu olarak kullanılmakta olan AUD kodu ile Avusturya doları tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. 1966 yılından beri aktif şekilde kullanılmakta olan Avusturya doları, pek çok farklı ülke ve bölgenin resmi parası olarak da bilinmektedir. Genellikle dolar simgesi ile sembolize edilen Avusturya doları, bu sembole alternatif olarak A$, $A, $AU veya AU$ kullanılarak da gösterilebilir. Dolar pek çok farklı ülkede kullanılan bir para birimi olsa da, farklı ülkelerin dolar birimlerini birbiri ile karıştırmamak gerekir. Pek çok farklı dolar birimi olsa da Avusturya doları, bir çok farklı ülkede kullanılmakta olan resmi para olarak bilinmektedir.

Avusturya Doları Özellikleri

Avusturya doları kendine ait özellikleri bulunan bir para birimi olması sebebiyle de sıklıkla araştırılmaktadır. Birkaç farklı para biriminin ardından dünya  üzerinden en çok işlem gören para birimi olması, özellikleri arasında bulunmaktadır. Yabancı döviz işlemlerinin yaklaşık olarak % 4 ila 5’lik kısmını temsil etmekte olan Avusturya doları, diğer dolarlardan ayırt edilmesi gereken bir para birimidir.

Avusturya Doları
Avusturya Doları

Avusturya Dolarının Değeri

Avusturya doları genellikle bu para biriminin resmi para birimi olarak kullanıldığı ülkedeki yatırımcılar tarafından yatırım aracı kullanılmaktadır. Ancak günümüzde Avusturya dolarının pek çok farklı ülkede yaşamakta olan yatırımcı tarafından da tercih edildiği görülebilmektedir. Majör bir para birimi olan Avusturya doları üzerinde yatırım yapmak isteyen kişilerin, bu ülkeye dair yeniliklere hakim olmaları tavsiye edilmektedir.

Avusturya dolarının değeri pek çok farklı etken dolayısıyla değişebilir. Bu etkenler arasında ülkede yaşanan güncel olaylar, ilk sırada gelmektedir. Ancak dünyada yaşanan ekonomik veya siyasal pek çok farklı gündemde, bu para biriminin değerinde yaşanan değişime neden olabilir.

Avustralya Doları Kaç TL?

Güncel olarak 1 Avustralya Doları 11,95 Türk Lirasına eşittir.

Avusturya doları Nerede Geçerlidir?

Avusturya dolarının TL karşısındaki değeri hakkında merak duyan pek çok kişi, bu para biriminin nerelerde geçerli olduğuna dair araştırma yapmaktadır. Dış ticaret ile ilgilenmekte olan kişilerin sıklıkla duydukları bir para birimi olan Avusturya doları, farklı ülkelerin resmi parası olarak bilinmektedir. Avusturya dolarını resmi parası olarak kullanmakta olan ülkeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Christmas Adası,
 • Cocos Adaları,
 • Norfolk Adası,
 • Kiribati,
 • Nauru,
 • Tuvalu

Aralarında pasifik ada ülkelerinin de bulunduğu bu liste içerisinde bulunan ülkeler güncel olarak Avusturya dolarını resmi para olarak kullanmaktadır. Bu para birimi üzerinden yatırım yapmak isteyen kişiler, pek çok farklı banka aracılığıyla Avusturya doları alabilmektedir. Ancak bu alanda yatırım yapan kişilerin Avusturya doları ve TL değeri gibi konuların takipçisi olmaları tavsiye edilmektedir. Bu gibi konuların araştırılması, yatırımcıların yatırımları üzerinden kazanç ya da zarar yaşamaları durumunda oldukça önemlidir.

OKU  Kredi Notu Düşme Nedenleri

Avusturya Dolarının Kullanımı

Günümüzde oldukça sık şekilde kullanılan bir para birimi olan Avusturya doları, güncel döviz kurları üzerinden incelenebilir. Belirli süreleri kapsamakta olan Avusturya doları grafikleri ise, bu alanda yatırım yapmak isteyen kişilere büyük bir fayda sağlamaktadır. Avusturya doları hakkında araştırma yapmakta olan pek çok kişi, bu para biriminin Aussie olarak da adlandırıldığını görmektedir.  Avusturya dolarının en ilgi çeken özelliklerinin arasında bazı para birimlerinden sonra en çok işlem gören para birimi olması gelmektedir.

Avusturya Dolarının Değeri Neden Değişir?

Döviz kurları tüm para birimlerine etki ettiği gibi, farklı etkenler doğrultusunda Avusturya dolarına da etki etmektedir. Avusturya doları kaç TL hakkında araştırma yapmadan önce, bu para biriminin değerlendirilmesi esnasında ne gibi etkenler bulunduğunu da bilmek gerekmektedir. Avusturya doları, anlık ve günlük değişimler yaşayabileceği gibi, haftalık, aylık ve hatta yıllık değişimler de yaşayabilmektedir. Yaşadığı değişikliklerin sebebi en genel haliyle şu şekilde sıralanabilir:

 • Ülke ve dünya çapında meydana gelen enflasyon,
 • Ülkede meydana gelen son dakika haberleri ve olayları,
 • Dünya çapında yaşanmakta olan farklı konulardaki değişiklikler,
 • Avusturya’da yaşanan olaylar,
 • Turizm,
 • Jeopolitik riskler,
 • Ödemeler,
 • Borçlar,
 • Dış ticarette meydana gelen değişiklikler,
 • Ekonomi alanında verilmekte olan kararlar.

Bu ve bu gibi etkenler, Avusturya dolarının sahip olduğu değerin değişmesine etkisi olan nedenler arasında bulunmaktadır. Dolayısıyla 1 Avusturya doları kaç TL hakkında yapılacak olan araştırma, döviz kurlarının güncel olarak değişmesi ile farklı cevaplara neden olabilir. Avusturya doları adı verilmekte olan ve pek çok bölgede kullanılan bir para birimi üzerinde yatırım yapmak isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Bu para birimi üzerinden yatırım yapmak isteyen kişilerin Avusturya doları grafiklerini incelemeleri tavsiye edilir.