Az Sermaye ile Yapılabilecek Yatırım ve İş Fikirleri

Ne iş yapabileceğini ve az sermayeli iş fikirleri merak edenler için hem kariyer hem de yatırım olarak görülebilecek düşük sermayeli bir iş fikrinin alım satımı, içerdiği riskler ve yüksek getiri oranı nedeniyle önemli bir kariyer fikri olabilir, bir adım olabilir. Gelişmek ve iş dünyasına girmek için benzersiz, düşük sermayeli ve karlı pek çok farklı iş fikirleri vardır. Bu noktada sizlere düşen görev sermayenizi, yetenek ve taleplerinizi iyi bir şekilde belirlemeniz olacaktır. Buna ek olarak doğru zamanda doğru girişimler yapmanız gerekecektir.

Düşük sermayeli işler kategorisindeki iş fikirleri, erken aşama kılavuzları olarak önerilir. 15.000 liranın altındaki sermaye seviyesi ile düşük sermaye yatırımı ve kariyer odaklı çalışma gerektiren kaliteli bir iş olabilir. Düşük bütçeli iş fikirleri genellikle girişimciliğe yeni başlayanlar için önemlidir. Bu iş fikirlerinin birçoğu uzun vadede mantıklı olsa da, genellikle bir yıl içinde sermaye seviyelerini beş ila altı kez artırmak için kullanılırlar.

Düşük sermayeli iş fikirlerini ve detaylarını incelerken, sadece sermaye seviyenize göre iyi iş fikirlerini incelemenizi önermiyoruz. Sermaye önemlidir, ancak aynı zamanda eğitim seviyenizi, sizi pozisyona uygun hale getirecek deneyimi, pozisyona ayırabileceğiniz süreyi ve başarılı olup olmayacağınızı belirlemek için yapacağınız çalışmaları da göz önünde bulundurun. Yeni girişimlerin %50’sinden fazlasının henüz ilk yıllarını tamamlamadığını unutmayın. Bu nedenle, başarılı olmak için tek ihtiyacınız olanın azim ve çalışma isteği olduğunu düşünmeyin. Sahip olduğunuz tek şey işiniz için azim ve hırssa, başarı çok uzakta olabilir.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Az sermayeli iş fikirleri 2022 söz konusu olduğunda şüphesiz sosyal medyanın gücünden ve etkileşim hızından yararlanmak gerekiyor. Az parayla başlayabileceğiniz bir iş fikri olarak yapacağınız şey sosyal medya danışmanlığı sağlayan bir şirket kurmaktır. Profesyonel anlamda bunu yapabilmek için çok büyük bir ekibe ihtiyacınız olsa bile, kendi başınıza başlayabileceğiniz bir iş fikridir. İşletmeler ve ünlüler için sosyal medya gönderileri hazırlamak ve planlamak, hesapları büyütmek, soruları yanıtlamak ve tercih edilen zaman dilimlerinde raporlar yazmak da bu işin bir parçasıdır.

Sosyal Medya Danışmanlığı
Sosyal Medya Danışmanlığı

Tadilat İşleri

Az sermayeli iş kurmak istiyorsanız çeşitli ürünler için onarım hizmetleri sunan bir atölye kurabilirsiniz. Özellikle de son yıllarda Türkiye’de antika ürün yenileme hizmetlerine olan talep bir hayli artış göstermiştir. Örneğin, eski tablolar veya komple mobilyalar için bir yenileme hizmeti sunabilirsiniz. Sektör çok geniştir. Hizmetleri kendi beceri ve deneyiminize göre çeşitlendirebilirsiniz. Sosyal medyaya odaklanmanız ve iş bulur bulmaz ulusal işlerinize başlamanız önerilir.

Tadilat İşleri
Tadilat İşleri

E-Ticaret

Az sermayeli yatırım fikirleri kapsamında en olası fikirlerinden biridir. Temel koşullarda 15.000 TL gibi düşük bir sermaye oranı e-ticarete başlamak için yeterlidir. Ortalama bir e-ticaret girişinin sermaye gerektirdiğini, ancak bugün tanıdığınız önde gelen e-ticaret platformlarının çoğunun çok daha düşük sermaye ile başladığını unutmayın.

OKU  Avans Teminat Mektubu Nedir?

E-ticaret devasa bir dünya ve bir platform kurup satışa başlamak uzun sürmüyor. Bir yerden başlamak, yüz binlerce doların bir araya gelmesini beklemekten çok daha önemlidir. Ayrıca kendi e-ticaret sitenizi kurmak, birkaç yıl öncesine göre çok spesifik bir konuda teknik bilgi gerektirmez. E-ticaret yatırım yapılabilecek en iyi alanlardan biridir. Son yıllarda giderek daha popüler hale gelmiştir. Türkiye de benzer seviyelerde ciddi bir artış görüyor.

E-Ticaret
E-Ticaret

Otomat

Az sermaye ile iş fikirleri olarak çay, şekerleme, maske vb. otomatları şehrin önemli yerlerine yerleştirebilirsiniz. Pasif gelir fikirleri arasında önemli bir iş fikri olarak öne çıkıyor. İşe başladıktan sonra her ay birkaç saat bakım yapılması dışında ekstra iş yapılmasını gerektiren bir iş fikri değildir.

Az sermaye ile yapabileceğiniz en olası işlerden biridir. Otomatlar, özellikle alışveriş merkezleri gibi trafiğin yoğun olduğu bölgelerde ayda 10.000 liraya kadar üretim yapabilmektedir. Otomat işinde en yüksek gider kiradır. Bu nedenle ortalama gelirleri ve makine kiralama fiyatlarını iyice araştırmadan ve karlılık seviyeleri hesaplamadan iş kurmanız önerilmez.

Otomat
Otomat

Cep Telefon Aksesuarları Mağazası

Az sermayeli iş imkanları noktası söz konusu olduğunda her daim ihtiyaç duyulacak alanlara yönelmek ve bu doğrultuda mağazalar açmak mantıklı oluyor.

Cep telefonlarına olan ihtiyaç sonsuzdur. Ekran koruyucu, kulaklık, kılıf, şarj aleti ve powerbank gibi farklı ihtiyaçlar her tüketicinin birkaç ayda bir ihtiyaç duyduğu ürünlerdir. Ayrıca tüm bu ürünlerin satış kâr marjı %100’ün üzerindedir.

Bir cep telefonu santrali olan Türkiye’de piyasaya sürülmesi en muhtemel iş fikirlerinden biridir. Ayrıca dekorasyon dışında mağaza açmak için yüksek miktarda sermayeye ihtiyacınız yok. Bir kişiyle başlamak iyi bir iş fikridir.  Cep telefonu satışlarının arttığı yerler veya alışveriş merkezi stand fikirleri bu iş için son derece uygun olabilir.

Cep Telefon Aksesuarları
Cep Telefon Aksesuarları

Organik Tarım

Türkiye kendi tarımsal potansiyelini zar zor kullanıyor. Çeşitli hibe, sübvansiyon ve teşviklere rağmen istenilen seviyeye ulaşamayan bir sektör için her iş fikri için büyük bir potansiyel var. Kolay az sermayeli iş fikirleri arasında organik tarım mutlaka değerlendirilmelidir.

Organik tarım alanındaki tüm girişimler desteklenir. Bu ülke pazarında ‘organik’ diye etiketlenen ürünlerin bile %50 daha yüksek fiyatlarla satıldığı bir ortamda, organik ürün iş fikri büyük bir potansiyele sahip.  Kendi küçük çiftliğinize sahip olmak, başlamayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Ama yapmasanız bile şehirden uzakta küçük bir yer kiralamak çok para gerektirmiyor. Tabii ki, nakliye maliyetlerini de hesaba katarsanız. Aksi takdirde karlılığınız düşebilir.

Organik Tarım
Organik Tarım

Mobilya Temizleme Hizmetleri

Az sermayeli yeni iş fikirleri denildiğinde özellikle son zamanlarda akla mobilya temizleme hizmetleri geliyor. Mobilya fiyatları hızla yükselirken, onları atmak eskisi kadar mantıklı değil. Bunun yerine insanlar mobilya tamir ve temizlik hizmetleri satın alıyor.  Birkaç gün içinde birden fazla cihazda kurulum yapabilirsiniz. Reklam, işinizden para kazanmak için en çok odaklanmanız gereken şeydir. Özellikle broşür bastırın ve düzenli olarak komşu evlere dağıtın.

OKU  Ziraat Bankası Temassız Özelliğini Kapatma
Mobilya Temizleme Hizmetleri
Mobilya Temizleme Hizmetleri

Vize Danışmanlığı

Az sermayeli iş fikirleri arasında son zamanlarda vize danışmanlığı da sık sık öneriliyor. Vize danışmanlığı sadece küçük bir ofis açarak başlayabileceğiniz düşük sermayeli şirketlerden biridir. Deneyiminiz varsa veya bu deneyime sahip en az bir çalışan bulabilirseniz. İşinize yoğun bir yerde başlayabilirsiniz.  Bu işte dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de online başvurulara yeterince ağırlık vermektir. Online etkileşim dünyanın en çok rağbet gören konularından biridir. Büyük bir reklam bütçesi ile çok yüksek gelir elde etme şansınız vardır.

Vize Danışmanlığı
Vize Danışmanlığı

Güvenlik Şirketi

Az sermaye iş fikirleri alanında son olarak güvenlik şirketi iş fikri bulunuyor. Güvenlik şirketi kurabilmek için çok büyük sermayelere ihtiyacınız kesinlikle yoktur. İnsan kaynağı bulmak ve başarıyı gözetmek yeterli oluyor. Ülkemizde işsiz sayısı yüz binleri bulmuştur ama güvenlik belgeleri vardır ve her iş için komisyon olarak çalışan çok sayıda insan da vardır.  Şirketler ve kurumlar ile görüşmelere ve ihalelere katılabilirsiniz. Kısa sürede birden fazla ajans için çalışabilirsiniz. Bu sektörden korkmanız anlamsız olacaktır. Sandığınız kadar zor bir alan değildir. Az bir sermaye ile bu işi yapabilirsiniz.

Güvenlik Şirketi
Güvenlik Şirketi