B Sınıfı Ehliyet Nedir? Nasıl Alınır?

B sınıfı ehliyet, Türkiye’de araç sürücüleri için geçerli olan bir sürücü belgesidir. Bu belge, otomobil, motosiklet gibi hafif araçları kullanabilme yetkisini verir. B sınıfı ehliyet sahipleri, hafif ticari araçları da kullanabilirler ancak bu tür araçların toplam ağırlığı 3500 kilogramın altında olmalıdır. B sınıfı ehliyet almak için, sürücü adaylarının belirli bir yaşa ulaşmış olmaları ve sürüş yeteneğini gösterebilmeleri gerekir. Bu belgeyi almak için bir sürücü eğitimi almak ve bir sınavdan geçmek gerekir.

B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanıyor?

B sınıfı ehliyet sahipleri, otomobil, motosiklet gibi hafif araçları kullanabilir. Bu tür araçların toplam ağırlığı 3500 kilogramın altında olmalıdır. Hemen hemen tüm araç sürücüleri için geçerli olan bu belge, hafif ticari araçları da kullanabilme yetkisini verir. B sınıfı ehliyet sahipleri, B sınıfı ehliyetinin yanı sıra H sınıfı ehliyet de alarak ağır vasıta sürücüleri olarak çalışabilirler.

B sınıfı ehliyet nasıl alınır?

B sınıfı ehliyetini almak için ilk olarak, 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Daha sonra bir ehliyet alma kursuna kaydolabilir ve teorik ve pratik sınavları başarıyla geçerek B sınıfı ehliyetinizi alabilirsiniz. Teorik sınavda, trafik kuralları, ilk yardım bilgisi ve diğer ilgili konuların yanı sıra yol güvenliği ile ilgili bilgileri içeren bir soru kitabından oluşan bir testten geçmeniz gerekmektedir. Pratik sınavda ise, aracınızı kontrollü bir şekilde yönlendirebilme ve güvenli bir şekilde sürüş becerilerinizi gösterebilme gibi yeteneklerinizin test edildiği bir sınavdır. Başarılı bir şekilde geçtiğiniz takdirde, B sınıfı ehliyetinizi alabilirsiniz.

B sınıfı ehliyet türleri

Türkiye’de B sınıfı ehliyet, otomobil ve arazi taşıtları (AT) için verilen bir ehliyet türüdür. B sınıfı ehliyet ile aşağıdaki araçları sürebilirsiniz:

  • Otomobiller (küçük ve orta boy)
  • Arazi taşıtları (AT)
  • Motosikletler (B1 sınıfı)
  • Düşük hızlı motorlu karayolu taşıtları (B2 sınıfı)

B sınıfı ehliyet ile sadece B sınıfında belirtilen araçları sürebilirsiniz. Diğer araç türlerini sürebilmek için farklı ehliyet sınıflarına sahip olmanız gerekebilir. Örneğin, bir kamyonu sürebilmek için C sınıfı ehliyetinizin olması gerekebilir. B sınıfı ehliyeti almadan önce ehliyet sınıfları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, ehliyet sınıflarının ayrıntıları hakkında yetkili bir kurumdan bilgi alabilirsiniz.

B1 sınıfı ehliyet nedir?

B1 sınıfı ehliyet, Türkiye’de motosikletlerin sürülmesine izin veren bir ehliyet türüdür. B1 sınıfı ehliyet ile sadece B1 sınıfında belirtilen araçları sürebilirsiniz. Bu araçlar arasında 125 cc’nin altındaki motosikletler ve motosikletlerin yanı sıra düşük hızlı motorlu karayolu taşıtları yer almaktadır. B1 sınıfı ehliyetini almak için ilk olarak 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Daha sonra bir ehliyet alma kursuna kaydolabilir ve teorik ve pratik sınavları başarıyla geçerek B1 sınıfı ehliyetinizi alabilirsiniz. Teorik sınavda, trafik kuralları, ilk yardım bilgisi ve diğer ilgili konuların yanı sıra motosikletlerle ilgili bilgileri içeren bir soru kitabından oluşan bir testten geçmeniz gerekmektedir. Pratik sınavda ise, motosikletinizi kontrollü bir şekilde yönlendirebilme ve güvenli bir şekilde sürüş becerilerinizi gösterebilme gibi yeteneklerinizin test edildiği bir sınavdır.

OKU  Totem kart bakiye sorgulama
baskılı ıslak mendil