Bilgisayar Programcısı Ne Kadar Maaş Alır? (GÜNCEL)

Bilgisayarlar her geçen gün hayatımızın daha da ayrılmaz bir parçası haline geliyorlar. Teknolojinin ve teknolojik cihazların gelişmesi ile birlikte yeni iş kollarına olan ihtiyaç da giderek artıyor. Tam da bu noktada, yeni cihazlarla ilgili uzmanlara duyulan ihtiyaç da hızlı bir şekilde artıyor. İş dünyasından günlük hayatımıza kadar geniş bir alanda kendine kullanım bulan bilgisayarlar ise sahip oldukları kompleks sistemleri ve programları anlayabilen, bunlar ile çalışabilen kişilere olan ihtiyacı artırmaktadır. Bilgisayar programcılığı da bu noktada devreye girip, bilgisayar alanındaki ihtiyaçları karşılayacak kişilerin istihdam edilmesini sağlar. Bilgisayar programcılığı, diğer meslekler gibi kendi içinde belli başlı avantajlara ve dezavantajlara sahip olsa da günümüzde meslek seçme aşamasında olan gençler tarafından hakkında en fazla araştırma yapılan meslekler arasında yer almaktadır. Bu mesleğin sahip olduğu popülerlik, mesleğe yönelik talep de göz önünde bulundurulduğunda hiç de yanlış değildir. Zira, bilgisayar programcılığı günümüzde en fazla rağbet gören ve en çok getiri sağlayan meslekler arasında yer almaktadır. Fakat, bilgisayar programcılığı, derya deniz bir alan olup kişinin başarısı kendini bu alanda ne kadar geliştirdiğine bağlıdır. Günümüzde pek çok üniversitede bilgisayar programcılığı bölümleri bulunmakta, bu bölümlerde nitelikli bilgisayar programcıları yetiştirilmektedir. Bu noktada, insanların en çok merak ettiği sorulardan ilki “Bilgisayar programcısı ne kadar maaş alır?” sorusudur. Eğer siz de bilgisayar programcılığı hakkında bilgi almak istiyorsanız, aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için bu yazıyı okumaya devam edebilir, “Bilgisayar programcısı ne kadar maaş alır?” sorusuna bir cevap bulabilirsiniz.

Bilgisayar Programcısı Nasıl Olunur?

Bilgisayar programcılığı hakkında en çok sorular sorulardan birisi de bu mesleği yapmak için gereken niteliklerdir. Elbette, her meslekte olduğu gibi bilgisayar programcılığı da kişinin belli başlı niteliklere sahip olmasını gerektirir. Bunun yanında, ülkemizde bilgisayar programcılığı konusunda nitelikli işgücüne yönelik büyük bir rağbet olduğunu göz önünde bulundurursak bir kişinin sektörde tutunmak için belli başlı niteliklere sahip olması, hatta mümkün olduğunca kendini yetiştirmesi kesinlikle şarttır. Bilgisayar programcısı olmak için gereken şartları ise şöyle sıralamamız mümkündür:

 • Bilgisayar programcısı olmak için izlenebilecek pek çok yol olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan ilki, meslek liselerinin bilgisayar programcılığı bölümünü okumaktır. Bu bölümde, kişiye bilgisayar programcılığı ile ilgili temel bilgiler öğretilir ve mezuniyet sonrasında iyi bir bilgisayar programcısı olarak çalışmasını sağlayacak nitelikler kazandırılır. Bunun yanı sıra, üniversitelerde bulunan 2 ya da 4 yıllık bilgisayar programcılığı bölümleri de kişinin farklı sıfatlar ile bilgisayar programcılığı alanında çalışmasını sağlar. Üniversitelerde bu bölümü okumanın size sunacağı en büyük avantaj daha fazla uygulama ve daha detaylı bir öğrenim fırsatıdır. Bunun yanında, bilgisayar programcılığı bölümünü bitiren meslek lisesi öğrencileri üniversite sınavında söz konusu bölümü seçtikleri takdirde ek puan alırlar. Bu da onların üniversitede bilgisayar programcılığı bölümünü kazanmalarında bir adım önde olmalarını sağlar.
 • Bilgisayar programcısı olmak için her zaman lise ya da üniversitede bu meslekle ilgili bir bölümü okumak gerekmemektedir. Kişiler, kendi çabaları ile kurs ya da eğitimler alarak da bu bölümle ilgili geniş bilgi sahibi olabilirler. Piyasadaki en nitelikli bilgisayar programcılarının bazıları bu mesleğin bölümlerini okumamış ancak kendi çabaları ile bilgisayarlar ve bilgisayar programcılığı ile ilgili bilgi edinmiş kimselerdir.
OKU  METAVERSE'DE NASIL İÇERİK OLUŞTURUCU OLUNUR?

Bilgisayar Programcısı Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekmektedir?

Her meslekte olduğu gibi bilgisayar programcıları da belli başlı özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikler sayesinde kişi işini layıkıyla yerine getirebilir ve kariyer basamaklarını tırmanması da her zaman daha kolay olur. Bilgisayar programcısı olmak isteyen bir kişinin sahip olması gereken nitelikleri şöyle sıralamamız mümkündür:

 • Öncelikle bir bilgisayar programcısının sistemli düşünme niteliğine sahip olması gerekmektedir.
 • Birden çok yazılım diline hakim olmak ve yazılım dillerinin temel işleyişini bilmek bilgisayar programcılığının temelidir.
 • Organizasyon kabiliyetine sahip olmak bir bilgisayar programcısının yapması gereken en önemli şeylerden birisidir.
 • Belirlenen iş teslim tarihlerine uymak ve verilen işleri en iyi, en kaliteli şekilde yerine getirmek bir bilgisayar programcısının en önemli özelliklerinden birisidir. Özellikle freelance çalışan bilgisayar programcıları iş teslim tarihlerine uymaya özen göstermelidir.

Bilgisayar Programcısı Ne İş Yapar?

Bilgisayarlar, programlama ve bilgisayar bakımı konularında bilgi ve uzmanlı sahibi olan bilgisayar programcıları en çok aranan meslek grupları arasında yer almaktadır. Son zamanlarda ülkemizde de büyük bir popülerliğe kavuşmuş olan bilgisayar programcılığı hakkında en çok merak edilen sorular arasında “Bilgisayar programcıları ne iş yapar?” sorusu gelmektedir. Uzmanlık alanlarına göre farklı işler yapabilmekte olan bilgisayar programcıları genellikle kurumsal firmaların bilgisayar sistemlerinin bakımından sorumludur. Bilgisayar programcılarının yaptığı temel işler şunlardır:

 • Çalıştığı kurum içerisindeki programları oluşturmak
 • Şirketteki bilgisayar sistemlerinin iyileştirmesini, bakımını ve korumasını yapmak
 • Programlama sırasındaki öncelikleri belirlemek
 • Testler yaparak programların işleyişini ve güvenliğini test etmek
 • Hata ayıklama kodları oluşturma
 • Kod kütüphaneleri oluşturmak
 • Yeni programlar oluşturmak ve gerektiği takdirde çalıştığı kuruma özel programlar yazmak
 • Program hedefini gözden geçirmek
 • Bazı bilgisayar programcıları bilgisayarlar üzerine sahip oldukları bilgiden faydalanarak kendilerine bir bilgisayar servisi açabilirler.
Bilgisayar Programcısı
Bilgisayar Programcısı

Bilgisayar Programcıları Ne Kadar Maaş Alır?

Bilgisayar programcılarının aldığı maaş en çok merak edilen konular arasındadır. Özellikle meslek seçimi için araştırma yapan gençlerin en çok sorduğu sorular arasında yer alan bu soruya yazımızda bir cevap vermeye çalışacağız. 2022 bilgisayar programcılığı maaşları söz konusu olduğunda oldukça değişken bir aralıktan söz etmek mümkündür. Bunun en temel sebebi bilgisayar programcılarının oldukça geniş bir çalışma alanına sahip olması ve buna bağlı olarak aldıkları maaşın da değişkenlik göstermesidir. Günümüzde bir bilgisayar programcısı ortalama olarak 10.000-12.000 TL arasında maaş alabilmektedir. Elbette, kişinin çalıştığı kurum ve uzmanlığına bağlı olarak bu miktar 20.000 hatta 30.000 TL’yi bile geçebilir. Özellikle freelance olarak çalışmanın mümkün olduğu bu meslekte bir firmaya bağlı olarak çalışmanın yanı sıra kişiler bireysel olarak da iş alıp yaparak ek gelir elde edebilirler. Bilgisayar programcıları aynı anda birden fazla şirkete bilgisayar programcılığı hizmeti sunarak da gelirlerini büyük oranda arttırabilmektedirler. Bilgisayar programcılığının en büyük avantajlarından birisi de zaten burada bahsettiğimiz esnek çalışma fırsatıdır. Bunun yanında, mesleki gelişim sağlandığı takdirde, bilgisayar programcısı, aldığı maaşı çok daha arttırabilir.

OKU  Paycell Kart Nasıl Alınır? İnternetten Başvuru

baskılı ıslak mendil