DASK Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK adres kodu sorgulama işlemi, e-Devlet üzerinden yapılabilir. Bunun yanı sıra DASK internet sitesinden de sorgulama yapılabilir. Nüfus ve Vatandaş İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden sadece yönlendirme ekranlarına ulaşabilirsiniz. DASK adres kodu sorgulama işlemi için NVİ, sizi e-Devlet sistemine yönlendirir.

DASK adres kodu sorgulama işleminin yapılmasının belirli bir amacı vardır. Bu amaca ilişkin detaylar şu şekilde sıralanabilir:

 • Adres beyanının hatalı yapılması halinde tespit edilmesi sağlanır.
 • Sözleşme ve poliçelerin hatasız olarak hazırlanmasına katkıda bulunur.
 • Poliçelerde yapılan yanlışlıklar engellenir.
 • Depremde adres tespitinin hatasız şekilde yapılmasını sağlar.
 • Deprem sigortası yapılmayan yapıların anlaşılmasını kolaylaştırır.

Yeni sayılacak bir uygulama olan adres kodu sistemi, birçok karışıklığın önlenmesi açısından faydalıdır. Aynı zamanda adres üzerinden yapılacak işlemlerin kolaylaşması noktasında da adres kodunun faydası vardır.

<h3>DASK İçin Adres Kodu Nedir?</h3>

DASK için adres kodu bina tanımlamada kullanılan bir sistemdir. Adres kodu, DASK sistemi ile beraber kullanılmaya başlanmıştır. DASK’ın açılımı Doğal Afet Sigortaları Kurumudur. Katılımcılar eğer DASK kapsamında sigorta yapmak isterse adres kodunu bilmek zorundadır. Poliçe yenileme süreçlerinde de bu koda ihtiyaç duyulur.

Adres kodu, yapıların tanımlanması için kullanılan bir kimlik özelliği taşır. Bu kod ile yapılara ilişkin bazı bilgilere erişmek mümkün hale gelir. Ulaşabileceğiniz bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Taşınmaza ait kapsamlı özellikler
 • Taşınmazın konumu
 • Taşınmazın sahibinin kim olduğuna ilişkin bilgiler

Adres kodu, UAVT kodu olarak da isimlendirilir. UAVT, Ulusal Adres Veri Tabanı manasına gelir. Bu veri tabanında her adres kodu ile beraber kayıt altına alınır. Adres kodu, yapıya ait olarak belirlenir. Binanın satışı gerçekleştirildiği takdirde adres kodunda değişiklik meydana gelmez. Adres kodu olmadan DASK işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

<h2>DASK ADRES KODU NASIL ÖĞRENİLİR?<h2>

DASK adres kodunu öğrenmek için e-Devlet’ten sorgulama yapabilir ya da DASK internet sitesini kullanabilirsiniz. E-Devlet’ten sorgulama yapmak için şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmalısınız. E-Devlet şifresi bulunmayanların PTT şubesine giderek şifre alması gerekir.

Şifre yerine e-imza ve mobil imza gibi yöntemlerle de sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet sistemine erişmek için kullanılabilecek bir diğer yöntem ise internet bankacılığıdır. Hangi bankanın internet şubesini kullanıyorsanız oradan sorgulama yapabilirsiniz.

DASK adres kodunu öğrenmek için DASK internet sitesinden poliçe sorgulama yapmalısınız. Poliçe üzerinde adres kodu yazılıdır. E-Devlet üzerinden ise adres bilgilerini sorgulayarak kodu öğrenebilirsiniz. Adres kodu sayesinde yanlış adres bildiriminden kaynaklanan karışıklıklar büyük ölçüde engellenir. Poliçe oluşturma gibi işlemler hatasız şekilde yapılabilir.  

<h3>e-Devlet Üzerinden Adres Kodu Sorgulama</h3>

E-Devlet üzerinden adres kodu sorgulama işlemi için ilk önce turkiye.gov.tr adresine giriş işlemini tamamlamalısınız. Şifre veya diğer giriş yöntemleri ile sisteme erişebilirsiniz. Şifrenizin yanı sıra kimlik numaranızı da girmeniz gerekir.

Siteye ilk girdiğinizde ekrandaki “Giriş Yap” yazan alana tıklamalısınız. Buraya tıkladığınızda karşınıza gelen ekrandan şifrenizi girerek “Giriş Yap” yazan alana tıklamalısınız.

OKU  Türkiye'de Hosting Hizmetleri Artık Çok daha.net!

Sisteme girdikten sonra arama alanına “DASK”  yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Çıkan sonuçlar arasında “Doğal Afet Sigortaları Kurumu Poliçe Sorgulama” seçeneğine tıkladığınızda adres kodunu görebilirsiniz. Adres kodu, poliçede yer alır. Eğer henüz poliçeniz yoksa DASK adres kodu sorgulama için diğer yöntemleri kullanabilirsiniz.

Sorgulama için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sistemini de kullanabilirsiniz. NVİ adres bilgilerim kısmında adres no olarak belirtilen esasen adres kodudur.

Sorgulama sonucu aşağıdaki şekilde görünür. Adres numarası en altta yazar. Ekranda yazan diğer bilgiler ise şunlardır:

 • Kimlik numarası
 • Ad-soyad
 • İl, ilçe
 • Mahalle, cadde-sokak
 • Bina site adı
 • Bina blok adı
 • Dış kapı no
 • İç kapı no

<h3>Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünden Adres Kodu Sorgulama</h3>

Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğünden adres kodu sorgulama yapılabilir. Ancak burada sistem, e-Devlet’e yönlendirme gerçekleştirir. Bu nedenle doğrudan NVİ internet sitesi üzerinden sorgulama yapma şansınızın dolaylı olarak var olduğu söylenebilir.

İlk olarak nvi.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Ardından ana ekranda yer alan menüden e-Hizmetler sekmesine tıklamalısınız. E-Hizmetler kısmına tıkladıktan sonra karşınıza çıkan kısımdan e-Sorgulamalar seçeneğine tıklamalısınız. Dilerseniz en üstte yer alan e-Devlet sekmesine tıklayarak doğrudan e-Devlet’ten işlemlerinizi yapabilirsiniz.

e-Sorgulamalar kısmında yerleşim yeri ve adres belgesi sorgulama seçeneğinden e-Devlet’e erişebilirsiniz. Aynı zamanda NVİ adres bilgilerim kısmından da adres kodunu öğrenebilirsiniz. Bu seçeneklere ulaşmak için e-Devlet’e girmelisiniz.

<h3>DASK İnternet Sitesinden Adres Kodu Sorgulama</h3>

DASK internet sitesinden adres kodu sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için ana ekrandan “Zorunlu Deprem Sigortası” seçeneğini tercih etmelisiniz. Ardından “Poliçe İşlemleri” kısmına, devamında “Poliçe Sorgulama” kısmına girmelisiniz. Poliçenizin üzerinde adres kodunuz belirtilir.

Henüz poliçeniz yoksa önce adres kodunu öğrenerek sonrasında poliçe başvurusu yapmalısınız. Poliçeniz hazırlandıktan sonra istediğiniz zaman adres kodunu öğrenebilirsiniz. Adres kodu deprem sigortası yaptırmak açısından son derece önemlidir.

Hatalı bir poliçe oluşturulmaması için adres kodu üzerinden poliçe hazırlanır. Böylece yaşanan karışıklıkların önüne geçilir. Deprem sırasında adres tespitinin doğru yapılması da adres kodu sayesinde daha kolay hale gelir. Bu sayede can ve mal kayıplarının daha az olması sağlanır.

Poliçe sorgulama işlemini farklı bilgileri kullanarak yapabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • T.C. kimlik numarası ya da DASK poliçe numarası
 • T.C. kimlik numarası ve il, ilçe bilgileri
 • Vergi no ve DASK poliçe numarası
 • Vergi numarası ve il-ilçe bilgileri
 • Pasaport numarası ve il-ilçe bilgileri
 • Yabancı kimlik numarası ve DASK poliçe numarası
 • Yabancı kimlik numarası ve il-ilçe bilgileri
 • Adres kodu ve T.C. kimlik numarası
 • Adres kodu ve vergi numarası
 • Adres kodu ve yabancı kimlik numarası

Bu sorgulama türlerinden birini seçerek “Ara” yazan kısma tıklamalısınız.

<h3>DASK Adres Kodu Ne İşe Yarar?</h3>

DASK adres kodu, birçok işleve sahiptir. Adres kodu, bir yerin kimliği olarak tabir edilebilir. Bu kod üzerinden ilgili adrese dair pek çok bilgiye erişmek mümkün olur. Bir yapının hangi özelliklere sahip olduğunu adres kodu sayesinde öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda adresin sahibine ilişkin detaylara da ulaşma imkânınız olur.

OKU  PTT 65 Yaş Maaşı Ne Kadar? 2024 Güncel

Adres kodunu öğrenmenin belirli faydaları da vardır. Bu kod ile sahte adres bildirimi yapanlar tespit edilir. Kira, sigorta ve farklı sözleşmelerin hazırlanması kolaylaşır. Hangi konutlarda zorunlu deprem sigortası yoksa adres kodu ile tespit yapılabilir.

<h3>Adres Kodu İle Adres Bulunur mu?</h3>

Adres kodu ile adresin bulunması mümkündür. Adres kodu, adrese ilişkin tüm bilgileri verir. Adresin yanı sıra bu adreste kimin yaşadığı gibi bilgiler de edinilebilir. Ancak bu bilgiler, kişisel veri olduğu için herkesle paylaşılmaz. Yalnızca kendinize ait olan adres ve adres kodu bilgilerini öğrenebilirsiniz.

<h3>Adres Kodu İle DASK Poliçe Sorgulama Yapılır mı?</h3>

Adres kodu ile poliçe sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için ilk önce dask.gov.tr adresine girmelisiniz. Bu adreste poliçe işlemleri ve poliçe sorgulama adımlarını izlemelisiniz. Poliçe sorgulama işlemini adres kodunuzu ve T.C. kimlik numarasını beraber girerek yapabilirsiniz. Aynı zamanda vergi numarası ve yabancı kimlik no ile adres kodunu girerek de sorgulama yapabilirsiniz. DASK adres kodu sorgulama işlemi neticesinde kapsamlı adres bilgilerine erişebilirsiniz.