Diş Doktoru Ne Kadar Maaş Alır?

Ağız içindeki ve çevresindeki doku ve yapıların hastalıklarını, sorunlarını ve bozukluklarını teşhis eden, önleyen ve tedavi eden tıp dalına Diş Hekimliği veya Diş Doktorluğu denir. Diş hekimi olarak da bilinen çalışanlar insan sağlığı için çok önemlidir. Bugün birçok öğrenci diş hekimi olmak istiyor. Bu nedenle diş hekimi maaşı genellikle merakla araştırılır. Peki, 2022’de diş hekimi maaşı ne olacak? Diş hekimleri için azami ve asgari ücretler nelerdir Diş hekimlerinin maaşları, çeşitli işler için 2022 maaş artışıyla artıyor.

Diş hekimlerinin maaşları, çalıştıkları koşullara ve saatlere göre değişir. Aynı zamanda kamu hastanelerinde çalışan diş hekimlerinin evli ve çocuk sahibi olmaları da ücret miktarının değişmesinde etkili olmuştur. Devlet hastanelerinde çalışan diş hekimlerinin maaşları da çalışma süresine göre değişmektedir.

Güncel Diş Doktor Maaşı

 

En son versiyona göre bir diş hekimi için asgari ücret 8000 TL. Sektörde tecrübe kazandıkça bu oran artmaktadır. Bir diş hekimi için maksimum maaş 20.000 TL dır. Özel sektörde çalışan diş hekimi maaşı farklılık göstermektedir. Bir diş hekiminin alanında çalıştığı saat sayısı, uzmanlık alanı, bakım verdiği hasta sayısı gibi koşullar kazanılan ücretleri etkileyebilir.

Diş hekimlerinin maaşları şu anda kamu hastaneleri, özel sektör ve çalışılan saat gibi standartlara göre değişmektedir. Ayrıca kamu hastanelerinde çalışan diş hekimlerinin maaş tutarı evli veya çocuk sahibi olmalarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Devlet Hastanesinde Çalışan Diş Hekimi Maaşı

 

 • Devlet hastanelerinde çalışan diş hekimi maaşı hizmet yıllarına göre değişmektedir.
 • Mesleğe yeni başlayan diş hekimleri 8000-8250 TL maaş almaktadır.
 • 5 yıllık mesleki deneyime sahip bir diş hekimi 8.000 -8400 TL maaş almaktadır.
 • 10 yıllık mesleki deneyime sahip bir diş hekimi 9.000-9550 TL maaş alıyor.
 • 15 yıllık mesleki deneyime sahip bir diş hekimi 10.000 – 10.700 TL maaş almaktadır.
 • 20 yıllık mesleki deneyime sahip bir diş hekimi 10.000 80.000 TL maaş almaktadır.
 • 25 yıllık mesleki deneyime sahip diş hekimine 20.000 Türk Lirası ödenmektedir.

Özel sektörde çalışan diş hekimi maaşı farklılık göstermektedir. Doktorların çalışma saatleri, uzmanlıkları, baktıkları hasta sayısı ve çalıştıkları kliniklerin koşulları maaşlarını belirlemektedir.

Özel Muayenehane Diş Doktoru Maaşları

 

Özel muayenehane maaşları, sınırlı sayıda uzman diş hekimine sahip oldukları için daha yüksektir. Özel sektörde diş hekimi maaşı yaklaşık 15.000 liret veya 30.000 lirettir.

Uzman Diş Hekimi Maaşı Değişecek mi?

 

Diş hekimi maaşı kişinin kıdemine göre artar. Profesyonel bir diş hekiminin ortalama maaşı 11.000 liret ile 13.000 liret arasındadır. Ancak alanında yeterli yeterlilik sergilemiş bir diş hekimi için bu maaş 25.000 Türk Lirası’dır.

OKU  Multinet Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş Hekimleri Hangi Alanlarda Uzmanlaşmıştır

 

Diş hekimliği fakültesinden 5 yıl mezun olan kişilerin tercihi nedeniyle uzman diş hekimi olun. 2012 yılında başlayan DUS sınavına başvuran başarılı diş hekimleri, istedikleri uzmanlık alanında eğitim alabilmektedir. Uzman diş hekimi olduktan sonra yeteneklerine göre maaşı artar. Uzman diş hekimi maaşları aşağıdaki uzmanlıklara ve eğitim süresine göre değişmektedir.

 

Uzmanlığa Göre Maaşlar

 

 • Ağız, diş ve çene cerrahisinde uzmanlaşmak isteyen diş hekimleri 4 yıllık bir eğitimden geçmektedir.
 • Ağız, diş ve çene radyolojisinde uzmanlaşmak isteyen diş hekimleri 3 yıllık bir eğitimden geçmektedir.
 • Endodontist olmak isteyen diş hekimleri 3 yıllık eğitime sahiptir.
 • Ortodontist olmak isteyen diş hekimleri 4 yıllık eğitime sahiptir.
 • Diş hekimi uzmanı olmak isteyen diş hekimleri 3 yıllık eğitimden geçmektedir.
 • Periodontist olmak isteyen diş hekimleri 3 yıllık eğitime sahiptir.
 • Restoratif diş hekimliğinde uzmanlaşmak isteyen diş hekimleri 3 yıllık bir eğitimden geçerler.
 • Restoratif diş hekimliğinde uzmanlaşmak isteyen diş hekimleri 3 yıllık bir eğitimden geçerler.

Diş Hekimi Asistanının Maaşı Ne Kadar?

Diş Hekimi
Diş Hekimi

Devlet hastanelerinde diş hekimi asistanlarının ortalama maaşı 6.000 7550 TL, özel sektörde ise 7.000 TL’dir. Bu tutarlar diş hekimi asistanlarının çalıştıkları saatlere ve çalıştıkları kurumun konumuna göre değişmektedir.

Özel bir hastanede diş hekimi maaşı için kesin bir rakam söylemek mümkün değildir. Ancak ortalama 10.000 TL ücret aldıkları biliniyor. Bu maaş diş hekimlerinin çalıştığı klinik veya hastanenin ücret politikasına göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca diş hekimlerinin özel hastanelerdeki deneyim ve uzmanlıkları da maaşlarını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Hastanelerde her zaman diş hekimine ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Ancak konusunda uzman ve deneyimli bir diş hekimi bulmak hastaneler için kolay değildir. Bu nedenle özellikle özel hastaneler diş hekimliği maaşları konusunda daha titiz ve daha yüksek maaş ödüyor.

Devlette asistanlık görevini tamamlayan bir doktor 11.000 TL maaş alırsa, aynı doktor özel hastanede ortalama 15.000 TL maaş alabilir. Bu sadece uzman diş hekimleri için değil, yardımcı diş hekimleri için de geçerlidir. Diş teknisyeni olarak da bilinen diş asistanları, hâlihazırda çalıştıkları alanda uzmanlaşarak bu departmanda daha yüksek maaş alabilirler.

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Maaşları

Uzman diş hekimi maaşı 2022 yılı için katlar halinde ödenecektir. Diş hekimleri farklı uzmanlık dallarında eğitim görmekte ve bu bölüm içinde büyümektedir. Bu nedenle diş hekimlerinin uzmanlıklarına göre maaşları arasında farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle diş hekimliği mezunları ile uzman diş hekimlerinin maaşları arasında çok daha büyük bir eşitsizlik olabilir. Uzman diş hekimi maaşının en büyük belirleyicisi doktorun uzmanlık alanıdır. Diş hekiminde ortodonti alanında uzmanlaşmış çok daha yüksek gelirli diş hekimleri vardır. Bu doktorlar kendi kliniklerinde çok daha fazla kazanabilirler.

Kendi Kliniği Olan Bir Diş Hekimi Ne Kadar Kazanıyor?

 

OKU  evidea müşteri temsilcisi telefon numarası

Diş hekimleri kamu veya özel hastanelerde çalışmak yerine kendilerine klinik açarak görevlerine devam edebilirler. Kendi muayenehanesi olan diş hekimleri kabul ettikleri hasta sayısından çok daha fazla para kazanabilirler.

Birçok diş tedavisi özel diş kliniklerinde son derece yüksek fiyatlara yapılmaktadır. Bu nedenle kendi muayenehanesi olan diş hekimlerinin maaşları, hastanede çalışan doktorlara göre çok daha yüksek olabilmektedir. Özel kliniklerdeki diş hekimlerinin maaşları ortalama 15.000 TL ile 30.000 TL arasında değişebilmektedir.

Adil olmak gerekirse, ekibinde çalışan bir diş hekiminin maaşı, kendi çalışmasının sonuçlarına bağlıdır. Ortalama olarak her diş hekiminin kendi kliniklerinde ödediği ücretler birbirine yakındır. Bununla birlikte, diş hekimliği ile ilgili hasta memnuniyeti ve bölgedeki hekim tanınırlığı da yüksek maaşlarını etkileyebilir. Diş hekimi ortalama maaşı hakkında net bir bilgi vermek için birçok kritere dikkat etmekte fayda var. Öncelikle diş hekimi asistanlık görevine bir doktor gibi başlar. 2022 yılı itibarıyla diş hekimi asistanlarının maaşları özel hastanelerde ortalama 7.000 TL’den başlayabilmektedir. Ancak özel hastanelerde deneyimli asistanların daha fazla maaş aldığı da biliniyor.

Uzman diş hekimleri 2022 yılından itibaren en az 13.000 TL maaşla devlet hastanelerinde çalışmaya başlar. Diş hekimlerinin maaşları çalıştıkları hastaneye, uzmanlık dalına veya bulunduğu yere göre yeni asistan veya doktor olarak değişir.

Devlet hastanesinde çalışan bir diş hekiminin ortalama maaşı en az 11.000 TL’dir. Bu noktada diş hekiminin hizmet yılı, medeni durumu ve hatta çalıştığı il bile maaşlarını etkileyen faktörlerden bazılarıdır. Ayrıca işletme sermayesi sayesinde devlette çalışan diş hekimlerinin maaşları 15.000 TL’yi geçebilmektedir.

baskılı ıslak mendil