Eski Tarihli Altın İle Yeni Tarihli Altın Farkı Nedir?

Kuyumcuya gittiniz, altın sordunuz. Size bir çeyrek altın verdi. Ama eski tarihli, ne yaparsınız? Eski tarihli altın yeni tarihli altın farkı nedir?

Her zaman bozdurduğunuz veya satın aldığınız altın için bir kuyumcuya gitmişsinizdir. Altın bozdurmak için gittiğiniz yer, size sırf tarihi eski diye vereceği paranın daha düşük olacağını bildiriyor. Nasıl bir şaşkınlık, sessizlik olur üzerinizde? Belki başınızdan geçmiş bir olay olabilir. Gelin Eski tarihli altın yeni tarihli altın farkı nasıl ortaya çıkarılır gösterelim. İşte merak edilenler…

Eski Tarihli Altın Nedir?

Daha önceki yıllarda üretilen tüm altın grubuna eski tarihli altın denir. Eski tarihli altın, içinde bulunulan yıldan daha önceki yıllarda üretilmiş ve satışa sunulmuş olan altındır. Diğer bir ifadeyle bugün yaşanılan yıldan bir önceki yıllara ait altınlar, eski altın olarak tanımlanır. Eski tarihli altın, değer olarak yeni tarihli altına göre piyasalarda, birkaç TL daha ucuza satılır. Eski tarihli altınların yıl farkına göre değeri değişmez; 3 yıl önceki altın ile 20 yıl önceki altın, satış anında aynı altın kuru ile bozdurulur. Bu değişmez bir kuraldır.

Yeni Tarihli Altın Nedir?

Eski tarihli altın yeni tarihli altın farkı  sorusunun cevabı buradan gelir. Yeni altın, yaşanılan yıl içerisinde basılmış ve piyasada satışa sunulmuş olan altınlardır. Yeni tarihli altınlar herhangi bir fiyat farkına uğramadan o dönemdeki altın piyasası fiyatlarına göre satılır. Aslında bu yeni bir altının normal satış rakamlarıdır. Örneğin; 2017 yılında satın aldığınız üzerinde 2017 tarihi basılı bir altın, 2017 yılı sonuna kadar yeni altın fiyatı ile işlem görür. Aynı altın 2018 yılından itibaren ise eski altın olarak ifade edilecektir. Eski Tarihli Altın ve Yeni Tarihli Altın Fiyatları Neden Farklı? “Altın çamura düşse yine altındır, değerini yitirmez.” Fakat gerçekten de Eski tarihli altın yeni tarihli altın farkı alış ve satış fiyatları açısından bir fark vardır. Çeyrek altın, yarım altın veya Ata lira almak istediğinizde yeni tarihli altın satışında eski altın fiyatına nazaran daha fazla kesiti ile karşılaşırsınız. Küçük sayılır bir meblağ olsa da özellikle tasarruflarını altına yatırım yaparak değerlendirmek isteyenler için bu önemlidir. Peki, bu fark neden oluşur? Bu sebeple üzerinde yeni tarih basılı altınlar eski tarihli altınlara göre daha pahalı olur. Altın, eğer bir mücevher parçası veya süs eşyası olarak alınmayacaksa yeni veya eski altın alıp almamaya dikkat etmeniz gerekebilir. Bilmeniz gerekir ki sahip olduğunuz altınınızı bozdurmak istediğiniz zaman, altın hurda değeri üzerinden işlem görür. Dolayısıyla yatırım amacıyla satın alacağınız altın uzun vadede bozdurma amacı taşımayacağından eski tarihli olması avantajlı olacaktır. Buna karşılık çeyrek altın, yarım altın, Lira, Cumhuriyet gibi altınlar, düğün, nişan, doğum, sünnet gibi sebeplerle “hediye” olarak alınmışsa yeni tarihli altın almak daha uygun olabilir. Yeni ve eski tarihli çeyrek altın, tarih fark etmeksizin bozdurma fiyatı aynıdır. Bunun sebebi, altın bozdurma anında altın, hurda değeri üzerinden işlem görür ve hesaplanır. Çeyrek altının hurda altın olarak ağırlığı 1,75 gramdır ve bu gram üzerinden hesaplama yapılırken “tarih” hiç bir etki etmemektedir. Eski tarihli altın yeni tarihli altın farkı için şimdi merakımız giderildi.

OKU  Poliçe ve Banka Kredileri

Eski tarihli çeyrekle yeni çeyrek farkı nedir?

Bahsedilen altın türü cumhuriyet altını olsaydı, eski tarihli ile yeni tarihli arasında fark çok fazladır. Birkaç yıl önce 3 lira olan eski ve yeni tarihli çeyrek altındaki fiyat farkı 26 liraya kadar çıktı.

Ata altında tarih var mı?

Cumhuriyet Sikke Altınlarının bir yüzünde “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi ve altına Cumhuriyetin kuruluş tarihi olan 1923 rakamı ve bunun altına da bir çizgi çekilerek sikkenin basılış tarihi Cumhuriyetin hangi yıl dönümüne tesadüf ederse o yıl dönümünü ifade eden rakam bulunur.

Sonuç olarak Eski tarihli altın yeni tarihli altın farkı az da olsa vardır. Buna göre yatırım amaçlı düşündüğünüz altını alırken bazı kısımlara dikkat etmek gerekir. şimdi fiyat farklarını açıkladıktan sonra yatırım zamanı başlamıştır. Güvenilir bir liman olan altın yatırımı yapmaya ne dersiniz?

baskılı ıslak mendil