Gümüş Fiyatı Nasıl Hesaplanır? Gümüş Ons Hesaplama

Emtialar arasında en popüler olanı kuşkusuz altındır. Ancak günümüzde gümüş de altının en büyük rakiplerinden biri olmayı sürdürüyor. Yatırımcılar için gümüş artık daha cazip bir yatırım seçeneği haline geldi de diyebiliriz. Bunun nedeni ise 2020 yılında Reddit Yatırımcı Topluluğu tarafından başlatılan hareket ile beraber gümüşün ons fiyatının yükselmesiydi. O günden bu yana gümüş eskiye nazaran daha cazip bir yatırım aracı olma özelliğini koruyor. Dolayısıyla canlı gümüş ons grafik ve yorum bilgisi de her zamankinden daha fazla ilgi görüyor.

Sıklıkla merak edilen hususlardan biri de gümüş fiyatının nasıl hesaplandığıdır. Bu noktada ONS kavramının da merak edildiğini ekleyelim. ONS, global piyasalarda altın ve gümüş için alım satım işlemlerinde kullanılan ölçü birimi olarak tanımlanabilir. Gümüşün Türk Lirası olarak değerini hesaplayabilmek için gümüşün ons değerinin hesaplanması gerekir. Elbette rakamlar değişkenlik gösterebiliyor. Ancak altın ve gümüş arasında ons değeri açısından bir kıyaslama yapılabilmesi için basit bir örnek verebiliriz.

1 ons altın yaklaşık olarak 31,03 grama tekabül eder. 1 ons gümüşün ise 31,10 grama tekabül ettiğini söyleyebiliriz. Fiyat hesaplamalarında kullanılan ise 1 ons değeridir. Gümüş bu değere göre %99,90 saflıkta olarak değerlendirilir. Bu noktada önemli bir unsurun da altını çizmekte fayda olacaktır. Piyasadaki hareketliliğe göre ons değerleri değişir. Bunun sebebi ise gümüşün ve aynı zamanda altının dolar kuru üzerinden hesaplanıyor olmasıdır.

Gümüş, dolar kuru üzerinden hesaplandıktan sonra TL bazına çevrilebilir. Böylelikle TL olarak gümüş ons hesaplama işlemi de kolaylıkla yapılabilir. 1 ons gümüşün TL hesaplaması akıl karıştırıcı gibi görünebilir. Oysa basit bir yöntemle bu hesaplama işleminin yapılabileceğini belirtmeliyiz. Bunun için öncelikle ons değerinin 31,10’a bölünmesini yapmalısınız. Ardından güncel olan mevcut dolar kuru ile elde ettiğiniz rakamı çarpın. Bu sıralama ile işlem yapmanız durumunda hesaplamanın sorunsuz şekilde tamamlanmasını da sağlamış olursunuz.

1 gram gümüş fiyatı hesaplama işlemi de aynı şekilde gerçekleştirilebilir. Gümüşün mevcut ons değerinin 31,10 grama bölünmesi ile 1 gram gümüş değeri rakamı elde edilebilir. Bu değer güncel olan dolar kuru ile çarpılmalıdır. Dolayısıyla birkaç adımda 1 gram gümüş hesaplama işlemi gerçekleştirilerek TL para birimi olarak karşılığını öğrenebilirsiniz.

Gümüş Fiyatını Etkileyen Faktörler Neler?

Öncelikle gümüş fiyatının da yıllık, aylık ve haftalık değişebildiği gibi günlük ve hatta anlık olarak bile değişebileceğini belirtmemiz gerekiyor. Bu anlık değişimler sadece döviz kurları için geçerli değildir. Altın ve dolar borsasında nasıl ki anlık değişimler meydana geliyor, bu değişim grafikleri gümüş borsasında da mevcut olur. Dolayısıyla gümüş fiyatları neye göre değişiyor ya da gümüş fiyatlarını etkileyen unsurlar gibi hususlar da sıklıkla merak ediliyor.

Altın borsasında ve dolar borsasında meydana gelen değişimlerin anlık olarak gümüş fiyatına da yansıdığını bilmeyenler için aktaralım. Enflasyon oranları da gümüş fiyatlarını ciddi düzeyde etkileyen hususlardan bir diğeridir. İşsizlik oranları, ekonomik dalgalanmalar ve hatta son dakika olayları bile gümüş fiyatını etkileyebiliyor. Özellikle Amerikan Merkez Bankası (FED) tarafından yapılan açıklamalardan da gümüş fiyatları ziyadesiyle etkileniyor. Bu açıdan bakıldığında altın fiyatını etkileyen faktörler ile gümüş fiyatını etkileyen faktörlerin çok farklı olmadığını söyleyebiliriz. Hatta altın ve gümüş fiyatlarının doğru orantılı olduğunu,canlı piyasa takibi yapanlar çok iyi bilir.

OKU  Denizbank ATM Döviz Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer bir ülkede para birimlerine olan güven azalırsa bu durumda altın ve gümüş fiyatları da etkilenir. Bu güvensizlik ortamı yatırımcıları altına ve gümüşe sevk eder. Altın ve gümüşe ilginin artması ise bu emtiaların fiyatlarının yükselmesini beraberinde getirir.

Gümüş Piyasası Nereden Takip Edilmeli?

Eğer son zamanlarda gümüşe ilgi duyuyorsanız ve anlık takip yapmak isterseniz Paratic Piyasalar sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Canlı olarak gümüş piyasası takibini bu platform üzerinden kolaylıkla yapabileceğinizi belirtelim. Grafikler ve canlı olarak anlık veriler aktarılıyor. Bununla birlikte yorumlar da yapıldığından yatırımcıların piyasalara dair fikirlerine de anında ulaşabiliyorsunuz.

Özellikle piyasa takibi yapmaya yeni başlayanların bu platformu tercih etmesinde fayda olacaktır. Kolay anlaşılır grafikler, kolaylıkla okunabilen canlı veri değişimleri sayesinde zorlanmadan gümüş piyasasını mercek altına alabilirsiniz. Üstelik sayfada gördüğünüz verilerin güncel olup olmadığı konusunda herhangi bir endişe yaşamanız da gerekmiyor!

baskılı ıslak mendil