Garanti Hesap Numarası Öğrenme

Garanti hesap numarası öğrenme ise oldukça basittir. Bu numarayı öğrenebilmek için isterseniz müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Fakat bunu yapmak yerine, bankanın size vermiş olduğu IBAN numarasının son 7 rakamına bakabilirsiniz zira bu rakamlar sizin hesap numaranızdır.

Her bankada olduğu gibi, eğer ki Garanti Bankası tarafından sunulan bankacılık hizmetlerinden yararlanıyor da Garanti Bankasında herhangi bir türde olabilecek aktif bir hesabınız varsa sizin de mutlaka bu hesap ya da hesaplara ait olan bir hesap numarası ve 12 haneli bir IBAN numarası bulunmaktadır. Garanti Bankası tarafından size verilen numaraya Garanti hesap numarası denir ve günümüzde daha çok IBAN ile birçok işlemi yapmak yaygın olduğundan dolayı bu numara daha az bilinir.

Hesap Numarası ile Neler Yapılabilir?

Bankanız tarafından size verilmiş hesap numarası ya da IBAN ile pek çok işlemi ister banka şubelerinden, isterseniz de ATM aracılığı ile gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunu yapmak için öncelikle yukarıda bahsedilen yöntemlerle Garanti hesap numarası öğrenme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Hesap numaranızı öğrendikten sonra ise bankacılık hizmetlerinden bu numara aracılığı ile faydalanmaya hazırsınız demektir.

Öncelikle, bu hesap numarası yardımı ile kendi hesabınıza para yatırmanız mümkündür. Bir ATM ile kartsız işlem yaparak kendi hesabınıza para yatırabilirsiniz. Bu durumda kendi hesap numaranıza ihtiyacınız vardır. Kartlı işlem yapmanız durumunda, kartınız otomatik olarak cihaza hesap numarasını tanıtacaktır. Kartsız işlem yapmak istediğiniz takdirde ilk önce ATM ara yüzünde “kartsız işlemler” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Burada karşınıza çıkan ekranda “para yatırma” butonuna basmanız gerekiyor. Bunlardan sonra işlemi gerçekleştirmek için Garanti hesap numarası öğrenme ile öğrendiğiniz hesap numaranıza, T.C. kimlik numaranıza ve cep telefonu numaranıza ihtiyaç vardır.

Kendi hesabınıza para yatırmak dışında, başkasının hesabına da para gönderebilirsiniz. Bu işlemi de aynı şekilde kartlı ya da kartsız olarak gerçekleştirmeniz mümkündür. Kartsız işlem yapacağınız takdirde, kartsız işlemler menüsünde para yatırma seçeneğini seçmeniz ve sonrasında karşınıza çıkacak seçenekler arasında “başkasının hesabına para yatırma” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Kartlı işlem yapmanız durumunda da hesabınızın ara yüzünden “para gönderme” seçeneğini seçip, çıkan ekranda gönderi yapacağınız kişinin veya kuruluşun hesap, IBAN, numarasını girmeniz yeterlidir.

Kartsız işlem yaptığınız takdirde işlemin nakit ile yapıldığını unutmamak gerekir. Kartla işlem yapmadığınızdan dolayı hesabınıza doğrudan erişiminiz olmaz ve hesabınızda halihazırda bulunan paraya erişemezsiniz.

Hesap Türleri

Garanti Bankası günümüzde müşterilerine pek çok hesap türü sunmaktadır. Hesap numaralarını Garanti hesap numarası öğrenme ile öğrenebileceğiniz bu hesap türleri bireysel ya da kurumsal olabileceği gibi, bu hesaplar temel olarak vadeli ve vadesiz hesaplar olarak ikiye ayrılmaktadır. Öncelikle bireysel ve kurumsal hesap ayrımından başlamak daha doğru olacaktır. Temel olarak, bireysel hesaplar kişinin kişisel birikimleri için açtığı, kişisel harcamalarını yaptığı hesap türüdür. Kurumsal hesap ise bir kurum veya kuruluşun birikimlerinin bulunduğu hesap türüdür. Bu hesap ile vergiler ödenebilir, şirket harcamaları yapılabilir, çalışan maaşları ödenebilir ve borç ödenebilir.

OKU  A1 Capital komisyon oranları

Vadeli ve vadesiz hesap ayrımından bahsetmek gerekirse, temel olarak bu ikisi arasındaki ayrım faiz kavramından ibarettir. Vadeli hesapta banka müşterisinin parasını belirli bir faiz karşılığında tutar. Bu faiz miktarı bankadan bankaya değişebileceği gibi, hesap türüne ve vade uzunluğuna bağlı olarak da değişebilir. Vadesiz hesapta da herhangi bir faiz bulunmaz. Faiz olmaması sebebiyle de paranızı çekmek için bir vadenin bitmesini beklemeniz gerekmez. Yine aynı şekilde hepsinin hesap numarasını Garanti hesap numarası öğrenme ile öğrenmeniz mümkündür. Kişiler vadesiz hesabı çoğunlukla ya vade süresi beklemeden harcama yapmak ya da dini sebeplerle tercih etmektedir.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Günümüzde konu bankacılık olduğu takdirde dikkat edilmesi gereken oldukça çok husus bulunmaktadır. Özellikle konu internet bankacılığı olduğu zaman daha çok dikkat etmekte fayda vardır. Aksi takdirde kişi tüm birikimlerinden olabileceği gibi, yüklü miktarda borç altına da girebilir. Öncelikle, tanımadığınız kişilere asla Garanti hesap numarası öğrenme ile öğrendiğiniz hesap numaranızı vermemeniz gerekir. Aksi takdirde dolandırıcıların bu numara ile işleyeceği suçlar yüzünden yargılanan siz olabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden alışveriş yaparken de dikkat etmek gerekir. Asla güvenli ödeme yöntemleri kullanmayan siteleri kullanmayın.

baskılı ıslak mendil