Tüm Bankalar ATM Para Çekme Limiti Ne Kadar?

İnsanların banka şubesi olmaksızın, anlık olarak para çekme, yatırma ve ödeme yapma gibi işlemlerini sağlayan ATM’ler hiç şüphesiz günümüzün en büyük gelişmelerinden biridir. En ücra noktalara bile ulaşılabilen ATM’ler sayesinde, finansal işlemlerin oldukça kolaylaştığını söylemek mümkündür. Saniyeler içinde ATM’den para çekmenin veya para yatırmanın mümkün olması, ATM’lerin günümüzde sıklıkla tercih edilmesini sağlamıştır. Ancak, her türlü finansal işleme kolaylık sağlayan ATM’ler, para çekme veya yatırma konusunda kullanıcıya bir limit belirlemektedir. Özellikle güvenlik gibi durumları sağlamak amacıyla para çekme işlemi için bütün bankaların belirlediği belirli limitler vardır. Günlük olarak belirlenen bu limitler özellikle güvenlik önlemi olarak kullanılır.

Tüm bankaların para çekme limiti farklılık göstermekle beraber, bu meblağlar çok yüksek rakamlar değildir. Her bir bankanın kendi müşterileri için belirlediği ve sınır olarak çizdiği günlük Para çekme limiti bulunur. Banka şubelerinde belirli bir sınırlamama olmamasına karşın ATM üzerinden yapılan para çekme işleminde bu sınırlamalara uyulması gerekir. Kullanıcıların anlık olarak para ihtiyacını karşılamak üzere konumlanan ATM, yüksek tutarlara izin vermemektedir. ATM para çekme limiti için ise tam bir rakam belirtmenin mümkün olmadığını söylemek gerekir.

ATM Para Çekme Limitleri

Atm’ler insanların anlık olarak paraya ulaşabilmeleri veya gereken ödemeleri yapabilmeleri için yardımcı olsalar da banka şubeleri kadar sınırsız işleme izin vermemektedir. Özellikle güvenlik önlemi sağlamak amacıyla, para çekme konusunda müşterilerin belli bir limiti bulunur. Ancak bu limit konusunda net rakamlar belirtmek mümkün değildir. Çünkü her bankanın kendi müşterisi için belirlediği bir ATM para çekme tutarı vardır. Bu rakamlar bankadan bankaya fark etmekle beraber genellikle 2000-5000 tl arasında değişkenlik gösterir. Buradan da anlaşılacağı gibi ATM’ler çok yüksek tutarları karşılamaktan ziyade anlık ve acil para çekme talebini karşılamaktadır.

atm
atm

ATM para çekme limiti konusunda kullanıcıların aklında oluşan bir diğer soru ise bu limitin ATM ile ilgili olup olmadığıdır. Yani banka kullanıcısı aynı gün içinde farklı ATM minder en üst limitlerde para çekemez. Belirlenen limit tutarları ATM şubesi için değil, direkt olarak müşterinin kendisi için geçerlidir. Ancak belirlenen bu tutarlar gün basında değerlendirilir. Farklı günlerde en üst limitte para çekilmesi mümkündür. Farklı günlerde para çekimi yapmak için, ilk işleminizin üzerinden 24 saat geçmesi gerekmez. Zira müşterilerin hara çekim Limitleri saat 00.00 itibari ile sıfırlamamaktadır. Bu durumda ATM den gece 23.30 civarında en üst limitte para çeken banka müşterisi saat 00.00 itibari ile yeniden en üst limitte para çekebilmektedir.

ATM Para Çekme Limiti Arttırılabilir Mi?

Banka müşterilerinin merak ettiği konulardan birisi banka müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek ATM hara çekme limitinin arttırılmasının mümkün olup olmadığıdır. Ancak müşteriler arası eşitlik ilkesi düşünüldüğünde bankaların bu limitler konusunda herhangi bir yükseltme işlemi yapmadığı bilinmelidir. Bankanın müşterileri için belirlediği ATM para çekme limiti ortaktır ve müşteriden müşteriye göre değişkenlik göstermektedir. Ancak özel izni bulunan ayrıcalıklı müşteriler için bu limite küçük ek tutarlar eklenebilmektedir. Anlık olarak para çekme durumunda ise belirlenen üst limitin açılması mümkün değildir.

OKU  Halka Arz Nedir? Halka Arz Çeşitleri

ATM Tek Seferde Para Çekme Limiti

Bankanın müşteri için belirlediği günlük para çekme limiti belirli olmakla beraber, müşteriler bu tutarı gün içinde parça parça veya tek seferde çekme hakkına sahiptir. Ayrıca belirlenen limit tutar gün içinde farklı ATM’ lerden de çekilebilmektedir. Genellikle yüksek meblağların tek seferde çekilmesi talep edilir. Ancak bu noktada müşterinin unutmaması gereken şey belirlenen üst limit aşılmamışsa dahi, ATM de yeterli kaynak bulunmasıdır. Özellikle para çekme yoğunluğunun fazla olduğu günlerde veya bölgelerde bazı dönemler ATM’ler istenen parayı tek seferde müşteriye verememektedir. Yani banka müşterisi ATM üzerinden en üst limit de para çekmek istediğinde, ATM’de yeterli miktarda para bulunması gerekir.

Banka hara çekme limitlerinin yanı sıra tüm bankaların müşterileri için belirlediği bir ATM para yatırma limiti de vardır. ATM’ler anlık olarak parasal İşlemleri mümkün kılmakla beraber, güvenlik önlemlerini de sağlamaktadır. Bankalar belirlenen hara çekme Limitleri konusunda dönem dönem arttırım yoluna gidebilir. Örneğin pandemi sürecinde birçok banka ATM’den tek seferde para çekme limitlerini yükseltmiştir.