Garanti Bireysel Emeklilik İptali, Garanti BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik, ülkemizde son yıllarda giderek daha fazla gündeme gelen bir emeklilik fırsatıdır. Bankalar tarafından sunulan devlet destekli bir emeklilik fırsatı olan bireysel emeklilik sistemi, ya da kısacak BES, Garanti tarafından da emeklilere sunulmaktadır. Garanti Bankası ülkemizde en çok tercih edilen ve en fazla müşteriye sahip bankalar arasında yer almakta olup gerek müşterilerine sundukları bankacılık hizmetleri ile gerek müşterilerine sundukları fırsatlar ile her geçen gün müşteri ağını genişletmektedir. Garanti tarafından sunulan Bireysel Emeklilik Sistemi de çok fazla sayıda müşterinin tercih ettiği ve kullandığı bir sistemdir. BES bu noktada tüm vatandaşlarımızın faydalanabileceği, fazlasıyla kullanışlı ve yardımcı bir emeklilik sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi her ne kadar ülkemizde giderek yaygınlaşmakta olan bir sistem olsa dahi bu sistem ile ilgili pek çok soru ve bilinmezlik de söz konusudur. Bu noktada pek çok kimse de BES ile ilgili çeşitli sorular sormakta, bu sistemin ne olduğunu anlamaya çalışmaktadır. Özellikle müşterilerine çok büyük avantajlar sağlayan Garanti BES ile ilgili çok fazla soru gündeme gelmektedir. Öyle ki internette en çok aratılan sorular arasında “Garanti BES nedir? Garanti BES başvurma işlemleri nelerdir? Garanti BES nasıl iptal edilir?” gibi sorular yer almaktadır. BES işlemleri ve Garanti BES ile ilgili aklınızdaki sorulara bir yanıt arıyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu yazımızda, Garanti BES ile ilgili akıllardaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

BES
BES

BES Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, ya da kısaca BES, emeklilikte kişilere ek gelir sağlayacak bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişilerin, aylık gelirlerinin bir bölümünü bir bankaya yatırarak normal emekliliklerinin yanı sıra bir de bireysel emeklilik ile emekli olmaları bu sistem sayesinde mümkündür. Bireysel Emeklilik Sistemi tarafından sunulan en büyük avantajlardan birisi de kişinin emekliliğinde kendisine ekstradan gelir sağlayacak bir sistem olmasıdır. Ne yazık ki günümüzde emekli maaşlarının bir kişinin yaşam standartlarını tam anlamıyla sürdürmesine yetmeyeceği gerçeği pek çok kişinin emekliliklerinde de ek gelir elde etme çabasına girmesine sebep olmaktadır. BES bu noktada kişilerin birden fazla yerden emekli olmasını sağlayarak onlara emekliliklerinde her türlü ihtiyaçlarını kolay bir şekilde sağlayacak bir emeklilik sistemi ile emekli olmalarını sağlar. Böylece, emekli olduğunuzda sadece devletten değil aynı zamanda BES sistemine katıldığınız bankadan da emekli maaşı alırsınız.

BES Sisteminin İşleyişi

BES sistemi, en çok tercih edilen bankacılık hizmetleri arasında yer almaktadır. Bu noktada, pek çok banka, BES hizmetini müşterilerine sunmakta ve onlara emekliliklerinde rahat etmelerini sağlayacak fırsatlar ile yardımcı olmaktadır. BES sisteminin nasıl işlediği ise pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. BES sisteminin işleyişini şu şekilde özetlememiz mümkündür:

 • Bireysel Emeklilik Sistemi, kişinin yatırdığı birikimin toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye gerek toplu para olarak gerek maaş ödemesi olarak tekrar verilmesi esasına dayanan bir sistemdir.
 • Bireysel Emeklilik hesabınıza yaptığınız katkı payı ödemesi sizin seçtiğiniz emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir ve buna bağlı olarak size geri ödemesi yapılır.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi devlet destekli bir sistem olup aylık sizin yatırdığınız paraya ek olarak bir miktar devlet katkısı da ödenmektedir. 2013 yılında başlayan bu uygulama ile sisteme yatırdığınız her katkı tutarının %25’i kadar bir ek tutar da devlet tarafından hesabınıza yatırılmaktadır. 2022 yılından itibaren ise daha önce %25 olan bu oran %30’a yükseltildi. Bu durumda, aylık 1.000 TL yatırım yapan bir kişinin kendi katkı payına ek olarak 300 TL bir devlet katkısı da yapılacağını söyleyebiliriz.
 • 10 yıl boyunca BES sisteminde kalmış ve 56 yaşını geçmiş olan kimseler emekliliğe hak kazanırlar.
 • Bireysel Emeklilik Sisteminde emeklilik hakkınızı elde ettiğiniz takdirde hesabınızdaki parayı toplu olarak alabilirsiniz ya da yıllık gelir sigortası ile ömür boyu ya da belirli süreler boyunca düzenli bir emekli maaşı gibi alabilirsiniz.
OKU  Denizbank Promosyon Ne Zaman Yatar?

Garanti BES sistemi de yukarıda gördüğünüz sisteme bağlı olarak çalışmaktadır. Kısacası, tüm sistem, sizin aylık yatırdığınız katkı payları ve ek devlet katkısı ile en az 10 yıllık bir süreçte biriken parayı ister toplu ister aylık olarak alabilmenizdir. BES, günümüzdeki hayat pahalılığını ve emekli maaşlarının durumunu düşündüğümüzde herkesin faydalanabileceği bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi
Bireysel Emeklilik Sistemi

Garanti Bireysel Emeklilik İptal İşlemi Nasıl Yapılır

Garanti tarafından sunulan Bireysel Emeklilik Sistemi, gerek sunduğu kolaylıklar ve avantajlar ile gerek müşterilerine sunduğu rahat emeklilik fırsatı ile her zaman en avantajlı çözümleri sunmaktadır. Ancak, Garanti, müşterilerinin istediği her işlem için en kolay çözümleri sunmayı da hedeflemektedir; bu işlemler arasında Bireysel Emeklilik İptali de yer almaktadır. Eğer siz de Garanti BES iptali işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız ve bu işlemi nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıda, BES iptali işleminin nasıl yapılacağını adım adım bulabilirsiniz:

Garanti Şubeden BES İptali

 • Bir Garanti şubesine giderek şubeden bir Garanti BES iptal formu talep edip bu formu doldurun,
 • Formu doldurduktan sonra görevlilere teslim edin,
 • İşlem sırasında açık bulundurduğunuz cep telefonunuza Garanti BES tarafından bir otomatik mesaj gönderilecektir, bu mesaja ‘EVET’ yanıtını verin,
 • İşlemler tamamlandıktan sonra iptal talebiniz 10 gün içerisinde değerlendirilecektir.

Telefondan Garanti BES İptali

 • Garanti BES iptali telefon numarası olan 444 0 336 numarasını aramalısınız,
 • Sesli yönlendirme sistemi aktif hale geldiğinde “BES İptali” komutunu verin,
 • Komutu verdikten sonra müşteri temsilcisine yönlendirileceksiniz,
 • Yönlendirildiğiniz temsilciye TC kimlik numaranızı ve BES bilgilerinizi iletin,
 • Yetkiliye BES iptal işlemi yapmak istediğiniz belirtin,
 • Talebinizi oluşturduktan sonra talebiniz incelemeye alınacaktır.

Mobil Bankacılıktan Garanti BES İptali

 • Mobil şubeye bilgileriniz ile giriş yapın,
 • Ana sayfada yer alan menü çubuğuna tıklayıp BES Ayarları seçeneğine tıklayın,
 • Ekranın en altında yer alan BES Sözleşmeden Ayrılma yazan kısma gidin,
 • Sistem işleme devam etmek isteyip istemediğinizi soran bir kutucuk çıkaracaktır,
 • Bu kutucuğa “Evet” yanıtını verin,
 • Bu işlemler tamamlandıktan sonra bireysel emeklilik sisteminden çıkmış olacaksınız.

Bireysel emeklilik sisteminden çıktıktan sonra durumunuza göre hesabınızdan bir miktar kesinti yapılabilir. Bu kesinti, sizin ne kadar zamandır BES sisteminden faydalandığınıza bağlı olarak yapılmaktadır. Normal şartlar altında 2 ay süresince BES sisteminden faydalanmış olan kişilerden herhangi bir kesinti yapılmazken 2 ayı geçkin bir süredir BES sisteminde yer alan kişilerden belli kesintiler yapılmaktadır.

baskılı ıslak mendil