İsviçre Frangı Kaç TL? 1 İsviçre Frangı Kaç TL?

İsviçre frangının TL karşısındaki değeri hakkında yapılan araştırma bu para birimi üzerinde pek çok farklı konuda bilgi sahibi olmayı sağlayacaktır. Oldukça sık şekilde araştırılan bir para birimi olan İsviçre frangı, İsviçre ve Lihtenştayn’da kullanılmakta olan para birimi olarak bilinmektedir. Oldukça meşhur bir para birimi olan İsviçre frangı, İsviçre ulusal bankası tarafından üretilerek piyasaya sürülmektedir. İsviçre frangı, Avrupa’da, euroya geçilmesinin ardından kullanılan tek ve son frank para birimi olmasıyla da oldukça meşhurdur. İsviçre frangının uluslararası olarak kullanılan kısa kodu bulunmaktadır. Confederatio Helvetica Franc adıyla anlamakta olan İsviçre frangının kısaltılmış hali ise CHF şeklinde kullanılmaktadır. Bu para birimini en sık ve büyük şekilde kullanan ülke ise İsviçre’dir. Dünya bankası istatistiklerine göre 2007 yılında İsviçre frangının enflasyon oranı %3.6 şeklinde bulunmaktadır.

İsviçre Frangı Kaç TL? 1 İsviçre Frangı Kaç TL?

İsviçre Frangını Tarihçesi

Latinceden gelen bir anlamı taşıyan İsviçre frangı kendine ait bir para birimi kodu bulundurmaktadır. Tarihçesi oldukça eskilere dayanan bu para birimi İsviçre’de Stutz, Amiese, Frankler veya Liber olarak da adlandırılmaktadır. Bu para birimine dair en ilgi çeken özelliklerinden bir diğeri ise 2014’ten bu yana eksi faiz vermesidir. İsviçre Merkez Bankası’nın mevcut bulunan politika faizi -%0.75 şekilde bulunmaktadır. İsviçre frangı tarihi hakkında yapılan araştırma bu para biriminin yalnızca İsviçre’nin resmi para birimi olmadığı hakkında da bilgi edilmesini sağlamaktadır.

 

İsviçre frangı aynı zamanda Lihtenştayn da da resmi para birimi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca İtalya’da Campiona d’ıtalia ve Almanya’da Bussingen kasabasında da resmi para birimi olarak İsviçre frangı kullanılmaktadır. İsviçre frangı dünyada birkaç farklı para biriminin ardından en fazla rezerv olarak tutulan para birimi olarak kullanılmasıyla da oldukça meşhurdur. İsviçre frangı amacıyla üretilmekte olan banknotlar genellikle para biriktirmek amacıyla kullanılmaktadır. Para biriktirme amacının haricinde bu banknotlar, değer koruma aracı olarak da kullanılmaktadır.

İsviçre Frangı
isviçre frangı

İsviçre Frangı Değeri

İsviçre frangı kaç TL hakkında yapılan araştırma bu para biriminin değerinin anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. İsviçre frangı oldukça güvenilir bir para birimi olarak bilinmektedir. Bank notları veya madeni paralarının da kullanıcılar tarafından güvenle kullanılmasının pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Güvenli olmasının bilinen en büyük nedeni olası bir sahte taklidin diğer para birimlerine göre çok daha düşük oranda bulunmasıdır. İsviçre frangı diğer para birimleri gibi farklı dönemlerde dalgalanmalar ve belirsizlikler yaşayabilir. Grafiğin bu şekilde değişmesi para biriminin değerini yükseltip, düşürebilir. Ancak değeri düşse de İsviçre frangını oldukça değerli olmasını sağlayan farklı bir özelliği bulunmaktadır. İsviçre frangı olası bir kriz durumunda altın gibi güvenli bir para birimi olarak görülmektedir. Pek çok farklı yerde bulunan yatırımcının İsviçre frangı üzerinden yatırım yapmasının en bilindik nedenleri arasında bu özelliği bulunmaktadır. Euroya geçilmesinin ardından kullanılan tek frank para birimi olması da bu para biriminin oldukça meşhur ve popüler hale gelmesini sağlamıştır.

OKU  Neden Kredi Çekemiyorum?

 

İsviçre Frangı Geçerliliği

1 İsviçre frangı kaç TL hakkında yapılan araştırma için öncelikle İsviçre frangının paraları konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. İsviçre frangı da pek çok farklı para birimi gibi banknotlar ve metal paralar olacak şekilde üretilmektedir. Günümüzde kullanılmakta olan İsviçre frangı banknotlara 10,20,50, 100,200 ve 1000 franklık olacak şekilde üretilir. İsviçre frangı adına kullanılmakta olan madeni paralar ise 5, 10, 20, 1, 2, 5 ve ½ rappen adı verilerek üretilir. İsviçre frangının banknotlar üzerinde de pek çok farklı önemli kişi bulunmaktadır. Paraya dik biçimde yerleştirilen tasarımıyla ilgi çeken banknotlar farklı ve ünlü isimlerin resimlerin taşımaktadır.

 

İsviçre Frangı Banknotları

İsviçre frangı bank notları oldukça meşhur olması sebebiyle pek çok kişinin ilgisini çekmektedir.10 frank sarı renk ağırlıkta olacak şekilde tasarlanmıştır ve üzerinde ünlü mimar  Le Corbusier bulunmaktadır. 20 Frank ise kırmızı rengin ağırlıklı olacak şekilde tasarlandı bir banknotdur. Üzerinde İsviçre doğumlu en bilindik klasik müzik bestecilerinden biri olan Honegger’in resmini taşımaktadır. 50 Frank ise, yeşil renkte tasarlanmış ve üzerinde ünlü sanatçı Taeuber-Arp’ın resmini bulundurmaktadır. Tasarımsal olarak da oldukça ilgi çekici bir şekilde bulunan İsviçre Frankları pek çok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. İsviçre frangı ve TL değeri üzerine yapılan araştırma, değişen döviz sebebiyle, nerdeyse her gün farklı cevaplar alınmasına sebep olmaktadır.