Kanada Doları Kaç TL? 1 Kanada Doları Kaç TL?

1 Kanada doları kaç TL hakkında yapılan araştırma, Kanada doları hakkında farklı bilgilere sahip olmak adına da yararlı olmaktadır. Bu para birimi genel ağırlığı olarak Kanada’da kullanılmakta olan bir para birimi olarak bilinmektedir. Kanada doları para birimini diğer dolar birimlerinden ayırabilmek adına bu para birimi CA$, Can$ veya C$ ile de sembolize edilmektedir. Bir Kanada doları toplamda 100 sentten oluşmaktadır. Dolayısıyla Kanada dolarının bir alt birimi sent olarak hesaplanmaktadır. Kanada dolarının uluslararası kodu ise CAD terimleri ile anılmaktadır. Kanada dolarının yıllık enflasyon oranı farklı etkenler dolayısıyla değişiklik göstermektedir. Kanada dolarının enflasyon oranı 2012 yılında %1.06 şeklinde hesaplanmıştır. Kanada para birimi olan Kanada doları için en önemli kur, Amerika ile gerçekleşmekte olan çapraz kur olarak bilinmektedir. Kanada dolarına ABD dolarına karşı değer kaybettiren en belirgin sebebin ise, küresel mali kriz olduğu bilinmektedir.

Kanada Doları Kaç TL? 1 Kanada Doları Kaç TL?

Kanada Dolarının Tarihçesi

Kanada doları tarihi 1813 ila 1815’li yıllara dayanması sebebiyle, oldukça eski olduğu bilinmektedir. İlk olarak İngiliz Ordusunu faturaları amacıyla üretilmiş olan bu para biriminin, 1830 yılından itibaren sözleşmeli pek çok banka tarafından basılmaya başlandığı bilinmektedir. Kanada Eyaleti tarafından da basılması sebebiyle oldukça önemli bir yere sahip olan Kanada doları, popüler bir para birimi olarak bilinmektedir. İnternet üzerinden 1988 yılından itibaren arşivlerine ulaşılabilecek olan Kanada doları, hakkında yapılan araştırmalar Kanada doları ve TL değeri hakkında da bilgi vermektedir.

Kanada Doları
Kanada Doları

Kanada doları, hem metal paralar hem banknotlar ile üretilmektedir. Metal para olarak 1, 5, 10 ve 25 cent adı verilen paralara sahiptir. Ayrıca 1 dolar ve 2 dolar da bu para birimi üzerinden, metal para olarak üretilmektedir.

 

Kanada doları adına üretilen banknotlar içerisinde ise 5, 10, 20, 50 ve 100 dolar bulunmaktadır. Kanada doları banknotları üzerinde farklı isimler bulunduğu gözlenmektedir. Basıma başlandığı tarihten bu yana, farklı seriler bu para birimleri adına üretilmiştir. Kanada doları üzerinden yatırım yapmak isteyen kişiler, bu para birimini kamu veya özel bankalardan ya da yatırım kuruluşları üzerinden satın alabilmektedir. Majör bir para birimi olarak bilinen Kanada dolarının, akıcılığı oldukça yüksektir. Dolayısıyla bu para birimi ile yatırım yapmak isteyen kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak Kanada doları üzerinden yatırım yapmak isteyen kişilerin, güncel kurları dikkatle takip etmeleri gerekmektedir.

 

Kanada Dolarının Geçerliliği

Uluslararası olarak büyük bir geçerliliğe sahip olan Kanada doları, Amerikan doları ve İngiliz sterlinine göre bir miktar düşük şekilde bulunmaktadır. CAD olarak kısaltılan ve anılan Kanada doları, metal ve demir paralar kadar kağıt banknotlar şeklinde de üretilmektedir. Kanada doları birimi için üretilmekte olan kağıt banknotlar, herhangi bir sebep dolayısıyla yıpranması en zor paralardan biri olarak bilinmektedir. Bunun sebebi üretimleri esnasında kullanılan malzemelerin oldukça dayanıklı malzemelerden seçilmesidir. Kanada dolarının diğer para birimleri ile değerlendirilmesi hakkında yapılan araştırmanın sonuçları neredeyse her gün değişiklik göstermektedir. Bu değişikliğin pek çok farklı nedeni bulunabilir.

OKU  Bankalar Kimlere Kredi Verir?

 

Kanada Dolarının Yıllar İçinde Değişimi

Kanada dolarında yaşanmakta olan değişikliğin farklı nedenlerden dolayı yaşandığı bilinmektedir. Bu sebeplerden en belirgin olanı ise, tüm dünya piyasasını etkileyen önemli karar ve olaylar olarak bilinir. Ayrıca dünyanın herhangi bir yerinden gelen son dakika kararları, Kanada ülkesinin durumu ve bu ülkede verilen ekonomik kararlarda, nedenler arasında bulunmaktadır. Enflasyon, dış ticaret veya kullanıcıların arz – talepleri de Kanada doları biriminin değişiklik yaşamasına neden olabilir.

 

Kanada ülkesinden gerçekleşmekte olan ihracatın çok büyük bir bölümü Amerika Birleşik Devletleri ile gerçekleşmektedir. Dolayısıyla Amerika dolarında yaşanacak olan herhangi bir değişiklik, Kanada doları kaç TL sorusunun da cevabını değiştirmektedir. Kanada doları bu yansımalar karşısında bir takım yükseliş ve düşüşler yaşayabilir.

 

Kanada Dolarının Yükseliş ve Düşüşü

Kanada doları üzerinden yatırım yapmak isteyen kişilerin, bu para birimi hakkında araştırma yaparak, bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Kanada doları pek çok farklı özelliği dolayısıyla yatırım yapmak isteyen kişilerin ilk tercihlerinden biri haline gelmektedir. Yatırım yapmak isteyen kişiler Kanada dolarının TL karşısındaki değeri hakkında da araştırma yapmaları, kazanç sağlayabilmeleri adına oldukça önemlidir. Tüm bu araştırmalar sonucunda elde edilecek bilgi birikimi, yatırım yapma büyük bir fayda sağlayacaktır.

baskılı ıslak mendil