Kredi Borcu Nasıl Ertelenir?

Çektiğiniz krediyi artık ödeyemeyecek hale gelmişseniz, masraflarınız gittikçe artıyor ve kredi masraflarınız, aylık kredi ödemeleriniz gittikçe ödenemez hale geliyorsa kredi borcu erteleme’yi düşünebilirsiniz.

Hayatın olağan koşulları nedeniyle parayı denkleştirememiş ve acil paraya ihtiyacınız olmuş olabilir. Aylık kredi taksiti ödemeleriniz bir sonraki aya devrediyorsa kredileriniz gittikçe büyür ve ana paraya gittikçe daha fazla faiz yüklenebilir. Böyle bir durumda kredinizi yapılandırabilirsiniz ya da kredi borcunuzu kısa bir süreliğine olsa da erteleyebilirsiniz.

Bankanız bazı durumlarda kredinizi ertelemeye yardımcı olacaktır ama genel olarak bankalar böyle durumlarda karşı karşıya geldiklerinde müşterilerine olan karşı güvenleri sarsılabilir, erteleme talebinizi kabul etmezlerse ve siz ödemelerinizi yapmazsanız, hakkınızda icra takibi başlatabilirler.

Bankanızdan kredi çektiğiniz anda imzaladığınız evraklar kredinizle ilgili sözleşmelerdir. Bu sözleşmeleri kabul ettiğiniz için sözleşme şartlarına göre kredi borcunu başka bir aya ertelemek ya da devretmek söz konusu olamaz. Ancak kredi yapılandırma sistemleri sayesinde krediniz ertelenmiş olacaktır. Fakat kredi erteleme daha fazla faiz yüklenmesine ve kredinizin daha fazla vadeye yayılmasına sebep olabilir.

Kredinizin aylık taksitlerini ödeyemeyecek durumdaysanız durumu bankanıza yazılı olarak bildirmelisiniz. Bankaya bir dilekçe yazarak durumu anlatınız. Kredi borcunuzu ertelemek ve yeniden kredi yapılandırma uygulanmasını kabul etmek bankanın inisiyatifine kalmıştır.

Mali durumunuz taksitleri ödeyemeyecek kadar kötüyse ve kredinizin bulunduğu banka kredi yapılandırma isteğinizi reddedip borcunuzun ertelenmesini kabul etmediyse hakkınızda icra takibi başlatabilecektir. Bu durumun yaşanmaması için kredi notunuz yeterliyse başka bir bankaya kredi başvurusu yaparak kredi çekebilir ve borçlu olduğunuz banka borcunuzu kapatabilirsiniz. Bundan sonra yeni kredi çektiğiniz bankaya borcunuzu ödemeye devam edebilirsiniz. Böylelikle borcunuz otomatikman yeniden yapılandırılmış olacaktır. Fakat yeni çektiğiniz kredinin faiz oranlarına ve vade oranlarına dikkat etmeniz gerekmektedir.

OKU  Bankkart lira nedir? Bankkart Lira Nasıl Kullanılır?

Yorumlar kapalı.