Kredi Kartı Kopyalandığında Yapılması Gerekenler

Tamamımız günlük hayatımızda kredi kartı kullanıyoruz gerek alışveriş, gerekse taşıtımıza benzin için ya da market, gıda vb. gereksinimlerimiz için ve onu çantamızın veya cüzdanımızın en değerli yerinde gizliyoruz. Kredi kartımızın parolasını girerken çeşitli gizlemeler yapmaya çalışıyoruz niçin? Çünkü kredi kartı şifresi hırsızlığı çıktı. Artık günümüzde kredi kartını çalmak yerine işi daha profesyonel bir şekile dönüştürerek kredi kartını kopyalıyorlar evet yanlış duymuyorsunuz artık işi bu kadar geliştirdiler. Para kullanılan atm’ye bir düzenek oluşturuyorlar, yapıştırılan aparat yardımıyla kredi kartı kopyalanıyor ve parola yazılan kısmın üstüne gizli kamera yerleştirerek şifreyi oradan alıp kredi kartı limitinizi boşaltmaya başlıyorlar. İşin ürkütücü yanı kredi kartı kişisel bilgileri doğru olduğundan kanıtlama şansınız da güç oluyor.

Kredi Kartı Kopyalandığında Yapılması Gerekenler

Kredi kartınız kopyalandığında ne yapmanız gerekiyor?

Bu şekilde kötü olaylar başınıza gelmeden önce yapılması gerekli olan bankada açtırdığınız hesaplarınızı ve kredi karınızı yoğun olarak denetim altında tutmanız. Fakat varsayalım ki bu şekilde istenmeyen bir olay başınıza geldiğinde ilk önce yapılması gereken kredi kartı veya bankamatik kartınızın bulunduğu bankanın çağrı merkezini arayarak kredi kartınızı kullanımını iptal ettirmek olmalıdır. Fakat tamamımız biliyoruz ki çağrı merkezindeki müşteri temsilcisine ulaşmak epeyce güç bir iş. Fakat artan bu hırsızlık, çalma ve kopyalama vakaları sebebiyle çağrı merkezini aradığınızda menünün en başlangıcında kayıp/çalıntı işlemleri tercih edilerek işleminizin daha süratli olması temin ediliyor.

Kartınızı yalnızca çağrı merkezi görüşmesi sonucu telefonda kapattırmakla kalmayın ve banka şubenize uğrayarak yazılı başvuruda bulunun. Her bankanın farklı uygulamaları olabilmekle birlikte, kartın haksız kullanımı ve sigortalanması yasaya göre kopyalandığına ilişkin bildiriminizden önceki 24 saat dilimi içinde bulunan 150 TL’lık ödemeden siz sorumlu tutuluyorsunuz. Bu mevzuda uyanık kalınmalı, üstelik bankanın ihmali olduğunu aklınızdan geçiriyorsanız ve zarar görürseniz bankaya bu konuda dava açabiliyorsunuz. Hayatın her alanında olduğu gibi kredi kartı çalınma veya kopyalanma olaylarına karşı gözünüzü dört açıp dikkatli olmanız icap ediyor.

OKU  Küçük ve Karlı Ne İş Yapılabilir?
baskılı ıslak mendil