Bankalardan Kredi Alamama Nedenleri

Günümüzde banka kredileri ciddi bir kitle için hayati öneme sahiptir. Ev sahibi olmak, eğitim giderlerini karşılamak, araç almak, yeni bir iş yeri açmak gibi nedenlerle paraya olan ihtiyacı gidermek üzere bankalar belli koşullar karşılandığında hizmet vermektedir. Bireysel ve kurumsal olarak başvurulan krediler banka tarafından birçok farklı etken bir arada tutularak değerlendirilmektedir.

Bankalardan Kredi Alamama Nedenleri
Bankalardan Kredi Alamama Nedenleri

Bankalardan Kredi Alamama Nedenleri

Her banka kredi başvurusu değerlendirmesi sırasında farklı ölçütler belirlemiştir. Bu ölçütlerin dışında olan başvurular genellikle reddedilmektedir. Kredi reddedilme nedenleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Başvuruda gelir kanıtlayan bir belge göstermediyseniz
  • Belgelenen bu gelirin talep edilen aylık kredi ödeme tutarından çok farklı olması,
  • Başka bir bankaya olan kredi borcu devam ediyorsa ve özellikle kredi ödemesinde sorun yaşanıyorsa,
  • Son bir yılda kullanılan kredi kartı ödemesi ya da kredi ödemesinde sorun yaşanması, belirlenen geri ödeme zaman dilimleri için 4’ten fazla gecikme varsa,
  • Bir iş yerinde referans gösterilmeksizin 6 aydan daha az süre boyunca çalışılıyorsa,
  • Kara listede ya da yasal takip sürecinde olunması, banka ödemelerinde yaşanan soruna bağlı idari takip geçmişinin olması bankanın kredi vermesini önleyen nedenlerdir.

Bankalar, kredi verecekleri kişinin verilen parayı geri ödeyecekleri konusunda garanti isterler. Bu garanti de evraklar ve ödeme geçmişidir. Yani risk olan her konuyu değerlendirdikten sonra kredi verirler. Bu nedenle kredi notunu yüksek tutmak önemlidir.

Kredi Notu Nasıl Yüksek Tutulur

Kredi notunu yüksek tutmak için banka borçlarına düzenli ödeme yapılması, eğer hiç kredi kartı kullanılmamışsa, düzenli ödeme yapılabilecek şekilde alışveriş yapılarak az bir harcamayla kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunmamak, hali hazırda borç varsa bunu yapılandırmak, düzene sokmak tavsiye edilir.

Kredi Almak İçin Gerekli Şartlar

Kredi alabilmek için öncelikle bir yerde devamlı olarak 6 ay boyunca çalışmak gerekiyor. Eğer bu süreden daha önce krediye ihtiyacınız varsa, başvuruyu maaş alınan bankadan yapabilirsiniz. İkinci olarak kredi kartının asgari ödeme dahi olsa kesinlikle gecikmemesine dikkat edilmelidir. Özellikle kredi kartı borcunu kapatmak için kredi alıyorsanız buna ayrıca dikkat etmek gerekir. Bir diğer önemli konu kredi notu ya da puanıdır. Kredi notunuz 1450 ve yukarısında olduğunda kredi çıkma şansı yüksektir. Diğer yandan 1400 ve altı riskli sayıldığından kredi çıkma olasılığı da düşer. Eğer kredi notunuzu bilmiyorsanız, Kredi Kayıt Bürosu’na bir miktar ödeme yaparak kayıt olup öğrenebilirsiniz. İdeal kredi notu 1500 ve 1700 arasıdır. Eğer geçmişte yasal takibe giren borcunuz varsa, başvuru süresince bankayla mevduat ilişkisi oluşturması tavsiye edilir. Kredi dışı ürün kullanımı ile onay alımı sağlanabilmektedir. Ayrıca hali hazırda kredi borcu ödüyorsanız ve bunda da zorlanıyorsanız, ödemelerde aksamalar oluyorsa, bankalar bunu olumsuz değerlendirecektir.

OKU  En Düşük Faizle Kredi Veren Bankalar
baskılı ıslak mendil