Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Kredili mevduat hesabı, bankadaki vadesiz hesabınızda para olmadığında bile belirli bir limite kadar para çekmenizi sağlar. Yani bankadaki hesabınızda bin lira varsa, kullanılabilir limitiniz 1500 liraysa, 500 liralık kredili mevduat hesabınız var demektir. Kredili mevduat hesabı bazı bankalarda Ek Hesap veya Esnek Hesap olarak da isimlendirilmektedir. Bu hesabın en büyük avantajı, hesabınızda para olmadığı durumlarda nakit çekebilir ya da faturalarınızı ödeyebilirsiniz demektir. Kredili mevduat hesabının limiti gelirinize göre belirlenir ve bu sayede eksi bakiyeye düştüğünüzde bile parasız kalmamanız avantajı sağlar.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?
Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Kredili mevduat hesabı nın ödemesi ay sonunda yapılır ve 500 liralık bir kullanım için faiz oranına göre vergi ve fonlarla birlikte ortalama 12-15 lira bir faiz ödersiniz. Kredili mevduat hesabınızın olması için, hesabınızın bulunduğu şubeye başvuru yapmanız gerekir. Başvurudan sonra bankanın onay vermesi durumunda esnek hesap açacaktır.

Kredili Mevduat Hesabı Kredi Mi?

Kredili mevduat hesabının kredi gibi düşünülmesi mümkündür. Ancak bu kredinin ödemesi, hesabınıza para yatırılınca yapılmış olur.

Miktarı çok yüksek olmayan esnek hesap, bir çok kişinin kullandığı ve memnun olduğu bankacılık ürünleri arasındadır. Bu nedenle bankacılık ürünleri içinde yer alan kredili ürünlerden olan kredili mevduat hesapları, düşük faizli olmaları nedeniyle çok tercih edilir.

Kredili mevduat hesabı kullananlar genelde maaş müşterileri ve emekliler olmaktadır. Bu nedenle sabit geliri olmayanlara esnek hesap verilmez. Kredi notu düşük veya kara listede olan müşterilere ek hesap kullandırılmaz.

Ön Onaylı Kredi Nedir?

Bankalar genelde kredi vermeyi çok severler. Çünkü kredilerin faizleri ile para kazanırlar. Ancak kredi notu yüksek olanlar için bu durum söz konusudur.

Kredi notunun yüksek olması ve kredi kullanmayan müşterilere bankalar belirli dönemlerde ön onaylı kredi verirler. Bu krediler bir çok bankada şubeye gitmeye gerek kalmadan mobilden kullandırılabilir. Ancak bu her zaman söz konusu olmaz. Sürekli çalıştığınız bankalar size bu fırsatı tanırken bazıları notunuz yüksek olsa da kredi vermezler.

OKU  Visa Kart ve Mastercard Farkı Nedir?