Kredi Notu Kaç Olunca Kredi Alınır?

Kredi kullanmak isteyenlerin merak ettiği en önemli detaylardan biri de kredi notu az riskli olduğunda kredi verilip verilmeyeceğidir.

Kredi notunun az riskli olması durumunda kredi verme yetkisi banka şubesine aittir. Eğer maaş aldığınız banka ile iyi ilişkileriniz varsa, kredi notunuz 1300 civarındaki az riskli gruptaysa kredi çekebilirsiniz. Kredi çekmek için maaş bankasını tercih eden emekliler genelde az riskli grupta olsalar da bankalar tarafından kredi başvurusu olumlu sonuçlanır.

Ancak her bankada durum aynı şekilde işlemez ve bazı bankalar 1500 puan altına kredi vermez.

Kredi Notu Kaç Olunca Kredi Alınır?
Kredi Notu Kaç Olunca Kredi Alınır?

Kredi Notlarının Anlamı Nedir?

Kredi notları, 0 ve 1900 puan aralığında yer alırlar. Bu puan aralıklarına göre kişinin hangi risk grubuna dahil olduğu hesaplanır.

1700 – 1900 puan aralığına sahip olan nota dahil olanlar, çok iyi olarak değerlendirilir. 1500 – 1699 puan aralığında olan kişiler ise, iyi olarak adlandırılır. 1100 – 1499 puan aralığındakiler az risklidir ve bu kişilere kredi verilip verilmemesi bankanın inisiyatifindedir. Bazı bankalar verse de, bazı bankalar vermez. 700 – 1099 puana sahip olanlar, orta risklidir ve 0 – 699 aralığındakiler en riskli grupta yer alır. En riskli ve orta riskli kişilere kredi verilmez. Bu nedenle kredi notunun yükseltilmesi gerekir.

Daha önceden icralık olup kara listeye girmiş olanlara ise, 5 yıl bekledikten sonra kredi notunu yükseltme yollarını denemesi gereken kişilerdir.

Yani kredi notunun anlamı, kişinin geçmiş yıllardaki ödeme performanslarının analizidir.

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Kullanabilirim?

Kredi notunun 1500 ve üzeri olması, kredi konusunda kafanızın rahat olmasını sağlasa da, tek ölçüt notunuzun yüksek olması değildir.

Kredi notunuz yüksek olsa dahi, kredi çekemeyebilirsiniz. Bunun nedeni gelirinizdir. Gelirinizin yüzde yetmişinden fazlasını kredi taksitlerinize göre ödeyemezsiniz. Bu yüzden bankalardaki kredili ürünlerinizin ve borçlarının toplamı kredi verilirken değerlendirilir.

Eğer birkaç banka ile çalışıyorsanız, mevcut kredili ürünlerinizi kapatmanız halinde, kredi çekebilecek duruma gelebilirsiniz demektir. Bir çok kişinin kredi borçlarını kapatmak için yeni krediler talep ettiği bilinse de, bankalar kendini riske atacak kredileri asla kullandırmazlar.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notunuzun yükselmesini veya düşmesini etkileyen faktörleri bilirseniz ona göre hareket edebilirsiniz. Kredi notunuz anlık olarak etkiler ve aylık olarak güncellenir. Bu nedenle bir günlük bile gecikmeli yaptığınız ödeme, kredi notunuzu etkileyecektir.

Kredi notu dışında, kredi alabilirliğini etkileyen faktörler, değişiklik gösterebilir ve her bankada farklı bir şekilde işleyebilir.

Bankalara Olan Borçlarınız ve Taksitleriniz

Diğer bankalara ait olan kullandığınız kredi ve kredi kartlarının borçları, yeni kredi başvurunuzu etkileyebilir. Gelirinizin belirli bir oranının üzerinde olan borçlarınız varsa, yeni kredi talebiniz onaylanmayabilir.

Çalışma Şekliniz

Kredi ödemelerini düzenli yapacağı tahmin edilen kamu sektörü çalışanları ve kurumsal firma çalışanları, bir çok bankanın daha kolay kredi verdiği firmalardır. Az riskli kredi notuna sahip olan bir kamu çalışanıysanız daha kolay kredi çekmeniz muhtemeldir.

OKU  İşsizlere Kredi Veren Bankalar 2023