Litecoin Nedir? – Litecoin Geleceği ve 2025 Fiyat Tahmini

Litecoin (LTC), 2011 yılında eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından oluşturulan, merkezi olmayan bir eşler arası kripto para birimidir.

Teknik olarak Litecoin projesi Bitcoin sistemine çok benzer. Litecoin üretimi ve iletimi, açık kaynaklı bir şifreleme protokolüne dayanmaktadır. Merkezi kontrol yoktur. Bunu akılda tutarak, tüm işlemler, bakiyeler ve harcamalar eşler arası bir ağ tarafından yönetilir. Litecoin, sırayla bloklar oluşturan bir kriptolojik hash işlevi temelinde oluşturulur. Litecoin, Bitcoin ve fiat para ile değiştirilebilir. Söz konusu işleme genellikle çevrimiçi borsalar (kripto para borsaları) aracılığıyla gerçekleşir.

Kripto para birimi, Bitcoin protokolüne dayalı olarak oluşturuldu ancak kullanılan karma algoritması açısından farklılık gösteriyor. Ayrıca, sert kapaklar, blok işlem süreleri ve diğer bazı faktörlerde de farklılık gösterir. Litecoin, 7 Ekim 2011’de GitHub’da açık kaynaklı bir istemci aracılığıyla piyasaya sürüldü. 5 gün sonra, 13 Ekim 2011’de Litecoin ağı yayına girdi.

Lee’nin amacı, Litecoin ile Bitcoin’in hafif bir versiyonunu yaratmaktı. Geliştiriciler her zaman Litecoin’i Bitcoin’in gümüş versiyonu olarak kabul edebileceğinizi belirtmişlerdir. Litecoin, blok başına yaklaşık 2,5 dakika olan işlem onay oranının önceliklendirilmesinde Bitcoin’den farklıdır. Ancak gerçek şu ki, Litecoin kullanıcılarının ağ tıkanıklığı nedeniyle işlemlerinin gerçekleşmesi için yaklaşık 30 dakika kadar beklemeleri gerekecek.

Litecoin Güvenli mi?

Her kripto para gibi Litecoin güvenli mi? Sorusu da merak konusudur. Ödemeleri işlemede özellikle Bitcoin’den daha hızlıdır ve mükemmel, kanıtlanmış tamamlayıcı bir alternatiftir. Ödeme yapmak için çok ucuz, süper güvenli bir otoyol – özellikle bir fincan kahve için ödeme yaparken olduğu gibi mikro işlemler söz konusu olduğunda. Ayrıca Litecoin topluluğu, aslında Bitcoin için tasarlanan her türlü yeni fintech aygıtının uygulanması üzerinde çalışıyor. Litecoin şu anda akıllı sözleşmeler ve gizlilik (gizli işlemler ve MimbleWimble dahil) için yıldırım ağı protokolünün ve uygulamalarının uygulanması üzerinde çalışıyor. Litecoin kesinlikle hafif ve ucuzdur, ancak her şeyden önce harika emelleri olan emin ellerdedir. Litecoin, klasik ve güvenilir bir altcoin olarak parlak bir geleceğe sahiptir.

Çoğu yatırımcı Bitcoin’i altın, Litecoin’i gümüş olarak görür. Litecoin, Bitcoin’e alternatif olarak geliştirildi ve Bitcoin’in bazı eksikliklerini gideren hafif bir araç olarak geliştirildi. Arkasında 6 yıldan fazla deneyim ve gelişime sahip klasik bir altcoindir. Yazılım güncellemeleri ve yeni teknolojiler Litecoin’e kolayca eklenebilir.

Litecoin
Litecoin

Bitcoin’de olduğu gibi, yerleşik bir kıtlık da var. Toplamda sadece 84 milyon Litecoin madenciliği yapılabilir. Litecoin çok daha ucuz ve hızlı bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Aslında, Litecoin diğer kripto para birimlerine göre hafife alınmaktadır. Bitcoin, Litecoin’e kıyasla daha yavaş ve kullanımı daha pahalıdır.

Litecoin’in hızlı ve ucuz olmasının avantajları vardır, özellikle üçüncü dünya ülkelerinde banka hesabı olmayan kişiler hala Litecoin’i ucuz ve hızlı bir şekilde alabildiği için.

OKU  Contentos (cos) Coin Nedir? Contentos (cos) Coin Yorum, 2025 Fiyat Tahmini

Litecoin neden yükseliyor?

Mart ayındaki güncelleme sırasında Litecoin istikrarsız bir dönemden geçiyordu. Ancak burada, LTC’yi rekabetten ayıran ve genel olarak olumlu bir konuma getiren en büyük faktörlerden bahsedelim.

Litecoin, Ethereum ile karşılaştırıldığında fiat paraya üstün bir alternatiftir. Ethereum para olarak geliştirilmedi, ancak kesinlikle bu şekilde kullanılabilir. Ethereum’u kripto gazı olarak düşünebilirsiniz.

Ek olarak, Ethereum, Litecoin’den daha kavranması çok daha zor bir kavramdır. Litecoin, bir işlem aracı olarak aslında daha hızlı çalışan yerleşik bir kıtlığa sahip yalnızca dijital p2p paradır. Bu, benimsemeyi çok daha kolay hale getirir ve fazla bilgi gerektirmez. Cüzdan uygulamasını akıllı telefonunuza yüklemeniz yeterlidir; işlemlerinizi neredeyse anında gerçekleştirebileceğiniz kendi Swiss Litecoin banka hesabınıza sahip olacaksınız. Bitcoin’in popülaritesi ve fiyatı arttıkça ve dolayısıyla işlem maliyetleri arttıkça daha ucuz ve daha hızlı alternatifler aranacaktır. Bu Litecoin, olabilir.

LTC
LTC

Litecoin Geleceği ve 2025 Fiyat Tahmini

Ekim 2020’ye kadar kripto para birimleri için yükseliş dönemi olmamasına rağmen, Litecoin rakiplerine kıyasla oldukça iyi bir performans sergiledi. Charlie Lee açıkça gerçekten iyi gidiyor; sonunda gizli işlemleri (CT) tanıttı. ZCash ve Monero gizlilik paraları gibi, LTC’nin gizli işlemleri de değiştirilebilirliği, ölçeklenebilirliği ve gizlilik sorunlarını önleyecektir.

Kabul oranı da oldukça yüksektir. Çok yakın zamanda, Litecoin logosu ünlü bir dövüş sırasında UFC minderinde bile ilan edildi. Gerçek bir göz alıcıydı. Ayrıca Singapur’da hem Bitcoin hem de Litecoin kabul eden ATM’li yeni bir alışveriş merkezi kuruldu. LTC fiyat tahmini, uzmanların görüşüne göre oldukça iyimser.