Madeni Döviz Bozdurma Euro, Dolar, Sterlin Madeni Döviz Para Nasıl Bozdurulur?

Madeni döviz bozdurma için birçok seçenek ve alternatif var. Madeni döviz nerede bozulur diye düşünüyorsanız en yakın döviz bürosunda para bozdurabilirsiniz. Ancak tüketicilerin elinde madeni para alışverişi yapmak ne yazık ki her zaman ve her yerde yapılabilecek bir problem değil. Daha azına sahip olan tüketiciler, bir hatıra olarak sahipken, daha fazlasına sahip olan tüketiciler, euro ve doları nasıl değiştireceklerini bilemezler.

Madeni Euro, dolar ve sterlin gibi dövizler insanlar tarafından dönüştürülmek istiyor. Kimi insanlar bu tür dövizleri daha çok hatıra olarak saklamak istese de ya da bozuk para koleksiyonuna eklese de artan döviz fiyatları insanları bozuk dövizleri bile dönüştürmeye, bozdurmaya itiyor. Bu nedenle de madeni döviz bozdurma işlemlerinin nasıl ve nerelerden yapılacağı insanlar tarafından sık sık araştırılıyor. Hatta madeni döviz bozdurma ekşi sitesinde başlık konusu haline getirilmiş ve bir sürü yazar tarafından da tartışılmıştır.

Birçok borsa bu bozuk paraları satın almaktan kaçınıyor, ancak bazıları onları neredeyse yarı fiyatına almaya çalışıyor. Ülkemizi ziyaret eden yabancılar da özellikle turistik bölgelere euro ve dolar getiriyor. Bu paralar döviz bürosunda ‘tl’ ile değiştirilmelidir.

Madeni Döviz Nerelerde Bozdurulur?

Madeni döviz nerede bozdurulur sorusu sık sık gündeme getiriliyor. Madeni paralarınızı Euro, Sent, Dolar ve Sterlin gibi TL ile değiştirmek isterseniz adresler Merkez Bankası ve Ziraat Bankalarıdır. Bu kanallar, söz konusu parayı yasal olarak almaktan sorumlu resmi devlet kurumlarıdır. Burada sahip olduğunuz paraları Euro cinsinden değerlerine göre değiştirebilirsiniz. Euro parası olan bir kişi, TL ile takas etmek için gittiği dövizciden beklenmedik bir cevap alır. Birçok ofis satın almayı reddediyor, ancak birçoğu yarı fiyatına satın almaya çalışıyor. Bu durumda mağdur, euro paralarını Türk Lirası ile nasıl değiştireceğine dair cevaplar arıyor.

 

Madeni döviz alan bankalar noktası söz konusu olduğunda Ziraat bankası dışında hiçbir bankanın Demir Euro satın almadığı bilinmelidir. Demir (metal) Euro’larınızı döviz bürosundan biraz daha düşük bir değerle değiştirebilirsiniz. Euro, özellikle turistik bölgelerde, malların normal değerinin çok altında bozduruluyor. Bu genellikle zanaatkarlar tarafından yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği yerlerde yapılır. Hal böyle olunca da toplu olarak aldıkları euro paraları satarak gelir elde etmeyi planlıyorlar. Euro madeni para alışverişi yapabileceğiniz sınırlı yerler var.

TL ile euro, cent, dolar ve sterlin gibi madeni döviz bozdurma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız ve bulunduğunuz bölgede banka yoksa döviz bürolarından işlem yapabilirsiniz. Çeşitli yerlerdeki bankalarda dönüştürülen demir eurolar ucuza değiş tokuş edilir. Örneğin; sarraflar euro paraları ucuza değiştirirler. Ancak elinizdeki demir euroyu kâğıt euroya çevirerek paranızı değere dönüştürebilirsiniz.

OKU  Korelasyon Nedir?

Euro parası olan herkes, TL’ye çevirmek için gittikleri dövizcilerden beklenmedik bir tepki alır. Hatta bazıları satın almanın biraz pahalı olduğundan şikayet etmektedir. Farklı para birimi dönüştürme türleri olduğu çok az bilinmektedir. İlk olarak, basit bir para birimi dönüştürmesine bakmakta fayda var. Yani 100€’nuz varsa ve onu TL’ye çevirmek istiyorsanız, 14 ile çarpın ve 1.400 TL elde edin.

Madeni Euro Neden Ucuz Bozuluyor?

Merkez Bankalarından ve Zirat Bankalarından satın alınan Euro madeni paralar çok daha küçük değerlerle başka yerlerde değiştirilir. Bunun nedeni her yerde bulunmamalarıdır. İnsanlar bu kurumlara gitmek yerine nerede olurlarsa olsunlar para alışverişinde bulunuyorlar. Bu durumu bozanlar, ticari bir yapıya dönüştürerek gelir elde etmeye çalıştılar. Bunun için küçük miktarlardan satın alarak ilgili kurumlara büyük miktarlarda satış yaparlar. Böylece kâr ederler. Madeni paralar ve eurolar ucuza satılıyor.

Euro
Euro

Madeni Dövizler Ne Kadara Bozduruluyor?

Bu noktada belirli bir rakam vermek zordur. Halihazırda küçük miktarlarda satılan Euro bozukluklar 10 TL civarında fiyatlandırılmıştır. Ancak madeni paralar 2-3 TL daha ucuza satılacaktır. Bir anlamda pazarlık, parayı değiştirmeye çalışan kişi veya kurum için  daha uygun bir fiyatla işlem yapmaktır.  Metal denilen demir euro sentleriniz varsa en uygun vade ve değerle bozdurabileceğiniz adresler Ziraat Bankası ve Merkez Bankası şubeleridir.

Bankadan Mı Döviz Bürosundan Mı Euro Bozdurmalı?

Madeni döviz bozdurma 2021 noktasında hangi alternatifin daha uygun olduğunu anlamak için ek ücretlere bakmak gerekiyor. Bankanın nakit çekim ücreti %0,1’dir. BDDK tarafından belirlenen bu oran internet veya mobil bankacılık için geçerli değildir. Euro’yu Türk Lirası’na çevirmek isteyen bir kişi mobil veya internet bankacılığını kullandığında bankalar herhangi bir ücret talep etmez. Bu oran döviz bürosuna bağlıdır. Bu nedenle döviz bürolarının kesin sayısını veremiyoruz. Merkez bankasının cari kuru ile döviz bürosunun kurunu karşılaştırarak en uygun şekilde euro bozdurabilirsiniz.

Ziraat Bankası Atmleri Üzerinden Döviz Çekme

Ziraat Bankası ATM’lerinden döviz çekme işlemi yapılmamaktadır. Ziraat Bankası Atm’leri döviz vermemektedir. Döviz çekme işlemini en ideal seviyede gerçekleştirebilmek için, Ziraat Bankası şubelerini tercih etmeniz ve ziyarette bulunmanız gerekecektir. Bunun için aşağıdaki işlemleri takip ediniz:

  • Konumunuza en yakın Ziraat Atm’sine gidiniz ve ilgili işlem için bir sıra numarası alınız.
  • Sıra size geldiğinde, müşteri temsilcisinin masasına gidiniz ve bir döviz almak istediğinizi belirtin. Şubede ilgili işlemden sorumlu olan görevliye, ne kadar döviz almak istiyorsanız o kadar TL verin.
  • Dolar, sent ve euro gibi döviz çeşitlerinden dilediğinizi seçebilirsiniz, banka kasalarında genelde en çok tercih edilmekte olan döviz olarak, dolar, sent ve euro bulunur, bu nedenle sahip olmak istediğiniz döviz fiyatına göre dilediğiniz döviz seçimini yapabilirsiniz. Böylece paranızı direkt olarak dövize çevirebilirsiniz.
OKU  Kredi Kullanırken İkinci Kredi Çekilebilir Mi?

Ziraat Bankası ATM’sinden Döviz Bozdurma

Ziraat Bankası ATM’lerinden kolayca döviz bozdurabilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz dolar veya euro vasa para bozdurmak için bir para değiştiricide fazladan para harcamak istemiyorsanız o zaman paranızı bir ATM’de bozdurabilirsiniz. Ziraat Bankası ATM’sinde döviz bozdurmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Öncelikle size en yakın Ziraat ATM’sini bulun. Ekrandan kartsız işlemlere öncelik verilmelidir.
  • Dil Seçenekleri alanına Türkçe basın ve diğer işlemlere devam edin. Açılan ekranda Forex İşlemleri deyip devam edin. Değiştirmek istediğiniz para birimini seçin ve görüntülenen kuru onaylayın. Gösterilen kur, dövizin satın alındığı TL fiyatıdır. Bu kur üzerinden takas yapmayı kabul ederseniz, lütfen nakit para biriminizi giriş alanına yerleştirin.
  • Döviz yatırıldıktan sonra işlem tamamlanır ve ATM’den TL ödemesi yapılır.

Ayrıca Ziraat Bankası ATM’lerinden banka hesabınıza döviz yatıramazsınız. Bu nedenle Ziraat Bankası tarafından işletilen ATM’lerde dolar veya euro kabul edilmemektedir. Ancak TL tutarlarını almak için döviz yatırabilir ve TL bakiyenizi hesabınıza yükleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Madeni Döviz Bozdurma

Ziraat bankası madeni döviz bozdurma noktası söz konusu olduğunda en güvenilir seçeneklerden biri olma özelliği taşıyor. Döviz bürolarından ve diğer banka şubelerinden madeni dövizlerini bozduramayan vatandaşlar Ziraat Bankası kalitesi ve güvencesi ile bunu gerçekleştirebiliyor. Ziraat Bankası madeni döviz bozdurma işlemini gerçekleştirebilmek için bulunduğunuz konuma en yakın konumda olan Ziraat Bankası şubesine gitmeniz yeterli oluyor. Bu sayede de daha ucuza ya da daha pahalıya bozdurmak isteyen ve çalışan esnaflara gerek kalmamış oluyor.

ziraat bank
ziraat bank